Meclisin Ekim ayı toplantısı belediye binasında bulunan meclis salonunda Belediye Başkanı İsmail Say, başkanlığında gerçekleşti. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Barış Pınarı Harekatı’na destek amacıyla karar alındı. HDP’li Belediye Meclis üyelerinin salonu terk ettiği açıklama esnasında Barış Pınarı Harekatı’na destek verildi.

Belediye Meclisi tarafından alınan karar şu şekildi;

“Kırk yıldan bu yana karanlık bir ideolojiye on binlerce vatandaşımızın hayatına kast eden Güneydoğu Anadolu Bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin gelişimini ve kalkınmasını engelleyen bebek, çocuk, kadın dinlemeden insanlarımızı katleden PKK terör örgütü, yok edilmesi gereken bir şebekedir. Devletimiz güvenlik kuvvetleriyle bölücü terör örgütü PKK’ya karşı yıllardan beri büyük bir mücadele vermektedir. Devletimizin yalnızca terör örgütüne karşı değil, uluslararası destekçilerine karşı da verdiği büyük mücadele sınırlarımız içinde olduğu kadar sınırlarımız dışında da yürütülmektedir. Teröre karşı milletçe verdiğimiz bu mücadelenin bir diğer ayağını da Barış Pınarı harekâtı oluşturmaktadır” denildi.  

“DAEŞ, PKK, PYD ve YPG Aynıdır”

Suriye’de sekiz yıldır sürmekte olan iç savaşta tarihin gördüğü en büyük insanlık dramlarından birinin yaşanmakta olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Bu savaşta milyonlarca insan yurtlarından olmuştur. Binlerce insan barbarca katledilmiştir. İç savaşla birlikte doğan otorite boşluğunda terör örgütleri geniş bir alan bulmuştur. Suriye topraklarının önemli bir bölümü DAEŞ/PYD/YPG gibi terör örgütlerinin eline geçmiştir. PKK’nın Suriye’deki yapılanması olan PYD’YPG, Kuzey Suriye’de geniş bir alanı kontrol etme imkânı bulmuştur. Bu alan üzerinde ülkemize saldırılar düzenlemektedir. Terör örgütüne sağlanan binlerce tır silah ve yoğun dış destekle bir terör koridoru oluşturulmaya çalışılmaktadır.  Bu terör örgütleri Suriye’de yaşanan iç savaşla birlikte ortaya çıkan istikrarsızlıktan faydalanarak kontrol ve otorite imkanı bulmuşlardır. Otoritelerini yüzbinlerce insanı öldürerek ve milyonlarca insan yerlerinden ederek sağlayan en uzun kara sınırımızı sürekli tehdit eden terör örgütleri isimlendirilme, görünüş ve üniformaları açılarından farklılaşsalar da özlerinde aynıdırlar. Birbirlerini ikiz kardeşidirler” ifadeleri yer aldı.

“Belediye Meclislerimiz, kahraman Mehmetçiklerimizin yanındadır”

“Etnik temizlik uygulayan, demografik yapıyı kendi ideolojileri çerçevesine değiştiren bu zalim örgütlere karşı milli güvenliğin sağlanması için uluslararası antlaşmalardan alınan yetkiyle Suriye Milli Ordusu ile birlikte Barış Pınarı Harekâtı’nın düzenlendiğinin belirtildiği açıklama şöyle devam etti.

“Bu operasyonun amacı bölgemizi teröristlerden temizlemek ve yurtlarından edilmiş Suriyelileri ülkelerine geri göndermektir.

Bölgemizin istikrar, barış ve refahına karşı en büyük tehdit olan DAEŞ=PKK=PYD=YPG terör örgütlerinin bu yıkıcı faaliyetlerini sonlandırmak, yurtlarını zulüm, sürgün, baskı ve katliamla yitirmiş yüzbinlerce Suriyelinin vatanlarına dönüşlerini sağlamak için düzenlenen Barış Pınarı Operasyonunu belediye meclisleri olarak destekliyor, ordumuza muvaffakiyetler diliyoruz. Belediye Meclislerimiz, kahraman Mehmetçiklerimizin yanındadır.” denildi.