Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nin (ÇEMATEM) temel atma töreni coşkuyla gerçekleştirildi.

Van’ın Tuşba ilçesinde, 23 bin metrekare alanda yapılacak olan 30 yataklı AMATEM ile 20 yataklı ÇEMATEM'in temel atma töreninde konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, bölgede ciddi ihtiyaç olan merkezlerin hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Çocukların madde bağımlısı olmadan bir takım tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Bilmez, "Toplum olarak temel görevimiz, insanları bağımlılık tuzağından kurtarmak. Madde bağımlılığına bulaşmış olanların tekrar topluma ve hayata kazandırılması, çok uzun bir süreç gerektiriyor. Bu nedenle inşallah kısa sürede yapımı tamamlanacak olan tesis, bölge halkının hizmetine girecek. Buralar sadece bir hastane değil, aynı zamanda birer eğitim kampüsü şeklinde hizmet verecek" diyerek hayırlı olması temennisinde bulundu.

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise AK Parti hükümetinin son yıllarda özellikle sağlık alanında önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Kentin doktor açığının kapatılması için de çalışmaların sürdüğünü ifade eden Milletvekili Arvas, "Bu hastaneler sadece Van'ın değil, bölgenin ihtiyacını karşılayacak. Alkol ve madde bağımlısı gençlerin düştüğü bu buhrandan kurtulması için böyle bir yatırım zaruriydi. Bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek, güzel yatırımlarından dolayı Sağlık Bakanlığına teşekkürlerini sundu.

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu da temeli atılan merkezlerin, madde bağımlığının önüne geçmek için önemli bir görev göreceğini dile getirdi.

Sünnetçioğlu, Projenin maliyetinin yaklaşık 24 milyon lira olacağını ifade ederek, madde bağımlısı vatandaşların tedavi için başka illere gitmelerine gerek kalmayacağını aktardı. Van Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, AMATEM VE ÇEMATEM tedavi merkezlerinin Van’da açılıyor olmasından dolayı çok memnun olduğunu belirterek, bu süreçte kendilerine destek olan büyük emekler veren herkese çok teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.