Herkesin büyük taktirini kazanan Çevik, Van'ın Saray ilçesinde AK Parti Gençlik Kolları görevi başta olmak üzere, üç dönem üst üste İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Genel merkezin isteği ve talebi üzerine 2014 yılında Saray ilçesinde AK Parti Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

Çevik, her ortamda ve her platformda Partisinin başarısı için hiç bir fedakarlıktan kaçınmadı. Bu hareketleri ile halkın büyük takdirini kazandı.

AK Parti'de siyaset yapmanın zor olduğu en kritik dönemlerde bile, Saray halkının menfaatleri için her türlü zorluklara göğüs gerdi. 

Kendi evini parti bürosuna çevirdiğini anlatan Saray İlçe Başkanı Şerif Çevik; "Bir dönemler AK Parti için seçim ofislerini bulamıyorduk.

Kimse korkudan yada bazı nedenlerden dolayı çekindikleri için iş yerin AK Parti'ye vermek istemiyorlardı.

Ben kendi evimi Partinin seçim ofisi olarak tahsis ettim.

Siyaset yapmanın herkesin ve her kesimin hakkı olduğunu biliyoruz.

Önemli olan kendi insanına hizmet etmek faydalı olmaktır.

Vurmakla kırmakla tehditle hiçbir yere gelinemeyeceği, bu gibi davranışlar hem insanları siyasetten soğutur hem de bölge insanına ve geleceğine zarar verir.

AK Parti öncesi bölgede hizmetlerin olmadığı Kürtçenin konuşulmadığı, yasakların olduğu askeri Cuntanın baskıları ve faili meçhul olaylarla dolu, o kara yıllar artık geride kaldı.

Bu anlamda bu tabuları yıkan ve bölge halkının huzuru için hizmetlerin her geçen gün daha da artıran bir parti varsa oda AK Partidir.  

Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip çıkmasak, onun yanında durmasak kimin yanında duracağız. Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın başında bulunduğu bir partide siyaset yapmak bizim için onur verici bir durumdur" diyen Çevik,

"Bizim aidiyetimizde görev istenmez ancak görev verilir.

Partimizin yetkili organları bize nerede ne görev verirse bize tevdi edilen o görevi emir olarak kabul eder, görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek için tüm imkanlarımızı seferber edeceğimizi birçok kişi bilir. Dava adamı olarak partimizin her kademesinde  görev yapmayı kendimize bir emir olarak kabul ediyoruz" diyen Çevik, AK Parti'nin bir hizmet partisi olduğunu unutmamak gerektiğini sözlerine ekledi.