Çok uzun süreden beri Van'da aktif siyaset yaptığını belirten AK Parti İpekyolu Belediye Başkan A. Adayı İşadamı Şaban Gültepe; " Van'da doğduk yine Allah kısmet ederse Van'da öleceğiz. Başka gidecek ne bir şehrimiz ne de başka bir ülkemiz var. Kentimizi seviyoruz, kentimizde yaşayan her insanı çok seviyoruz. Yapımız böyle insanlara hizmet ve insanlara değer vermek odaklı bir yapımız var.

 1978 Yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal İdari Bilimler Fakültesi'nde mezun oldum.  Ömrümü doğunun incisi memleketim Van'da geçirdim. Van ilimizde ticaretle uğraşıyoruz. Konfeksiyon, Mobilya, beyaz eşya, iletişim ve inşaat sektörlerinde hizmetler veriyoruz.

Yaklaşık olarak, 17 yıl boyunca Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO)'da farklı görevlerde ilimiz ve ilimizin tüccarına ve esnafına  hizmet ettim. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde yaklaşık 8 yıl konsey üyeliği ve 9 yıl boyunca genel kurul üyeliği görevlerinde bulundum. Siyasi olarak da Anavatan Partisi'nin Van'daki kurucu üyelerinden olduk.  Anavatan Partisinde 17 yıl aktif siyaset yaptım. Rahmetli Turgut Özal, Mesut Yılmaz ve Yıldırım Akbulut dönemlerinde parti kademelerinde önemli kademelerde görev yaptım. 21. Dönem Genel seçimlerde partimizin baraja takılmasından dolayı siyasi hayatıma ara verdim. Sonrasında aktif bir şekilde işime ağırlık verdim.

Siyasette bazen beklemesini bilmek lazım" olduğunu belirten Van AK Parti İpekyolu Belediye Başkan Aday adayı işadamı Şaban Gültepe, siyasi tecrübesi ve iş dünyasındaki deneyimi ile Van'a hizmet etmek istediğini vurguladı.  Gültepe, "Bir takım, birlikte çalışan bir grup insan değildir. Bir Takım, birbirlerine güvenen bir grup insandır" diyerek önemli ve anlamlı bir sözle birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.