Konu ile ilgili soru önergesi yönelten HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, yaptığı açıklamada; "Van ve ilçelerinin dışında komşu iller ve İranlı vatandaşlar tarafından kullanılan Van Ferit Melen Havaalanında yolcu transferinde yaşanan sorunlarla ilgili şikayetler tarafımıza ulaşmaktadır.
Tarafımıza iletilen sorunların başında, nüfusu bir milyonu aşmasına rağmen Van'a yönelik uçak seferlerinin çok az olması gelmektedir. Diğer bir sorun da uçak bileti fiyatlarının astronomik düzeylerde olmasıdır. Buna göre Van halkının kişi başı milli gelir oranı ortadayken biletlerin fiyatı 500 TL’yi bulabilmektedir. Oysa nüfus yoğunluğu Van’dan çok az olan ve kişi başı milli gelir oranı Van halkından çok yüksek olan birçok ilde uçak sefer sayıları yeterli sayıda olduğu gibi bilet fiyatları da daha makul düzeydedir.
Seçim bölgem Van’ın maruz bırakıldığı bu durum kentin ekonomisini de ciddi şekilde etkilemektedir. Çünkü Van’a yurtdışından ve yurtiçinden yerli-yabancı turistlerin gelişi de söz konusu uçuş ve bilet tarifesi nedeniyle zorlaşmaktadır. Bu nedenle Van Ferit Melen Havaalanındaki uçak seferlerinin arttırılarak bilet fiyatlarındaki astronomik rakamların makul bir düzeye çekilmesi hem yurttaşlarımızın mağduriyetini giderebilir, hem de kent ekonomisinde olumlu etki yaratabilir. Bu anlamda Van’dan İstanbul ve Ankara dışında diğer illerimize de doğrudan uçak seferleri başlatılabileceği gibi Van’ın İranlılar için de uğrak yeri olmasından dolayı İran’ın farklı kentlerine de karşılıklı uçak seferleri düzenlenebilir.


Bu bağlamda;
1- Van Ferit Melen Havaalanında haftada yapılan sefer sayısı kaçtır? Sefer sayılarının son beş yıldaki aylara göre dağılımı nedir?


2- Van Ferit Melen Havaalanında son beş yılda yapılan uçuşlarda kesilen biletlerdeki fiyat artışının yıllara göre dağılımı nedir?


3- Van Ferit Melen Havaalanında uçak sefer sayılarının azlığının ve bilet fiyatlarının yüksek olmasının sebebi nedir? Konuyla ilgili şikayet ve talepler değerlendirilmekte midir?


4- Van Ferit Melen Havaalanında yapılan uçak sefer sayıları, Van ve ilçeleri ile çevre iller düşünüldüğünde yurttaşların talebini karşılamakta mıdır? Yurttaşların taleplerine yönelik nasıl bir prosedür takip edilmektedir?


5- Bilet fiyatlarını astronomik düzeye çekmek yerine söz konusu talebi karşılamak amacıyla uçak sefer sayılarının arttırılması için girişimde bulunacak mısınız?


6- Türkiye genelinde uçak sefer sayıları ve bilet fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Bugün illere göre uçak sefer sayıları nedir?


7- Van’ın İran’la sınır olmasından dolayı ticaret ve turizmi geliştirmek amacıyla Van – İran arasında karşılıklı uçuk seferlerinin başlatılması konusunda herhangi bir girişiminiz var mıdır" şeklinde soru önergesi sundu.