Yeni Küçük Sanayi Kooperatif Başkanı Muhittin Yıldızbaş basın ile bir araya gelerek Bilim ve teknoloji sanayi bakanı Faruk Özlü’nün Van ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu.


Bilim ve teknoloji sanayi bakanı Faruk Özlü’nün Van ziyareti sırasında sanayi siteleriyle ilgili bazı açıklamalarda bulunduğunu ve Hükümetin programında sanayi sitesi kooperatifimizle ilgili taşınma veya yıkım gibi bir programın olmadığını söyleyen Yeni Küçük Sanayi Kooperatif Başkanı Muhittin Yıldızbaş, “Sadece birkaç il için yerleşim alanı içinde kalan sanayi siteleri şehir dışına çıkarılacaktır.

Van sanayi sitesinin ismi geçmemiştir. Bizde sanayimizin sıkıntılarını kendilerine aktardık. Yol, elektrik, idari bina ve çevre duvarların sorunlarını not aldı. Sanayimizin yüz ölçümü ise bir milyon metre kare olduğunu söyledim. Yeni sanayi hakkında bilgi verilmedi. Yalnız metre kareleri ise 300.270.200.160 metre kare büyüklüklerini arz ettim. Bu iş yerlerinde imalatçılar ve farklı meslek grupları vardır. Sayın valimizle aynı toplantıda sanayi sitesinin yeri hakkında görüştük. Ancak sanayi içerisinde bazı dedikodular dolaşmaya başladı, sanayi sitesi buradan kalkacak kesinlikle öyle bir şey yoktur, olsa bile şuan ki sanayi alanı bir milyon metre karedir. Bizlere 2-3 milyon metre kare yer vermeleri lazım 600-700 bin metre kareyle olacak iş değil, sanayi üzerinde kimse üye toplamak için karalama yapmasın bu sanayi hiçbir yere gidemez. Devletin vermiş olduğu kredileri dahi ödenmemiş daha 2. Ve 3. Kısmın borçları mevcuttur.

Bu kısımların kredi borçları nasıl kapatılacak? Sanayi hiçbir yere gitmeyecek kimsenin bu konuda endişesi olmasın söylenenler uydurma ve yalandır. Üyelerimizin net ve doğru bilgileri kooperatifimizden öğrenebilirsiniz kesinlikle öyle bir şey yoktur. Değerli esnaflarımız kooperatif yönetim kurulumuzun vermiş olduğu gerçek bilgiler dışında dedi kodu mahiyetinde ki haberlere itibar edilmemesi siz değerli esnafımız ve kooperatifimizin yararına olacağını belirtiriz” şeklinde konuştu.

Bize destek olan ve bu haberi yaparak bizi destekleyen Anadolu Basın Birliği (ABB), ve Van Havadis Gazetesine teşekkür ediyorum" dedi. Haber yorum: Sefa Bildik/Van Havadis