Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta'da gerçekleşen kimyasal saldırı, dünya gündemini alt üst etti. 80 kişinin öldüğü saldırıyı Şam rejiminin müttefiki Rusya düzmece olarak niteledi, ABD Başkanı Donald Trump tarihi bir çıkış yaparak Beşar Esad için 'hayvan' dedi. Suriye'deki bir hava üssüne bu gece yarısı düzenlenen füze saldırısı ise, gerilimi doruk noktasına ulaştırdı.

ASKERİ HAVA ÜSSÜ VURULDU

Yaşananların ardından Suriye Devlet Televizyonu SANA'nın bildirdiğine göre Tafur havaalanı birden fazla füze ile vuruldu. Saldırıda birden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Suriye televizyonu da, Humus'taki Tayfur askeri havaalanı yakınlarında yüksek seste patlamaların duyulduğunu bildirdi.

14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, askeri havaalanını vuran füzelerin 14 can kaybına yol açtığını bildiriyor.

PENTAGON'DAN YALANLAMA

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü, "Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye'de hava saldırıları gerçekleştirmiyor. Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. Reuters'a konuşan ABD'li bir üst düzey yetkili de, Washington'ın Suriye hükümetine ait askeri üsse herhangi bir saldırı gerçekleştirmediğini söyledi.

RUSYA'DAN BOMBA İDDİA: İSRAİL YAPTI

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirenin İsrail uçakları olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada 'üssü 2 İsrail uçağı vurdu.. Lübnan hava sahasından toplam 8 füze atıldı, 5'i önlendi' ifadeleri yer aldı.

FRANSA'DAN ABD'YE KRİTİK TELEFON

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD lideri Donald Trump'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Doğu Guta'nın Duma semtinde kimyasal silah kullanıldığını belirten liderler, tüm sorumluların açık bir şekilde ortaya çıkarılmasını istedi.

TRUMP TEHDİT ETMİŞTİ

Şam yakınlarındaki Doğu Guta'daki yardım görevlileri, Suriye hükümetini kuşatma altındaki bölgeye kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçladıktan sonra, ABD Başkanı Donald Trump 'hayvan' ifadesini kullandığı Beşar Esad için "Büyük bir bedel ödeyecek" demişti.

 

Etiketler: doğuguta   suriye   esad   abd   trump