Edremit Belediye Başkanı İsmail Say tarafından Van’a davet edilen Dünya dalış rekortmeni Milli Sporcu Şahika Ercümen, Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek anlamında, soğuk sulara kulaç açtı.

 

Edremit Belediyesi'nin bu yıl 10'uncusu düzenlediği Van Denizi Su Sporları Festivali kapsamında Dünya Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’i Van’a getidi.

Van Gölü'nün korunmasına farkındalık yaratmak için kente gelen Ercümen, hava muhalefeti nedeniyle bir süre dalış yapamayınca Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ile birlikte Edremit'te bulunan Olimpik Binicilik Merkezi'ni ziyaret etti. 

Daha sonra Ercümen ve beraberindekiler Edremit Kent Meydanı'na geldi. Dalış için hazırlıklarını yapan Ercümen soğuk ve yağışlı havaya rağmen Van Gölü'ne dalış yaptı. Bir süre suda kalan Ercümen çıktığında soğuktan konuşmakta güçlük çekti. Ercümen, Van Gölü'nün suyunun her zaman çok soğuk olduğunu fakat bugün kar soğuğu olduğunu belirtti.

Şahika Ercümen yaptığı açıklamada; "Çok derin bir dalış yapmadık. Sembolik bir dalış yapabildik. Gerçekten çok fena bir fırtına çıktı zar zor suya girebildik. Amacımız Van Gölü'nün korunmasına katkı sağlamak Van Gölü'ne yapılabilecek diğer su sporlarına teşvik olabilmek. Van ile ilgili yeni projelerimiz var. Onlar içinde bir hazırlık dalışı oldu aslında. Devamı da gelecek. Suyun altı genelde unutulan bir yer. Atıkların yüzde 70 denizlerin dibinde oluyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımız sıfır atık projeleri kapsamında devam edecektir" diyen Ercümen, Van Gölü’nün kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Ercümen'in dalışını izleyen Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise Şahika Ercümen'in Van Gölü için bir farkındalık yaratmak için kente geldiğini söyledi. Vali Bilmez "Milli Sporcu Şahika Ercümen’e  şahsım ve Van halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah yazın kabotaj bayramını bu gölde hep birlikte kutlayacağız" diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise "Biz Şahika hanıma böyle bir dalış yapması için teklif götürdüğümüzde hiç tereddüt etmeden kabul etti. Bizde Van Gölü'ne dikkat çekmek için davet ettik bizleri kırmadılar davetimizi kabul ederek Van ilimize geldi. Bugünde yağışlı ve soğuk havaya rağmen bir dalış gerçekleştirdi. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyoruz. İnşallah hep beraber bu çalışmaları devam ettireceğiz” dedi. Daha sonra program davetlilere ikram eidlen sıcak ayranaşı ile son buldu.