Van Kültürü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kaya Ortasaç, Van Havadis Gazetesini ziyaret ederek Ak Partiden istifa etme gerekçelerini dobra dobra anlattı.

Ortasaç yaptığı açıklamada kendisiyle ilgili kamuoyunda yalan yanlış beyanların dolaştığını belirterek bu anlamda kamuoyunun doğru bilgilenmesi konusunda zaruri bir açıklamanın hasıl olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu;  “2017 Yılının Mart Ayında derneğimizi kurduk. Derneğimizi kurmadan önce o zaman siyasetin içinde olmayan,  23.dönem milletvekilliği yapmış olan abimizle görüştük. Bu memleketin esnafı eşrafı dediğimiz, saydığımız el verdiğimiz bir abimize gittik. Dedik ki bizim derneğimize  başkan olur musunuz . Oda memnuniyetle karşıladı bunu daha sonrasında büyük ve görkemli bir açılışla kendimizi Van’a tanıttık. Van kültür ve yaşatma dayanışma derneğini tanıttık. Siyasette var olalım mı? Siyasette var olmayalım mı? Hesabı yaparken bir ara kendimizi siyasetin içinde bulduk. Bizim onursal başkanımızın cumhurbaşkanımız tarafından Van’da il başkanı seçilmesi bizi de mutlu etmiştir. Tabi bu süreç içerisinde bizim birçok etkinliğimiz, bir çok desteğimiz oldu. Onursal başkanımızdı kendisi ile görüştüğümüz zaman il başkanı olmadan önce kendi aramızda geçen konuşmalarda ben her zaman sizin yanınızdayım, ben neredeysem siz ordasınız kesinlikle siz Van siyaseti içerisinde olmalısınız. İl başkanı olmadan önce siz Van siyasetinin içinde olmanız gerekiyor diye zaten bize devamlı tavsiyelerde bulundu. Bugüne kadar siyasetin içindeydik bugünden sonra oluruz dedik. Kendisi zaten her yerde ve her kademede yer almanız lazım diye bize hitap ediyordu.  Kongreleri coşturan kongrelere kongre havası getiren havaalanında ona büyük desteklerle gerçekten burada bakanların bile bu şekilde karşılanmadığı hiçbir dönem il başkanının bu dönemde karşılanmadığı coşkulu bir karşılama yaptık. Ben kendim araç tutup, Türk bayrağı aldığım, Ak Parti il teşkilatının bana bayrak vermediği bu süreçte ben Kayhan Türkmenoğlu için bir çok fedakârlık yaptım. Karşılık olarak hiçbir menfaat kesinlikle gözetmedim. Ama en azından il yönetimi açıklanırken ismim okundu ama benim onursal başkanımda ve arkamda bir kitle vardı, bir değer taşıyordum. Gerçekten de Ak Partiye yakışacak, Kayhan Türkmenoğlu’na yakışacak işler yaptık. Bunu bütün Van biliyor. Aynı zamanda gençlik kollarında talepte bulunduk ne yazık ki önümüze hep engel konuldu. Bir tane genç kardeşimiz felsefeyi, psikolojiyi bitirmiş ama ne yazık ki ona da hayır dediler. Kesinlikle ben Kaya Ortasaç olarak kendi şahsiyetim, kendi menfaatlerim için hiçbir talepte bulunmamışım bulunmamda.

Ne Kayhan Türkmenoğlu’ndan ne de başka bir idareciden bir talebimiz asla olmamıştır.

Bugüne kadar biri çıksın desin ki Van’da Kaya Ortasaç bizim kapımızı çalarak bizden kendi şahsi için bir şey istemiş deseler, ben bu memleketi bugün terk edip giderim. Biz kullanıldık, bizi kullandılar. Sevdiklerimiz tarafından bize komplo yapıldı. Biz siyasetin içerisine girdiğimiz zaman Ak Parti cephesinde şunu gördük. Aynı dava için yola çıkan arkadaşlar maalesef içlerinden biri olduğum için, onları takip ettiğim için, konuşmalarına şahit olduğum için birbirlerinin yüzlerine gülüyorlar ama arkasından gerçekten inanılmaz cümleler kuruyorlar” dedi.

 Havadis Gazetemizin   çok çarpıcı ve özel  haberinin devamı gelecektir…