ACU, Van programında ilk olarak DSİ Van 17 Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, çalışanlar hasbihalde bulundu. Genel Müdür ACU, Bölge Binasında düzenlediği ‘’Koordinasyon Toplantısında’’ Bölge Müdürü Yunis Şenol’dan projelerin durumu hakkında brifing aldı.

Genel Müdür ACU, Van ili programı çerçevesinde Van ilinin içme suyu kaynağı olan Şamran Kaynakları, Van ili ve Civar Yerleşim Yeri İçme suyu, Arıtma tesisi inşaatları ile DSİ Van Bölge Müdürlüğü yeni yerleşkesinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.

Genel Müdür ACU, Van Valisi Sayın Murat Zorluoğlu’nu da makamında ziyaret ederek, DSİ’nin Van ilindeki yatırımları hakkında istişarede bulundu.

İncelemelerinin ardından açıklama yapan DSİ Genel Müdürü ACU, ‘DSİ olarak Van ilimizde çok büyük yatırımlar yaptık. Birçok yeni yatırımla birlikte Van ilimizin münbit topraklarını su ile buluşturmaya, insanımıza sağlıklı su teminine ve oluşabilecek taşkınları önlemek için dere ıslah çalışmalarına devam ediyoruz.

DSİ olarak Van ilimizde son 15 yılda; 3 baraj ve 2 gölet inşa ettik. Yıllık 75,97 milyon m3 içme suyu sağladık. Van şehir merkezi, 3 ilçe ve 18 köyün 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık.

Şamran kaynağından alınan su, 48.355 metre uzunluğunda ve 2 metre çapındaki beton kaplı çelik borularla şehre getirilmiştir.

Ayrıca Erciş ve civar yerleşim yerlerine yıllık 18 milyon m3 içmesuyu sağlanacaktır. Morgedik Barajı’ndan alınan su yaklaşık 23,5 km uzunluğundaki isale hattı ile Erciş ilçe merkezinin ve TOKİ konutlarının 2045 yılına kadar olan içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak. Proje tamamlandığında 232.000 kişi faydalanacaktır. İnşaat çalışmaları 2017 yılında tamamlanmış olup 2018 yılında hizmete alınacaktır.

Proje kapsamında ayrıca Erciş İçme suyu Arıtma Tesisinin de inşaatı devam etmektedir. İçme suyu arıtma tesisinin günlük kapasitesi 76.000 m3 olup, inşaat çalışmalarında % 85 seviyesine gelinmiştir.

Yapımı devam eden Van Civar Yerleşimler İçme suyu İsale hattı ile Van İli ve Civar Yerleşimlerin 2045 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Proje bittiğinde yaklaşık 1.100.000 kişiye hizmet verecektir. İnşaat çalışmalarında % 75 seviyelerine gelinmiş olup inşallah 2018 yılında hizmete almak istiyoruz.’’dedi.

Van ilinde 336.790 dekar arazinin sulamaya açıldığının altını çizen ACU; Sulu tarım ile birlikte çiftçilerimize yıllık 109 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 7 adet Sulama inşaatımızda çalışmalarımız devam ediyor.

İnşaatı devam eden Erciş Pay Sulaması işi kapsamında 2019 yılı sonuna kadar 75.000 dekarı arazi sulamaya açılacaktır. %10 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Vanlı hemşerilerimizin hasretle beklediği Morgedik Barajı’nı tamamladık. Van’da inşaat çalışmaları devam eden 3 baraj ve 1 gölet ile 11.300 dekar arazi daha sulanacaktır.

Plan ve proje çalışmaları devam eden baraj, gölet ve sulama tesislerimiz ile İnşallah Van ilimizin ziraatına büyük katkı sağlayacağız. ’dedi.

Van’da tamamlanan 85 adet taşkın koruma tesisi ile 83 meskûn mahal ve 11.000 dekar arazi taşkın zararlarından korunduğunu belirten ACU,’ 24 adet taşkın koruma tesisinde de inşaat çalışmaları devam ettiğini belirtti.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.