Hayırsever işadamı Ömer Yazgan tarafından Başkale ilçesine bağlı Kırbalı Mahallesi’nde yaptırılan 2 derslikli ilkokul, Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulselam Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Özkara, Belediye Başkan Yardımcısı Sami Karakelle ile okulun yapımını üstlenen hayırsever Ömer Yazgan, Yazgan’ın ailesi, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla eğitime açıldı. 
Burada bir konuşma yapan hayırsever Ömer Yazgan, “Gülen gözler, meraklı bakışlar, bizlere hadi gidin biran önce okulumuza gidelim diyen hareketlenmeler, bizlerin burada doğru bir şey yaptığımızı gösteriyor. Bu sebeple emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Daha sonra bir konuşma yapan Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Öztürk ise, “Saygıdeğer Ömer Yazgan’ın katkılarıyla yapılan okulun açılışı için burada toplandık. Allah herkese nasip etmez böyle güzellikleri. Allah Kabul etsin. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu zorlukları eğitimle aşacağımıza inanıyorum. Bizlerin eğitim alanında yaptığımız çalışmalarda böyle bir katkıda bulanan saygıdeğer Ömer Yazgan ve ailesine teşekkür ediyorum. İnşallah burada vatanımıza, milletimize ve devletimize hayırlı evlatlar yetişir. Bizler bu okulu sevgili muhtarımıza, vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza emanet ediyoruz” şeklinde konuştu.
Hayırsever işadamı 2 derslikli okulun yanı sıra 63 öğrencinin eğitim gördüğü okulun mevcut bulunan öğretmen lojmanı ve tek dersliği de onarıldı.
Okulun açılışının ardından program, öğle yemeğinin ardından sona erdi.