Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri olan Van ve Vanspor camiasına yapılan mesnetsiz saldırıları, şiddetle kınadıklarını belirten Doğu Anadolu Basın Birliği Yönetimi, böylesi olayları asla kabul etmediklerini ifade etti. 

Doğu Anadolu Basın Birliği Yönetimi tarafından yapılan açıklamada; “Spor kardeşlik demektir. Spor barış demektir, spor centilmenlik demektir. Son haftalarda özellikle bazı orta saha hakemleri tarafından bilinçli olarak Vanspor’un puan kaybetmesi için ellerinden gelen çabayı sarf etmeleri bizleri derinden üzmektedir. Sakaryaspor taraftarlarının Vanspor’lu Sıddık İstemi’yi Amedspor’da forma giydiği dönemlerden kalan tepkilerini bu gün ortaya koymaları, Sakaryaspor camiasının ne kadar kindar bir tutum sergilediklerini açıkça ortaya koymaktadır.

Hâlbuki İslam dinimizde bile kin tutmanın ne kadar günah olduğunu açıkça belirtiyor. Kişiler arasında 3 günden sonra küs kalmanın da günah olduğunu açıkça ifade edilmesine rağmen, Sakaryaspor camiasının kin ve nefretle spor yapmaya devam etmeleri spor kamuoyuna hiç yakışmayan bir tutum olduğunu açıkça belirtmek isteriz.

 Batıda ki şehirlerde yaşayan halkların Doğu halklarına ve Doğunun gözbebeği olan Vasnpor’a bu şekilde bir (terörizm) tavır takınmaya devam edeceklerse, olaylar daha farklı yere gitmeden, Vanspor’un ligden çekilmesi en doğru karar olacağını düşünüyoruz.

Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar verecek şekilde batı illerinden Vanspor ve Vanspor camiası terörist muamelesi görecekse, Basın camiası olarak ligden çekilmelerini öneriyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu, terörist yaklaşımlar içerisinden bulunacak olan, diğer takımlara emsal olması anlamında Sakaryaspor’a iyi bir ceza vermesi gerekir. Yâda aksi bir durumda Vanspor’un bir daha böylesi olaylara maruz kalmaması adına Vanspor camiası kendi halkından özür dileyerek ligden çekilmesi en uygun karar olacağı inancındayız.

 Sakaryaspor camiasının bir daha böylesi terörvari olayları yapmaması anlamında TFF tarafından en az 3 Puanın silinmesi en doğru karar olacaktır diye düşünüyoruz” şeklinde açıklama yapan Doğu Anadolu Basın Birliği Yönetimi, İnsan olmanın toplu yaşamının, “sağlıklı olmanın tanışıp dost olmanın en güzel yolu spordur. Spor yapılırken hem sağlık hem de dostluk için yapılır kavga için değil” diyen DABB Yönetimi her ne olursa olsun herkesi sağduyuya davet ettiklerini vurguladı.