Sınavlarına hazırlanmak artık başlı başına bir uzmanlık işi hâline dönüştü. Bir yandan kurumlararası ciddi rekabet, bir yandan durumun ciddiyetinin yarattığı baskı, bu aşamada olan pek çok genci ve ailesini derinden etkiliyor.
Dershane seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için araştırdık ve sekiz başlık altında topladık .

1-) Eğitmenler deneyimli mi

Kimi özel kurumlarda deneyimsiz eğitmenler derse girmekte kayıt yapacağınız zaman özellikle öğretmenlerin iş  tecrübelerini sorup bu konuda gerekli bilgiyi alın

2-) Hocalar soru çözebiliyor mu?
Bazı dershaneler stajer hocalar çalıştırır, hocalar soru çözemez. Bu duruma dikkat edip sorularınızı deneyimli hocaların çözeceği konusunda idarecilerden tahayüd alın.


3-) Soru sorabilmem için yeterli vaktim olacak mı?
Kayıt yapacağınız dershanenin size soru çözmek için gerekli şartları ve zamanı sağlaması gerekiyor çünkü konuyu iyi kavramanın yanında soru çözümüne de gerekli vakti ayırmanız ve bu konuda sabır ve sebat göstermeniz gerekiyor.


4-) Dershane eve/okula yakın mı?
Kayıt yapacağınız dershanenin ulaşım imkanlarının iyi olması gerekiyor en fazla bir servisle ulaşabileceğiniz uzaklıkta olması konusunda hassasiyet gösterin zira yolda kaybedeceğiniz vakti ders çalışarak geçirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

5-) Sınıflar kaç kişilik?

Sınıfların çok kalabalık olmamasına dikkat edin. Dershaneler ekonomik kaygılarla sınıfları tıklım tıklım doldurabilirler sınıf mevcudunun en fazla 16 kişi olmasına özen gösterin.


6-) Dershanesinin kaynakları iyi mi?
Kaynak seçimi sınava hazırlanan bir öğrenci için önemlidir bu yüzden kaynakların konunun uzmanları tarafından seçilmiş olduğuna ve güncel olduklarına dikkat edin

7-) Fiziki şartlar
Bir dershanenin fiziki şartları  muhtevasından önemli olmasa da ses, ışık, ısı gibi unsurların öğrenci ihtiyaçlarına uygun olması  gerekmektedir. Kantin hizmatleri, temizlik gibi konuları kayıt yaparken göz ardı etmeyin

8-) Dershanesindeki ders saatleri yeterli mi?
Ders saatlerinin öğrenci seviyesine göre düzenlenmesi ve gerekli görüldüğünde  ek ders imkanının sağlanması gerekmekte.Kayıt yaparken ilgililere bu konudaki hassasiyetinizi bildirin.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için son yıllarda başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Marifet Özel Öğretim Kursu’na küçük bir ziyaret gerçekleştirip kurucu müdür Yüksel Yumak’la samimi bir sohpet  yaptık. Kendisi Marifet özel öğretim Kursunun başarısını şu şekilde özetledi:

İlk açıldığımız günden beri her branştan alanında uzman ve deneyimli öğretmenlerle çalıştık. Fiziki şartlarımızı öğrenci ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenledik. Kaynak seçiminde uzman görüşlerini önemseyip kaynakların güncel olması konusunda hassasiyet gösterdik. Evde çalışma  imkanı  bulamayan öğrencilerimize gece gündüz etüt imkanı sunduk. Eğitim sezonu içerisinde öğrencilerimizin ihtiyaçlarına göre ders saatlerinde revizyonlara gittik. Geride hiçbir öğrencimizi bırakmadık. Gerektiğinde birebir derslerle   takviyelerde bulunduk. Sınıf mevcutlarımızı 16 kişiyle sınırlayıp öğretmenlerimizin öğrenciye ulaşmasını kolaylaştırdık. Kurum binamızı ulaşımı kolay fakat günün karmaşası ve gürültüsünden uzak bir mevkide seçtik Çünkü hiçbir başarının tesadüf olmadığını biliyoruz ve en önemlisi bütün öğrencilerimizi kendi çocuğumuz gibi görüp onların başarısını kendi başarımız bildik.