Uzun yıllardan beri AK Parti kadrolarında yer alan, Eğitimci-Siyasetçi dava eri Tufan Tunç, yoğun talep üzerine Milletvekili olma yolunda ilk adımı attı. AK Parti Van İl Başkanlığı'na oldukça dolu bir dosya ile müracaatını yapan Tunç, halkın vekili olması konusunda yetki verilmesi halinde, çok başarılı projelere imza atacağına dair herkesin emin olması gerektiğini ifade etti.

Milletvekili aday adayı Tufan Tunç; "Biz hiçbir zaman Partimizden ve çizgimizden ödün vermedik. Devletimizin bekası ve Milletimizin geleceği açısından en sağlıklı kararı vermeyi kendimize şiar edindik. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter devlet yapısı temeline dayalı bir şekilde geçmişten gelen dini ve milli değerlerimizi koruyarak, muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için her alanda daima çalışmak, en üstün hizmetin insana hizmet olduğu prensibine bağlı kalmayı amaç edindik. Farklı olmanın ayrışma değil, pekiştirici kültürel zenginliğimiz olduğunu kabul etmek, bireylerin inandıkları gibi yaşama, düşündükleri gibi ifade etme haklarının var olduğuna inanıyoruz.

Düşünce ve inancın hukukta uygun olarak ifade edilebilmesi için her türlü çabayı göstermek, haksızı hakka sarıp, haklıyı hakkından mahrum etmeden yaratılanın yaratandan dolayı sevileceği prensibine dayalı bir hayat felsefesi doğrultusunda Yunus, Necip ve Mehmetlerle yürümektir" diyen Tunç, Avrupa Birliği Projelerinde çeşitli kademelerde görev aldığını hatırlatarak; "İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde kurulan Araştırma merkezinde Van ve yöresinde arkeoloji çalışmalarında görevler aldım. Avrupa Birliği Projelerinde Koordinatör Mühendis olarak çeşitli kademelerde bulundum. Van Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik- Elektronik ve Bilgisayar bölümlerinde Öğretmen olarak görev yaptım.  Mikro İşlemciler (Bilgisayar Beyin Programlaması) konusunda da çeşitli kitaplar derledim" diyen Eğitimci-Siyasetçi Tufan Tunç Allah nasip ederse Milletvekili olması durumunda Van ve Vanlılara çok daha başarılı işlere imza atacağını söyledi.