İskele Caddesi, çift yönlü olsun, olmasına ama bu haliyle çift yönlü olursa çok sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum.  Bir Caddenin gelişmesi yada gelişmemesi çift  yada tek yönlü olmasına bağlı değil.  Bir caddenin gelişmesi o caddenin üzerinde bulunan mekanların durumuna paraleldir. Tek yön de olsa insanlar gidebilir çift yön de olsa insanlar ulaşmak istediği hedefe ulaşabilir. Buraya kadar tamam mı, tamam. Herkesle bu konuda  hem fikiriz. İskele Caddesi şuan ki mevcut durumu ile çift yönlü olarak sürücülere hizmet etmesi çok zor.

Bir kere İskele Caddesi mevcut halinde çıkarak, daha da geniş bir duruma getirilmesi gerekir. Bunca zahmetle, büyümekte olan ağaçlar ne olacak. Yoksa bir doğa katliamı mı yaşanacak?

 Çift yön olarak trafiğe açıldığı zaman, cadde üzerinde sağlı ve solu olarak açılan o güzelim caddelerin durumu nasıl olacak? Ara caddeler üzerinde binbir umutla açılan güzelim işyerlerinin durumu ne olacak? Vatandaş bunları bize soruyor? Bizler de devletimize soruyoruz?

Cadde çift yönlü olduğu zaman insanlar gittikleri yoldan geri dönecekler. Kimse artık ara caddelere girmek istemeyecek ve girmezde.  Çözüm bekleyen bu sorunlar masaya yatırılması gerekir.

Çift yön olduğu zaman, trafik akışı çok daha zor bir hal alacak. Şehrin gelişmesine katkı değil, daha çok şehrin daralmasına sebebiyet verecektir.  İskele Caddesinin gelişmesi tek yada çift yöne bağlı değil. Caddenin gelişmesi için  bir kere ve tereddütsüz olarak, Beşyolda ki  Caminin bahçesini kaldırmak gerekir,  Beşyol civarında ki Ziraat Bankası Şubesi, Şekerbank Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İki Nisan Polis Karakolu, Van Ticaret ve Sanayi Odası Ve Ticaret Odasının ismini taşıyan Aile Parkını yani çay bahçesini,  Anadolu Atatürk Lisesi, Kaya Petrol, Çem Petrol, İller Bankası, Büyükşehir Petrol , Merkez Petrol vs.  Böylesi kurumlar olduğu sürece söz konusu Cadde üzerinde kim nasıl ve nereye yatırım yapacak. Böylesi kurumsal yerler olduğu sürece cadde gelişmez.

 Ayrıca Cadde tek yönlü olduğu zaman sürücüler ister istemez ara caddeleri kullanmak zorunda kalıyor ve şehir kendiliğinde gelişmiş oluyor. Yani biz, 5-10 kişi mutlu olsun diye kocaman bir kentin geleceğini heba etmemeliyiz. Tabi ki devletimizin verdiği karara saygı göstereceğiz. Herkes nasıl ki sessiz kalıyorsa bizde sessizliğe bürüneceğiz ama 1-2 yıl sonra yaptıkları hatayı anladıkları zaman, Van halkına nasıl cevap verecekler açıkçası merak ediyoruz.  

Daha önceki dönemlerde, Belediye Başkanı Özarslaner denedi çift yön yapmak için ama tutmadı. Bir kere Beşyol kavşağı yani okçular tepesi dediğimiz yere çözüm bulunamaz. Deneme amaçlı olması anlamında, yeniyol, yani Polis Evinin yanına kadar çift yol yapılsın, daha sonra halkın kararını görsünler, bakalım ne sonuç çıkacak. Sadece acizzane fikrimi söylüyorum. 

Hazır bir yapıyı bozmaktansa, Sanayi sitesinden şehre doğru gelindiğinde, Akköprü’ye dönen yerde güzle bir kavşak yapılsa, sürücüler Karayolları kavşağına kadar gelmek zorunda kalmaz. Eski defterdarlık caddesi  dediğimiz caddeyi rahatlamak anlamında bir çalışma yapılsa, inanız ki her şey daha güzel olacak. Çünkü bizler bu günü değil 50 sene sonrasını 100 sene sonrasını düşünmek zorundayız.

 Allah aşkına bir akşam üzeri, Maraş Caddesi, İkinisan Caddesi yada Hüsrevpaşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu yerlerin trafiğine bakın. Sürücüler oralarda can çekişiyor.  Van’da sürücülerin rahat bir şekilde araç sürdükleri tek cadde varsa o da İskele Caddesidir.  Allah aşkına bu caddeyi de kişisel egolarınızı tatmin etmek için heba etmeyin.  Diyorlar ya boyutu değil işlevi önemlidir.  İskele Caddesinin 7 KM olması önemli değil, Sanat Sokağının uzunluğu  700 metre de belki yoktur ama orada dönen ticaret hiçbir yerde dönmüyor. Bu anlamda caddenin boyutu değil, caddenin işlevi çok önemlidir.  Uzun lafı kısası caddenin işlev hale gelmesi, çift yönlü olmasından değil, cadde üstündeki yapıların değişmesine bağlıdır.  İyi ve sağlıklı düşünmeniz dileğiyle/ Hoşçakalın…