1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Hakkari, Siirt, Malatya, Urfa, Şırnak İlleri ile birleşerek sayısını artırıp federasyon oluşturdu .

 Konu ile ilgili açıklama yapan Şehit ve Gazi Aileleri Federasyon Başkanı Ayhan Kahraman şunları söyledi "Federasyonumuz 2005 yılında Geçici köy korucuları ve şehit ve gazi aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak çıktığımız çıktığımız Sivil Toplum Kuruluşu maratonumuzda 2016 yılında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile geçici köy ve ibarelerini kaldırıp güvenlik korucuları olarak tanımlanması sonrası Van Güvenlik Korucuları ve Şehit ve Gazi Aileleri Derneği olarak 31 Aralık 2018 tarihine kadar bu isimle devam etmiştir.

Kahraman, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu ismi ile Federasyon yapılanmasına bürünüp daha güçlü ve daha sağlam adımlar eşliğinde mücadelesini sürdürmek üzere duyurulmuştu.

Federasyonumuz 5 il ve 7 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu bir federasyondur federasyonumuza bağlı il ve ilçe Dernek sayısı Gün geçtikçe artacaktır verdiğimiz mücadele ve göstermiş olduğumuz çabaların tamamı korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu ismi ile federasyon yapılanmasına bürünüp daha güçlü ve daha sağlam adımlar eşliğinde mücadelesini sürdürmeye ilalen duyulmuştur.

 7 İl ve İlÇE BİR ARAYA GELEREK OLUŞTURULMUŞTUR.

Kahraman, Federasyonumuz 5 il ve 7 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu bir Federasyon olduğunu belirterek, federasyonumuza bağlı il ve ilçe Dernek sayısı Gün geçtikçe artacaktır.

Verdiğimiz mücadele ve göstermiş olduğumuz çabalarım tamamı Korucularımızın geleceği özlük hakları haklarını savunması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için durmadan devam edecektir" dedi.