Fahri Gıda Müfettişleri Kadın Kolları Genel Merkez Teşkilat Başkanı Güler Özgan Van Havadis Gazetesine yaptığı açıklamada; “Fahri Gıda Müfettişleri kadın kolları başkanlığı “gıdada halkın kendi kendini denetlemesi" sosyal sorumluluk projesi. Fahri gıda müfettişlerimiz, toplumumuzun yaşamını sürdürmesi, birçok yönden gelişmesi ve onu oluşturan bireylerin sağlıklı olmasını gözeten, ulusal çapta yürütülen bir farkındalık projesinin temel yapı taşlarıdır.

Fahri gıda müfettişleri sosyal sorumluluk bilinci taşıyan, gündelik yaşamı içinde ev veya iş yeri için yaptığı alışverişlerde, eğlence için gittiği, AVM, MARKET, CAFE, restoran ve benzeri gıda üreten, paketleyen, satan, stoklayan, lojistiğini veya toptan satışını yapan, kısacası tarladan – sofraya tüm gıda zincirini kapsamına alarak, işletmelerin gıda sunumunda; toplumun sağlıklı beslenme gereksinimlerini yeterli nicelik ve nitelikte sağlayıp sağlamadıkları konusunda, sessizce gözlemler yapar ve bu gözlemleri fahri gıda müfettişleri genel sekreterliğine bir rapor haline getirirler” diyen Fahri Gıda Müfettişleri Kadın Kolları Genel Merkez Teşkilat Başkanı Güler Özgan; “Fahri gıda müfettişlerinin amacı; tarım, gıda, hayvancılık sektörüne ilişkin; bu sektörlerin çıktısı olan gıda maddelerinin üretimi, paketlenmesi, satışı, lojistiği, stoku ve hijyeni konusunda, tarladan sofrasına ulaşana kadar olan zincirde halkın (tüketicinin) kendi denetimini kendisinin gerçekleştirmesinin daha kolay, daha etkin ve daha ucuz olacağı düşüncesini paylaşan ve bu bilinçle fahri olarak kamu yararına, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönüllü destek veren bireyler olmaktır” dedi.

Başkan Özgan; “Gıda terörünün önüne geçmenin yolu tarım ve orman Bakanlığı’nın denetimlerinin artırmasının yanında öncelikle vatandaşların bilinçli ve dikkatli birer tüketici olmaları, gıda maddelerini alırken sorgulayıcı olmalarına bağlıdır. fahri gıda müfettişlerimiz bu vizyonla faaliyetlerine devam ederken çevresinde de farkındalık üretmeye çalışmaktadırlar.

Fahri gıda müfettişleri projesi ile halk sağlığının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerin etkinleştirilmesini ve geliştirilmesini sağlamak üzere; ülkemiz ve toplumumuzda kendisi, çocuğu ailesi hatta toplum sağlığına duyarlı, gıda terörüne karşı mücadeleci kişileri “fahri gıda müfettişi” olarak projeye dâhil ederek onlara sağlıklı gıda, gıda güvenliği, güvenilir gıda hakkında eğitim olanağı sağlamayı ve farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Fahri Gıda Müfettişleri Kadın Kolları Genel Merkez Teşkilat Başkanı Güler Özgan; Van Havadis Gazetesine yaptığı açıklamada; “ Gıda terörü ile mücadele ancak tüketicilerimizin daha bilinçli, dikkatli ve sorgulayıcı birer tüketici olmaları halinde mümkündür. bu bağlamda Tarımkon, üretici ve tüketicilerimizde farkındalık oluşturmak üzere fahri gıda müfettişliği projesini hazırlayarak kamu yararına hizmet etmeye çalışmaktadır. gıda terörüne karşı bu mücadelede, «toplumumuzun sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişebilmesi, toplumumuzu oluşturan bireylerin her yönden sağlıklı olmasına bağlıdır» vizyonunu benimseyen, kendim, çocuklarım ve tüm ailem için bu sosyal sorumluğun bilinci içindeyim ve farkındalık üretmek istiyorum diyen her duyarlı vatandaşımız bir fahri gıda müfettişi olabilir.

Nihai olarak: gıda terörü ile mücadelede başarılı olmanın tek yolunun tüketicilerin (toplumumuzun) daha eğitimli, bilinçli, dikkatli ve sorgulayıcı olmalarına bağlı olduğu düşünüyor, halkımızda gıda terörüne karşı annelik içgüdüsü ile daha hassas olacağı düşüncesi ile projemize kadınlarımızdan destek arıyoruz” diyerek, Gıda tüketimin çok önemli olduğunu söyledi.

Fahri Gıda Müfettişleri Kadın Kolları Genel Merkez Teşkilat Başkanı Güler Özgan; “Bu bağlamda toplumumuzun farkındalığını artırarak, güvenilir gıda, gıda güvenliği, gıda hijyeni konularında kısaca; ‘Gıda terörü ile topyekûn mücadele” etmek için yürütülen fahri gıda müfettişleri projesine, kadınlarımızın desteğini beklediğimizi, çocuklarımız hasta olması diyen, onlara sağlıklı bir gelecek sunmaya katkı sağlayacak her gönüllü kadınımızla birlikte mücadele etmekten onur duyacağız.Bu amaç ve gayelerle çıktığımız bu yoldaki çabalarımızı kamuoyunun takdirlerine saygılarımızla arz ediyoruz” dedi. Van Havadis Gazetesi