Van Köprüsüne kavuştu

 Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeki köprülü kavşak törenle hizmete girdi.
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in katıldığı açılışın, resmi bir açılış olmadığı, resmi açılışın Ulaştırma ve  Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katılımıyla ileriki bir tarihte yapılacağı söylendi.

 Köprülü kavşağın hastane önünde yapılmasının önemine değinen Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Yüklenici firmamız zamanında bu işi bitirdi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Estetik ve mimari açıdan çok güzel bir kavşak inşa edildi. Hastanenin ulaşımı açısından da büyük bir avantaj sağlayacak olması sevindirici bir durum” olduğunu belirtti.

 Vali Bilmez,  kavşakların faydalı olduğunu, ancak ulaşımın tam manasıyla çözülmesi için Van Çevre Yolu’nun bir an önce bitirilmesi gerektiğini belirterek;  “Bu kavşakların yapılması elbette çok faydalı. Ancak ulaşım tam manasıyla rahatlaması için Van Çevre Yolu’nun yapılıp bitirilmesi gerekiyor.

 Bildiğiniz gibi çevre yolu 2011 yılında ihaleye girmiş. Burada 18. Madde uygulaması yapıldığı için, güzergah üzerinde arsası olan vatandaşlar sürekli mahkemeye vermiş ve bu davalardan dolayı çevre yolu bir türlü yapılamamıştır.

 En son vatandaşlarımızın talepleri, imar planı uygulaması ile büyük oranda karşılandı.

Parselasyon planları birinci etap askıya çıktı. İkinci ve üçüncü etaplar da yakın sürede askıya çıkar. Öyle tahmin ediyorum ki yıl başına doğru süreç biter. Ulaştırma Bakanlığı’mız da bu yolu ön plana aldı. Bir kısmı ihale edilmiş, ama büyük kısmı yeniden ihale edilecek. Hukuki engel çıkmazsa çevre yolu kısa süre içinde yapılır. Van Çevre Yolu 350 milyonluk bir iş.

Çevre yapılırsa bu kentin ulaşımı rahatlayacak. Çevre yolu gecikirse, birçok iş gecikir. Çünkü yeni sebze hali ve başka projeler de bu yola bağlıdır.

Bu yolu bir daha durdurmaya çalışırlarsa, o kişileri Van halkına şikayet edeceğiz. Van’da bir kısım çevreler sürekli ‘Devlet niçin çevre yolunu yapmıyor?’ propagandasını yürütüyor. Oysa devlet inanın bu yolu yapmak için gayret gösteriyor. Ancak birileri açtığı davalarla bu yolun yapılmasını engelliyor. Bunun iyi bilinmesini istiyoruz” dedi.

 
Yüklenici firmaya da teşekkür eden Vali Bilmez, “Yüklenici firmamız zamanında bu işi bitirdi. İşadamı Zahir Beye de teşekkür ediyoruz. Örneğin şu anda yeni Defterdarlık binamız birkaç müteahhit değiştiği için hala bitirilemedi. Şimdi Emniyet Müdürlüğü binasını da yapıyorlar, inşallah o da kısa süre içinde bitecek. Ben bir kez daha böyle projelerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Resmi açılışın daha sonra yapılacağını hatırlatan Vali Bilmez, “Resmi açılışımızı inşallah daha sonra Ulaştırma Bakanımızın katılımıyla yapacağız” dedi.