Van Milli Eğitim Camiasının, göstermiş olduğu özverili çalışmalar sayesinde, Bilim dalında Türkiye 4.Sü olma başarısını gösterdi.

İnsanda istek ve azim olursa, başarılı olmamak için hiçbir sebep geçerli olamaz. Milli Eğitim Camiası ekip ruhu ile başarıya kenetlenmişti. İnanmak arzusu vardı hep içlerinde.

Van İl Milli Eğitim Camiasının patronu Kıyasettin Kırekin, Van’da eğitimin başarılı olması için, gece gündüz demeden kurmaylarıyla birlikte çalıştı. Kırekin, herkesle iyi diyaloglar içerisinde bulundu ve Eğitim camiası adına çok güzel işler yapmayı başardı. 

Küçük- büyük, yetkili - yetkisiz ayırımı yapmadan, Van’ın Eğitimde isminin iyi yerlerde olabilmesi anlamında, büyük gayretler gösterdi.  Her türlü soruna anında çözüm bulundu.

Her Mahalleye, her Köye,her İlçeye birbirinden güzel okullar yapıldı. Milli Eğitim Camiasının Eğitimci Patronu Kırekin istedi, Hükümet yok demedi, çünkü çalışkanlığına güven vardı bir kere. Milli Eğitim Camiası Belediyelerle iş birliği yaparak, her okulda ne eksik varsa anından giderildi. Onarılması gereken Okullar onarıldı, yapılması gereken Okullar yapıldı.

Özverili çalışmalar sonucunda, Van İl Milli Eğitim Camiası bir ay içerisinde, bir birinden değerli iki ödül aldı. Bir tane ödül geçtiğimiz günlerde, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin'in, bizzat Ankara’ya giderek, Van Eğitimi adına ödüllü alarak Van’a döndü.  

Ankara’da alınan Projenin adı: Türkiye Eğitimde yenilikçi ödülleri projesi kapsamında “Rüzgarım hayalim olsun” projesiyle Türkiye’de dereceye girmeyi başardı. Patron çalışkan, girişken, fedakar olursa ve beraberinde ekip ruhu tek yürek olmuşsa, başarı kendiliğinde gelir. Eğitim çok önemlidir. Zira eğitimde başarı gösteren kişiler, her alanda başarıyı elde edebiliyor.

Van Milli eğitim Camiası, Türkiye çapında Tübitak Ortaokul Bilim Fuarı kapsamında yapılan çalışmalarda da, Van Milli Eğitim Camiası öğrencileri tarafından yapılan 341 Projesi kabul gördü. Bu projelerle Van Türkiye genelinde ilk 4 İl arasına girmeyi başardı. Bu kapsamda, 7 Bin bilim öğrencisini yetiştirecek Tübitak’ın Van’a desteği, tam tamına 1.8 Milyon TL olacak. Bu rakam azımsanacak bir rakam değil elbette. Bu konuda, büyük özverili ile öğrencilerini yetiştiren Öğretmenleri tek tek kutlamak gerekir. Öğretmen dediğin, Öğrencisini geleceğe hazırlayan, kazancını helal eden, toplumun geleceğini iliklerine kadar düşünen fedekar kişiliğe sahip olmalıdır. Tübitak Projesinde başarıyı sağlayan Öğretmenler gibi.  Yani "salla başı al maaşı" mantığından uzaklaşmak gerekir. 

Tübitak Ortaokul Bilim Fuarı kapsamında, güzel bir başarıyı yakalayan ve Van ilimizin ismini altın harflerle yazdıran Van Milli eğitim Camiasını yürekten kutlamak gerekir. Bu başarıda emeği geçen her bir Öğretmen ve  öğrenciyi ayrı ayrı kutlamak lazım.  Bilim Öğrencilerini  yetiştiren öğretmenleri de canı gönülden tebrik etmek bir borç olsa gerek. Temennimiz bu başarılarının devam etmesidir. Tebrikler Van, tebrikler Van Milli Eğitim camiası.