Asya Parlamenter Asamblesi APA 10. Genel Kurulu, 2. APA Yürütme Kurulu Toplantısı ile başladı. Toplantıya Kamboçya Krallığı Milli Asamblesi Başkan Yardımcısı 2. Yürütme Kurulu Başkanı Nguon Nhel’ın başkanlığı’nda başladı.

Önemli Toplantıya, APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, APA Türk Grubu Üyesi ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysalgibi isimler katıldı.

Yapılan gündemin kabulünün ardından, başkanlık divanı seçimi gerçekleştirildi.APA Genel Sekreteri Muhammed Reza Majidi etkili bir konuşma yaparak açılış stardını verdi. İkinci otorumda ise dönem Başkanı Van Milletvekili Burhan Kayatürk, APA’nın öneminde değinerek, APA’nın dünyada söz sahibi olabilmesi konusunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Kayatürk, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın,her zaman kendilerine destek olduklarını, kararlı ve cesur duruşu sayesinde Türkiye’nin dünyada söz sahibi olduğunu özellikle ifade etti.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "Asya Parlamenter Asamblesi (APA) ‘nın önemine değinerek, APA’yı çok önemsediklerini ifade etti.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ekonomik ilişkilerin geliştirilebilmesi konusunda başarı elde edildiğini, İran ile Türkiye'nin ticaret hacminin 12 milyar dolardan, İran ile Çin'in ticaret hacminin 20 milyar dolardan fazla olduğunu kaydederek, söz konusu verilerin APA ülkelerinin ekonomik ve teknolojik ilişkilerin geliştirilmesinde önemli adımlar atılabileceğini  söylemesi dikkat çekici oldu.

Taslak raporların genel kurulda kabul edilmek üzere değerlendirilmesinden sonra, 2018'deki APA Başkan Yardımcısı adaylıkları teyit edildi  2020-2021'de APA'nın yeni başkan adaylıkları ile 10. APA Genel Kurulu'nun taslak gündemi değerlendirildi.

Kamboçya'da geçen yıl Aralık ayında yapılan toplantıda, BM'den sonra dünyanın en önemli platformlarından biri olan APA'nın 2017-2019 dönem başkanlığı Türkiye'ye geçmesi, Türkiye ve Türkiye halkları için oldukça önemli bir konu olduğu söylendi.

Türkiye'nin 20 yıldır üyesi olduğu APA'nın 42'si asil olmak üzere, 64 üyesi bulunmaktadır. 5 ülke ve teşkilat da gözlemci üye olarak toplantılara katılıyor olması APA’nın ne kadar önemli olduğu gözler önüne serildi. Gözlemci teşkilatlarınise Asya Kalkınma Bankası, İslam Örgütü Teşkilatı ve İslam Kalkınma Bankası'ndan oluşması, ehemiyet bakımından büyük önem raz etti.

Asya Parlamenter Asamblesi APA, Türkiye'de toplam dört toplantı yapacağı söylendi.  İstanbul'daki genel kurulun ardından, Antalya'da da genel kurul toplantısı yapılacak olması uygun görüldü. Bunun yanısıra komisyon başkanlarının katılacağı iki toplantıdan birisinin Van’da ve bir diğerinin de Ankara’da yapılacak olması çok büyük bir takdir gördü..

 

Dönem Başkanı AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, toplantı sonrasında kısa bir konuşma yaparak, teşekkürlerini dile getirdi.

İki yıl Türkiye’nin Başkanlık yapacağını vurgulayan Kayatürk; “Kamboçya’daki toplantıda tarihi bir oylama gerçekleştirildi. Türkiye’nin, APA Dönem Başkanlığı için rakipleri Çin ve Pakistan’dı. Ancak, Türk heyetinin yoğun lobisiyle Çin’e “Bekle” mesajı verildi. Pakistan da Türk heyetiyle görüşme sonrası ikna olarak, Türkiye’nin Başkanlığına destek verdi. 41 üye ülkenin bulunduğu ve 20 de gözlemci ülkenin katıldığı oylamada Türkiye, iki yıllığına APA Dönem Başkanı seçilmiş oldu. Oturumda, Pakistanlı Senatör Mushahid Husain’in, “Asya’nın artık aslanı var; o da Recep Tayyip Erdoğan’dır” sözleri, Türkiye ve Cumhurbaşkanı’na yönelik ilginin tescili oldu. Türkiye toplantıda en çok konuşulan ülkeydi.

KAYATÜRK 2 YIL BAŞKAN!

Türkiye’yi, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’la birlikte tarihi toplantıda temsil eden APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de, alınan sonucun önemine dikkati çekti. Türkiye’nin ilk kez APA’nın Dönem Başkanı seçildiğini hatırlatan Kayatürk, “Burası Asya’da çok etkin bir platform ve biz de iki yıl boyunca burayı çok iyi kullanacağız” dedi.

Asamblenin her toplantısına Cumhurbaşkanları, Meclis Başkanları dahil 300-350 milletvekilinin katıldığını vurgulayan Kayatürk, iki yıl boyunca Türkiye’nin bu organizasyonlara ev sahipliği yapacağının altını çizdi. Avrupa’nın “Avrupa Parlamentosu” gibi, APA’nın da “Asya Parlamentosu” oluşturma çabasında olduğuna dikkat çeken Kayatürk, “Burası, Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkelerin hiç ihmal etmediği, büyük önem verdiği bir yapı. Batı işine geldiği gibi davranıyor olabilir ama burası öyle değil. Biz de gerekli çalışmaları yapacağız” ifadesini kullandı.

Genel Kurula Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı Binali Yıldırım’ın katılması APA’nın önemini bir kez daha ortaya çıkmasına vesile oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan vekili Ahmet Aydın, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım gibi isimlerin, Kayatürk'ün, "Van, Ankara ve Türkiye için çok önemli bir isimdir, Vanlılar Kayatürk'ün değerini bilmelidir" söylemeleri, Van Milletvekili Burhan Kayatürk'ün ne kadar başarılı bir isim olduğunun açık göstergesi oldu.