Uzun süredir gündemden düşmeyen Kentin ulaşım sorunu ve İskele Caddesinin çift yönlü olması konusunda, önemli açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Yönetimi, çok önemli konulara açıklık getirerek kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirdi.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Mühendisi Kamuran Turgut, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Öncelikle uzun vade için ulaşım mastır planı hazırlanması gerekirken, kısa vade de bir an önce çözülmesi gereken Van’da trafik tıkanıklarından dolayı acil olarak müdahale edilmesi gereken yerler vardır.

En basitinden birkaç örnek verecek olursak, Beşyol şehir Trafiği, iki nisan Caddesi üzerinde bulunan AVM bulvarı, cumhuriyet caddesi, karayolları ve otogar kavşağı, bölge hastanesi kavşağı, Kazımkarabekir Caddesi gibi önemli yerlere uzun vadeli çözümler üretilmelidir. Ulaşım başlı başına bir konudur. Bizler bunun için 2011 yılında, Van Büyükşehir Belediyesi ve 2012 yılında Tuşba Belediyesine çözüm önerileri adı altında, bir sunum yapmıştık, kısa vadeli ve uzun vadeli çözümler için.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) olarak iskele caddesinin çift yöne açılmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Uzun vade de göreceksiniz ki mevcut diğer  caddelerimizi de tek yön olarak kullanmak zorunda kalacağız.

Çünkü sürekli olarak Van da hızla büyüyen bir nüfus artışımız var. Şu an en basitinden Maraş caddesi ve cumhuriyet caddesi çift yön kullanımında ciddi bir zaman kaybı yaşanıyor. Bu arada Beşyol Trafiğinin biraz daha da rahatlaması için, Milli Egemenlik Caddesi bir an önce Dere caddesi ile  bağlantılı hale getirilmelidir. Bu şekilde doğudan, Erciş yönüne doğru seyahat eden araçlar, Beşyol Trafiğine girmeden, istenilen yere ulaşacaklardır.

Bunun için birkaç yerin kamulaştırılması gerekebilir. Yöneticilerimiz bu kamulaştırmaları kolaylıkla gerçekleştirebilir.  Vatandaşlarımızın da gereken kolaylığı sağlayacağınıza inancımız tamdır” diyerek, İskele Caddesinin çift yöne açılması durumunda, gelecek nesillere büyük hakaret yapılacağını iyi okumak gerektiğini sözlerine ekledi.