Mantarın neden olduğu küf çeşidi herkeste bulunabilir. Fakat yine de bazı kişilerde niye oluştuğu bilinmemektedir.

Genellikle mantarın belirtileri şunlardır:

·         Ellerin ve ayakların sürekli nemli veya ıslak olması/kuru olmaması

·         Özellikle yaz mevsiminde cildin nefes almasını önleyen ayakkabıların giyilmesi

·         Kişisel hijyen kurallarına dikkat etmemek. Örneğin; terlik, havlu, çorap, ayakkabı, tırnak makası, tarak, tırnak törpüsü gibi eşyaların paylaşılması.

·         Ortak havuz, plaj ve hamamlar da mantarı besleyen ortamlardır.

·         Mantar enfeksiyonu aşırı terleyen kişilerde, askerlerde, sporcularda ve gençlerde nem oranı dolayısıyla daha yaygındır.

·         Mantar rahatsızlığı olan kişilerle temas edilmesi

Mantar hastalığının başlaması ile birlikte kişilerin en büyük yaptığı hatalardan biri kendi kendine geçmesini beklemektir. Hastalık belirtilerine rastlanıldığı andan itibaren hemen bir dermatoloji uzmanına danışılması gerekmektedir. Dermatoloji önlemlerin alınması ve mantar tedavisinin sürecini belirleyen bir yol çizecektir. Mantar enfeksiyonunun değişik tipleri vardır. Ve bu tipler mantarın ilerlemesini durdurmak ve mantar tedavisine başlayabilmek için önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda mantar enfeksiyonunun tedavi sürecinde kişisel özellikler de önemli rol oynamaktadır. Burada en önemlisi mantar enfeksiyonunun nedenini bulup buna göre bir mantar tedavisi uygulamaktır. Bu yüzden de bir dermatoloji uzmanına danışılması şarttır.

Mantar tedavisi de diğer deri hastalıklarının tedavisine benzer şekilde başlangıç olarak rahatsızlığın nedeninin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Mantar tedavisinin süreci ise mantarın çeşidine göre değişmektedir. Vücut mantarı tedavisinde dermatoloji uzmanı tarafından belirlenen ilaçlar kullanılır ve önlemler alınır. Fakat dermatoloji uzmanının belirlediği mantar tedavisi düzenli bir şekilde uygulanmazsa düzelme göstermez ve hatta kendisini yenileyebilir. Saç mantarı tedavisinde ise genellikle oral olarak verilen ilaçların yanı sıra antifungal olan şampuanların kullanımı da önemlidir. Bir diğer en sık karşılaşılan mantar çeşidi ise ayak mantarıdır. Ayak mantarı tedavisi için cildin yüzeyine antifungal özelliğe sahip krem, sprey veya pudralar önerilir. Dermatoloji uzmanı gerek görürse oral ilaç alımı da önerebilir. Tırnak mantarının tedavisi için ise yine antifungal ilaçlar tırnaklara sürülebilir ve oral olarak alınan mantar ilaçları ile de tedavi desteklenebilir.

Dermatoloji uzmanına hemen danışma gibi bir imkan yoksa, şu önlemler alınabilir: mantar enfeksiyonunun oluştuğu bölgenin nemli kalmasının engellenmesi için çok iyi bir şekilde kurulanması gerekir. Çünkü mantar enfeksiyonuna en iyi gelen şey söz konusu bölgenin nemli olmaması yani kuru tutulmasıdır.

 

Detaylı bilgi için; https://www.ertugrulaydemir.com/mantar-hastaliklari-tedavisi/