Ege'nin en güzel ili olan İzmir'in, düşman işgalinden kurtulduğu o gün İzmir Hükümet Konağı’na Türk bayrağını çekenlerden biri olan Çavuş Mehmet Raşit Nazlı'nın hikayesini okumakta fayda var... Nam-ı diğer isimiyle K"ürt Reşo"nun hikayesi..

 

Kürt Reşo ölene kadar her 9 Eylül’de İzmir Marşı’nı okudu…

Hükümet konağından büyük bir kararlıkla Yunan bayrağını indirerek Türk bayrağını astı.

İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu 9 Eylül 1922’de Hükümet Konağı’na Türk bayrağını çekenlerden biri de Çavuş Mehmet Raşit Nazlı, nam-ı  Kürt Reşo’ydu.

Diyarbakırlı Kürt Reşo 8,5 yıl askerlik yaptı..

İstiklal Savaşı gazisi Mehmet Raşit nam-ı diğer Kürt Reşo, bu ülkenin harcının hangi zor koşullarda karıldığının en güzel örneklerinden biri oldu.

Büyük Taaruz sonrası İzmir’e ilk giren askerlerden olan Mehmet Raşit, Diyarbakır, Ergani, Memelan köyünde dünyaya geldi.

İki kardeştiler. Ağabeyi Şehmuz, Balkan Harbi’nde şehit düştü. Kürt Reşo 15 yaşında askere alındı.. Doğu cephesinden başlayarak sırasıyla Sakarya Meydan Muharebesi, Kütahya Dumlupınar ve Afyon Muharebelerine katıldı. Son olarak Fahrettin Altay Paşa’ya bağlı birlikler ile 9 Eylül sabahı İzmir’e ilk giren süvarilerden oldu. 

Arkadaşlarıyla birlikte İzmir’in her yerini Türk bayraklarıyla donattı.

Kürt Reşo, ölünceye kadar memleketi Diyarbakır’ın Memelan Köyü’nde her yıl 9 Eylül sabahı köylüleri meydana toplayarak, hep birlikte İzmir Marşı’nı söyledi.