Van'ın Çatak ilçesinde de proje çalışmalarını yürüten VASKİ'nin hizmetleri ile ilgili konuşan Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, "VASKİ kayyumdan sonra kurumsallaşarak, vatandaşı muhatab almaya başladı" dedi.

VASKİ, KURUMSALLAŞARAK, HİZMET ÜRETMEYE BAŞLADI

Akgül, "21 bin nüfuslu bir ilçeyiz. Elimizden geldiğince az kaynakla çok iş yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu bir yıllık süre içerisinde gerek belediye olarak gerekse VASKİ olarak vatandaşımızın istek ve taleplerine el uzatmaya çalıştık" açıklamasında bulunarak," VASKİ 3 yıllık yeni bir kurum. HDP ve BDP' li dönemde maalesef kurumsallaşmasını sağlayamamış, kayyum atanmasıyla birlikte yeni bir yapılanmaya gidilerek, kurumsallaşmış oldu.. Bir yıl içerisinde vatandaşın resmi muhatabı olacak bir kurum haline geldi. Şu an bir vatandaş VASKİ'ye gittiğinde bir muhatap bulabiliyor. Kendi başımdan geçen bir olayda, kanalizasyon bağlantısı yapılması için HDP' li BDP' li yöneticilere ve belediye başkanına söylememize rağmen çözüm alamadık, kendi işçimiz ve imkanlarımızı kullanarak sorunumuzu çözdük" şeklinde konuştu.

VASKİ, DAĞI TAŞI DELEREK HİZMET ÜRETİYOR

Çatak için 2018 yılı programına alınması gerekli acil sorunlarınıVASKİ'ye ilettiklerini ve 2018 yılında bunların çözülüceği sözünü aldıklarını belirten AKGÜL, geniş bir alana yayılan, abonesi az olan Çatak'a hizmet götürme zorundasınız. VASKİ hazineden aldığı ödenek ve az tahsil edilen abone ücretleriyle hizmet veriyor.VASKİ'nin hizmetlerine baktığımızda maliyetli iş yapmanın yanı sıra gömülen ve kimse tarafından görünmeyen hizmetleri yaptığına dikkat çekerek, Uzun vadeli projeler yapan VASKİ' nin işi zor. Altyapı hizmeti görünmediğinden VASKİ hiç bir iş yapmamış gibi görünüyor. Dağı taşı delip mahalleye su götürüyorsun, hizmet yapıyorsun, Çok iş var, ancak görünür olmadığı için yok sayılabiliyor" dedi

SU YETERLİ ANCAK, BİLİNÇLİ KULLANIM ŞART

Akgül, Çatak'ta yeteri derecede su kaynağımız var. Bölgemizde hayvancılık ve tarım alanları olduğundan bu kaynakların çoğu bu alanda kullanılıyor. Yetersiz su olan bir kaç mahallemiz var. Bunların sebebi de kayıp kaçak ve aboneliklerin olmamasıdır" diyerek, yeni mahallelerimizde abonelikler için 5 yıllık bir geçiş süreci vardı, bu geçiş süresinden sonra aboneliklerin yapılması için bizler de süre sonunda vatandaşların abonelikleri konusunda muhtarlarımız ve vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Kayıp ve kaçağın önüne geçtiğimizde vatandaşımızın sayısına göre gelen su yeterli olacaktır." açıklamasında bulundu.