Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) düzenlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarına katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir harekatta da TSK ile omuz omuza operasyona katılacak.

 

İlk hedef Tel Abyad ve Resulayn arasındaki 120 kilometrelik hat: Sınır bölgesine sevkiyatlar sürerken, özellikle Akçakale ve Ceylanpınar odaklı büyük miktarda yığınak yapılıyor. Bölgeye komando tugaylarından beş bin kişilik birlik gönderildi. Bölgede Denizli, Tunceli, Sarıkamış, Sakarya, Siirt, Bolu, Kayseri komando tugaylarından birlikler var. Olası harekatın iki aşamalı olması ve Resul Ayn ile Tel Abyad'ın kontrol altına alınması hedefleniyor. 

Operasyonun ilk aşaması: PKK-YPG’nin uyanmaması için harekât planına ilişkin detaylar verilmiyor. Ancak terör örgütünün lojistik merkezleri, gözetleme kuleleri, tüneller ve cephanelikleri nokta hedef olarak belirlenmiş durumda. 

Bu hedefler koordinatlarıyla harekât planına işlenmiş durumda. Harekât başladığında öncelikle nokta hedefler vurulacak. Harekâtın ilk bölümünde savaş uçakları, SİHA’lar ve Fırtına obüsleriyle nokta hedefler imha edilecek, ardından hava destekli kara operasyonu başlayacak.


Kürt Şahinleri Tugayı: Hazırlıklar sürerken TSK ile birlikte Suriyeli muhalif güçler de hazırlıklarını tamamladı. Bu gruplar içerisinde belki de en dikkat çeken ise Kürtlerden oluşan Kürt Şahinleri Tugayı oldu.

Kürtler YPG'ye karşı: Tugayın içindeki savaşçıların 400'ünü Kürt, 200'ünü Arap unsurlar oluşturuyor. "Kırmızı bereliler" olarak da bilinen tugayın, kırsal ve meskun mahal savaşında yer alması bekleniyor.

Olası operasyona ilişkin bilgiler aktaran Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Hamza Tümeni’nin içinde yer alan Kürt Şahinleri Tugayı ile ilgili ilginç ayrıntılar verdi.


PKK'nın bölgeden sürdüğü Kürt aşiretlerinin çocukları: Selvi, yazısında "Adından anlaşılacağı üzere Kürtlerden oluşuyor. Ana dilleri Kürtçe ama Arapça da biliyorlar. PKK’nın bölgeden sürdüğü Kürt aşiretlerinin çocukları. Bölgeyi avuçlarının içi gibi bildikleri için önce onların girmesi bekleniyor." ifadelerine yer verdi.

PKK'nın zulmünden kurtaracağız: Kürt Şahinleri Tugayı, Zeytin Dalı Harekatı'nda da YPG'ye karşı mücadele vermişti. Kürt Şahinleri Tugayı'nın Genel Komutanı Hasan Abdullah Kulli, harekat öncesi "Biz, Azez bölgesinin Kürtleriyiz. Biz Hamza Tümeninin mensuplarıyız. İnşallah Afrin'e ulaşacağız. İnşallah  Afrin'deki halkımızı, PKK zulmünden kurtaracağız" diye açıklama yapmıştı.


Türkiye’de YPG/PKK’nın zulmünden kaçan Kürtler Türkiye’ye sığındı: Suriye’nin Türkiye sınırındaki Tel Abyad, Rasulayn ve Ayn el Arap’tan (Kobani) yüz binlerce Suriyeli, toprakları terör örgütlerince işgal edilince akrabalarının da bulunduğu Şanlıurfa’ya sığınmak zorunda kaldı. Tüm ihtiyaçları Türkiye tarafından karşılanan Suriyeli Kürt ve Araplar, ülkelerine barış ve huzur gelmesi için topraklarının terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinden kurtarılmasını umutla bekliyor.