Dönem Başkanlığını Türkiye’nin yaptığı APA’nın 10. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı. Genel Kurula APA Türkiye Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ev sahipliğini yaptı.

İstanbul swes Otelde  Van basınına konuşan Kayatürk önemli açıklamalarda bulundu.  İstanbul’da gerçekleştirilen Genel kurul’da önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili Kayatürk, Van ve Türkiye’yi dünya ülkelerine anlattı.

Önemli toplantıyı takip etmek adına İstanbul’a giden Van basınına Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı APA’nın önemine değinen Kayatürk; tüm çalışmalarını Van ve Türkiye için yaptıklarını ifade etti.  Van Milletvekili Burhan  Kayatürk, “Bu çalışmaların ülkemize ne kadar fayda sağlayacağı içerisindeyiz. Gittiğimiz her yerde  Van’a  ve Van insanına bunu nasıl bir kazanca çevirebiliriz, Van’ı daha güzel nasıl anlatabiliriz çabasını veriyoruz” diyerek, Asya Parlamenter asamblesi (APA)’nın öneminde değindi.

Gerçekleştirilen Genel Kurulun Türkiye ve  Van için önemli olduğuna değinen Van Milletvekili Burhan Kayatürk; 41 Ülke temsilcilerinin katıldığı toplantılardan birinin de Van’da yapılması anlamında bir düşüncelerinin olduğunu dile getirdi.

 

Kayatürk; “Asya Parlamenter Asamblesi (APA) olarak da kabul ettiğimiz birlik, 42 asil üyesi olan bir birliktir.  Asya’dan üye olmayan birkaç ülke temsilcileri de bugün burada yer aldı. Burada 40’a yakın değişik ülkelerden insanlar var. Bundan önce  dönem başkanlığı Kamboçya’daydı. Bu dönem bizde olacak. Önümüzdeki dönemler Rusya, Pakistan ve Sirlanka gibi birkaç ülke bunun başkanlığını almak istiyor.  Her dönem 2 yıllık bir süreçtir. Bildiğiniz gibi biz 2016 yılında seçimi kazandık. 2016 yılının sonunda bu görev bize geçti. 2018 ve 2019’da bu görev bizde olacak” diyerek Van Basının göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı Van Basınına teşekkür ettiğini dile getirdi. VanHavadis/İstanbul