Kürdistan Özgürlük Partisi (Partiya Azadiya Kurdistan - PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, üye ve yöneticilerinin sosyal medyada “Kürdistan” kavramını kullanmalarından dolayı gözaltına alındığını, tutuklandığını ve hapis cezalarına çarptırıldığını söyledi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, sosyal medya paylaşımları nedeniyle üye ve yöneticilerinin gözaltına alınması, tutuklanması ve hapis cezalarıyla cezalandırılmasına ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle PAK Üyesi Yüksel Ektiren’in 15 ay, PAK Parti Meclisi (PM) Üyesi Kutbettin Yıldız’ın 18 ay hapis cezasıyla cezalandırıldığını, Ektiren ve Yıldız’ın cezalarının ertelendiğini ifade eden PAK Genel Başkanı Özçelik, PM üyesi Mehmet Ermiş’in tutuklandığını, PAK Kurucu Üyesi Zafer Kızıl’ın gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını, PAK Kurucu Üyesi Reşit Sözmez’in 2 defa gözaltına alınıp serbest bırakıldığını ve hakkındaki davanın sürdüğünü aktardı.

Genel Başkan Özçelik, kendisine ve PAK Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hanefi Turan’a, PAK Van İl Başkanlığında düzenlenen bir konferansta yaptıkları konuşma nedeniyle soruşturma açıldığını ve soruşturmanın sürdüğünü de söyledi.

"Arkadaşlarımız, Kürdistan ismi kullandığı için örgüt propagandası yapmakla suçlanıyor"

Üye ve yöneticilerinin “Kürdistan” ifadesini kullandıkları için “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlandıklarına söyleyerek, kendi partilerinin isminde “Kürdistan” isminin geçtiğine dikkati çeken Özçelik, “Partimizin isminde Kürdistan ismi geçiyor. Bu resmi olarak kabul edilmiş bir durumdur ve arkadaşlarımız, Kürdistan ismi kullandığı için örgüt propagandası yapmakla suçlanıyor.” şeklinde konuştu.

Açıklamasını “Türkiye Devleti’nin baskı ve sindirme operasyonları devam ediyor” sözleriyle sürdüren PAK Genel Başkanı, “Terör örgütü propagandası yapmak kisvesi altında, Kürt halkının temel taleplerini dile getiren ya da düşünce özgürlüğü kapsamında fikir beyan eden bütün insanları hedefliyor.” ifadesini kullandı.

"Diyalog ve siyasi müzakere"

Genel Başkan, özellikle Efrin operasyonu sonrası, aydın, sanatçı, gazeteci yazar ve siyasetçilere karşı kapsamlı gözaltı, tutuklama ve hapis cezaların arttığına dikkati çekti. Kürt toplumun bütün kesimlerin baskı altında olduğunu vurgulayan Özçelik, sorunların çözüm yönteminin bu olmadığını dile getirerek, sorunları çözme yönteminin diyalog ve siyasi müzakerelerle mümkün olacağına işaret etti. Özçelik, siyasi müzakere ve diyalog yolunun açılmaması durumunda hiçbir sorunun çözülemeyeceği uyarısı yaptı.