Kadirşinas Vanlılar Derneği Yönetim Kurulu, Van’ın ithalat ve İhracat hayatını daha hızlı ve rekabet edilebilir düzeye getirmek için ‘Serbest Bölge’nin bir an önce kurulması gerektiğini dile getirdi.

Kadirşinas Vanlılar Derneği, Türkiye ile İran arasında yapılan sınır ticaretinde Van ilinin konumu, avantajları ve potansiyeli ile Van’da ‘Serbest Bölge’ kurulması için Cumhurbaşkanı’ndan özellikle taleple bulunduklarını ifade ettiler.

Dernek yönetim kurulu yaptığı basın açıklamasında, Van halkı olarak ‘Serbest Bölge’ istediklerini belirterek, “Van Ekonomik Potansiyeli ve Enerjisi ile Doğu Anadolu’nun en önemli Şehir’lerinden biridir.

İran’la en uzun kara sınırına sahip olan İlimiz, İran Devleti ile fiziki ve coğrafik açıdan kaynaklanan avantajlı bir konumda bulunmaktadır.

Ancak; İran’la olan münasebetlerimiz de Turistik ve Ekonomik açıdan bir türlü arzu ettiğimiz seviye ye gelememenin sıkıntısını yıllardır yaşamaktayız.

Sayın Cumhurbaşkanımız’dan Van için çok önemli gördüğümüz bir talebimiz vardır; Van Ekonomi ve Potansiyel açısından bir “SERBEST BÖLGE” yi hak etmektedir.

Ülkemizde birçok coğrafi Bölge’ye dağılmış halde bulunan 21 tane Serbest Bölge varken, Doğu Anadolu Bölgemizde Serbest Bölge olmaması bizleri üzmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız biz Van Halkı olarak “Serbest Bölge” istiyoruz. Doğu’nun kalkınması açısından bu tür yatırımlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.

İran Devleti ile Ekonomik ve Ticari ilişkilerimizin ileri seviyelere taşınması ve bu ilişkilerde de “VAN” ın Pilot İl olması gerektiğine inanmaktayız. Ayrıca İran Konsolosluğu’nun da Van ilinde olması gerektiği kanaatindeyiz.

Yıllardır anlam veremediğimiz ve sürekli ertelenen “Serbest Bölge”nin açılmasının ve Van’ımız açısından çok önemli bulduğumuz bu konu hakkında Sayın Cumhurbaşkanımız’ın himayelerini beklemekteyiz” ifadelerine yer verildi.