Geçtiğimiz günlerde Van'a yapılan ziyarette, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşme imkanı bulan Ziraat Odaları Başkanları, Çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dile getirmişti.

Konu üzerine açıklamalarda bulunan Van Gürpınar Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ile çok önemli görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek; "Sayın Fakıbaba Van'a yaptığı ziyarette kendileri ile çok önemli görüşmeler sağladık. İl koordinasyon toplantında yaptığımız görüşmede, çiftçilere 4 taksit halinde ödenen yem bitkilerinin, bir taksit halinde çiftçilere ödenmesi halinde, çiftçilere daha faydalı olacağını kendilerine aktardık. Bakan Fakıbaba, bu talebimizi kabul etti ve çiftçilere 4 taksit halinde ödenen yem bitkileri katkı parası bir seferde ödeme kararı çıktı. Bu konuda sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizler Ziraat Odaları Başkanları olarak, Bakan beyden her çiftçiye 30 koyun ve bir tanede koç verilmesi konusunda talepte bulunduk. Bilindiği üzere Norduz koyun ırkı oldukça tanınan ve bilinen bir koyun türüdür. Norduz koyunun özeliğini ve kalitesini anlattık kendilerine. Sağolsunlar Bakan bey bizleri çok iyi dinledi ve her bir dediğimizi özenerek not aldı. Daha sonra bundan birkaç gün önce Sayın Bakanımız Fakıbaba, bizleri Ankara'ya davet etti. Ankara'da yaptığımız toplantıda, Allah'a şükürler olsun Bakanımız bizleri eli boş göndermedi. Bakan beye sunduğumuz birçok projelerimiz kabul gördü. Özellikle bizim talep ettiğimiz 30 koyuna karşılık Bakan beyin bizlere 300 koyun sözü vermesi adeta bizlere doping oldu.

Bakanlık tarafından çiftçilere verilecek 300 koyun, çoban  ve çobanın maaşının da devlet tarafından karşılanıyor olması aslında devasa bir projedir. Bu konuda sayın Bakanımıza ne kadar teşekkür edersek azdır. Her çiftçi kendi işinin patronu olacaktır. Köyden kentte göçün önüne geçilmiş olacaktır. Şehirlerde yaşayan birçok çiftçi köyüne dönüş yapabilme fırsatı bulmuş olacaktır. bunları az bulan sayın bakanımız damlama sistemi ile arazilerin  sulaması konusunda büyük destek olacaklar. Kadastro görmeyen köyler, sayın bakanımızın destekleri sayesinde tüm köylerimiz kadastro görmüş olacak. Böylelikle her çiftçimiz tapularına kavuşmuş olacaktır" diyen Başkan Şamiloğlu, "tüm çabalardan dolayı Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'ya Vanlı çiftçilerimiz adına, sonsuz teşekkürlerimizi sunarız" diyerek şükranlarını dile getirdi.

Haber Yorum:Yusuf Can