Van'da Edremit yolu üzeri, elmalı oteli yerinde eğitim alanında hizmet veren Özel Bilim ve Teknoloji Lisesi öğrenciler için adeta büyük bir şans niteliği taşıyor.

Bölgede hızla artan iş alanlarına ve sektörlere kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla açılan Bilim ve Teknoloji Lisesi, geçtiğimiz sezon eğitim-öğretim dönemini başarıyla tamamladı.

Devlet destekli okulda, bilimi ve teknolojiyi bir arada öğrenen Vanlı öğrenciler, kendilerine sunulan hizmetten bir hayli memnun.

Eğitim sektöründe öğrencilerin hayallerini ve ideallerini gerçekleştirmek için eğitimin her alanında hizmetler sunduklarını belirten Bilim ve Teknoloji Lisesi Müdürü Mehmet Onuk, “Özel Bilim ve Teknoloji Lisesi bu anlamda bir deha okulu. İyi bir gelecek babında öğrenciler için bu okul bir şans niteliği taşıyor” dedi.

Okulda, elektrik, elektronik, inşaat, kimya, gıda, yenilenebilir enerji gibi çağımıza hitap eden birçok bölüm mevcut.

4 yıllık eğitim öğretim veren Bilim ve Teknoloji Lisesi içinde sosyal ve sportif alanlar için yapılan salonlar, modern yemekhane ile ileri teknoloji ile donatılan okulda, öğrenciler lise eğitimlerini almalarının yanı sıra, okula giden her öğrenci sigortalanır. Mezun olan her öğrenciye işyeri açma sertifikası verilir. Mezun olan Öğrenci ileride daha rahatça devlet memuru olabiliyor.

Alanı ile ilgili üniversiteye ek puanla rahatça yerleşme imkanı bulan öğrenciler, ayrıca okulda mesleki derslerin yanında akademik derslere ağırlık verildiği, üniversite hazırlık kursu ile öğrenci istediği üniversiteye yerleşme imkanı buluyor.

Okula kayıt yapan öğrenciler yüzde yüz devlet destekli olup, eğitim ücreti alınmamaktadır. Belli bir kontenjandan sonra öğrencinin teşvikten yararlanması için okulun açılmasından bir ay sonrasına kadar kayıt yapması şarttır.

Van'da Bilim ve Teknoloji Lisesi’nde okuyan öğrencileri iyi bir geleceğin beklediğini belirten Okul Müdürü Mehmet Onuk, "Burada okuyan çocuklar ilerde diplomalarını aldıkları zaman mühendis, Teknisyen, tekniker olacakları gibi  fakülteler için de bu diplomaları aldıkları zaman, önleri açık olacak.  Okulumuz 13 dönüm arazi üzerine kurulu, toplam 12 bin metrekare kapalı alanı olan bir eğitim kompleksi. Öğrencilerin, okula kayıt amaçlarının eğitim kalitesinin iyi olması ve mesleki eğitimlere olan ilgilerinden kaynaklanıyor. Diplomasını alan bir öğrenci, İleride kesinlikle bir meslek sahibi olacak. Okulumuzda bir çok atölye var ve hepsi de çok  etkili, öğretmen kadromuz hepsi birbirinden başarılı, alanında uzman kadrodan oluşuyor. Van için geçtiğimiz yıl açtığımız bu  okul, öğrenci ve veliler için  büyük bir şans oldu" şeklinde konuştu. (Urartu haber)