Öyle ucuz bir olay değil

Tarihi Peynirciler çarşısında yapılan inşaat çalışmasında, hayatını keybeden Harun'un sorumlusu kim?

Kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapılan tarihi Peynirciler çarşısı, hangi şartlarda hangi firmaya verildi.

Yüklenici firmaya işi veren yüklenici kurum, hangi şartlar da ihaleyi verdi. Şartname hazırlanırken, iş güvenliği, can güvenliği ve çevre güvenliği alınması gerekir diye hiç bir şart öne sürülmedi mi? Yetkili kurumun uzman ekipleri çevre esnafını neden kaideye almadı? Çevre esnafının uyarılarını neden ve hangi gerekçe ile ciddiye alınmadı? Yoksa Van esnafı ciddiye alan yok. Yada şöyle soralım! her Vanlıyı terörist olarak görenler nasıl olsa bu esnaf art niyetlidir düşünerek, çevre esnafını adam yerine koymadılar. Her zaman diyoruz Van halkı bu kadar sahipsiz olmamalıdır. Bu gün Harun Cengiz, yarın Ahmet, Mehmet. Van halkını cezalandırmaya kimsenin hakkı yoktur.  Yaşanan olumsuz olay ile ilgili kamuoyu yetkililerden derhal cevap bekliyor.

Harun Cengiz hangi ihmal sonucu hayatını kaybetti. Daha hayatın baharında olan Harun Cengiz'in ölümüne kimler sebep oldu? Merakla bekliyoruz acaba! Sorumlu olanlar vicdan azabı duyup görevlerinden istifa edecekler mi?  Avrupa ülkesi olsaydı suçlular hemen kamuoyunda özür diler, düşünmeden istifa ederlerdi. Burada kimseyi zan altında bırakmak istemiyoruz. Adaletin sağlıklı işlemesi için, herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Bir insanın dünyası o insanın evladının öldüğü gün yıkılır. Bir insanın canında can gittiği gün dünyasının yıkıldığı gündür. Başka insanların dünyasının yıkılmaması için, kalıcı çözümler lazım. 

İnşaat firması para kazanmaktan çok, insan canının önemli olduğunu düşünseydi, işe başlamadan önce, çevre güvenliğini mutlaka alırdı.

Şimdi soruyoruz! gencecik yaşta hayata veda eden Harun'u kim geri getirebilir. İnşaat bir ay yada iki geç bitseydi ne olacaktı. Hiçbirşey olmazdı. Belki biraz maddi kayıp. Başka ne olabilirdi. Kocaman bir hiç.

Ama bir gencin hayatı gittiyse artık geri gelmez gelemez de. Basın mensupları olarak, kesinlikle bu olayın  takipçisi olacağız ve sorumluların derhal adalet önüne çıkmasını bekliyoruz.

Yetkililerden derhal her inşaatta iş güvenliği konusunda çalışma başlatmalarını talep ediyoruz.

Bu olay üzerinde çok ciddi bir şekilde duran Van Basını, kamuoyunda büyük takdir görmesi, olumlu davranış oldu. Haber/yorum: Ayhan Yazlık /Van Havadis