Yaklaşık 10 yıldır ayni işte çalışan bazı emekçilerin, bir daha kendi işlerine ‘geri alınmayacak’ söylemleri büyük yankı uyandırdı.

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı’na ait ilaçlama (Vektörel) sektöründe çalışan emekçilerin durumu içler acısı.

Van Büyükşehir Belediyesinde yaklaşık 10 yıldır mevsimlik işçi olarak çalışan işçilerin, içinde bulunduğu durum tam muamma. Van Havadis Gazetesine nezaket ziyaretinde bulunan bir grup mevsimlik emekçiler, tek isteklerinin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şekilde yılda 6 yada 7 ay çalışabilmek olduğunu belirttiler.

Birileri gibi zam, birileri gibi eylem, birileri gibi hak etmeden maaş almak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten mevsimlik emekçiler, “Bazılarımız yaklaşık 10 yıldır Büyükşehir Belediyesinde vektörel ilaçlamada çalışıyoruz. En riskli iş en önemli iş kolu.

Yaklaşık 10 yıldır her yıl düzenli olarak 6 yada 7 ay çalıştırılıyorduk. Bu sene bize gelen bilgilerde, işe alınmayacağımız bildirildi. Bizler sertifikalı ilaçlama yapabilen kişileriz. Bizler artık bu işe alışmış, bu işte çoluk çocuğumuzun rıskı çıkıyordu.

Bu saatten sonra nereye gideceğiz, ne yapacağız. Birçoğumuzun Yaşı 40’ın üzerinde olduğundan, başka bir yerde de iş bulma şansımız hiç yok. Korkarım bazı arkadaşlarımız Allah korusun iş bulamazsa, geçtiğimiz günlerde Hatay ilimizde olduğu gibi, “Çocuklarım aç” deyip kendilerini yakabilirler.

Bu anlamda umuyoruz ve temenni ediyoruz Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada, yılda 6 yada 7 ay gibi bir süreçte bizi alanında uzman olduğumuz işimize geri alsın” diyen emekçiler, “ Bu süreçte tüm dünyaya korku saran koronavavirüs belası konusunda, toplu taşıma araçlarının ve umuma açık alanlarda, ilaçlama yapabilmemize imkan sağlamalıdır.

Yetkililer insan sağlığını göz önünde bulundurarak, koronavirüs’a karşı tedbir alınması anlamında bizlerden faydalanarak, ilaçlama yapabiliriz” diyerek, yine her sene olduğu gibi, mevsimlik olarak çalıştırdıkları işlerine geri dönmek istediklerini belirttiler. 

VEKTÖREL:  vektörel mücadele hizmeti ile sivrisinek, karasinek, bit, pire, tahtakurusu, kene, hamamböceği, Fare, Vb. vektör (taşıyıcı) popülasyonların insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulması anlamını taşımaktadır.