Uzun süredir Dış Ticaret yani İthalat ve İhracat Ticaretini yaptığını belirten Van'ın tanınmış işadamlarından Fevzi Çeliktaş, Kapıköyün modernize edilmesi ticaret hayatlarında büyük bir değişim ve dönüşümün meydana getirdiğini ifade etti.

Kapıköyün Modernize edilmesinde, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci'nin emeklerinin, çok büyük olduğunu belirten İşadamı Fevzi Çeliktaş; " Yaklaşık  15 yıldır Van Ticaret ve Sanayi Odasında Dış Ticaret  Grubunu temsil ediyorum. Bu benim 4. Dönemimdir. Geride bıraktığımız 3 dönem içerisinde, Kapıköy'ün nereden nereye geldiğini çok iyi biliyorum. Benim işim bu, sınır ticaretini yapıyorum. 1990 yılından beri İran’a ihtiyacı olan malzemeleri yoluyoruz. Bizimde İran’da ihtiyacımız olan ürünlerin sevkiyatını yapıyoruz. Bizim gümrüklerimiz birinci sınıf olmasına rağmen ihtisas alanları kısıtlıdır. Gıda ihtisas Gümrüğünün bu dönem içerisinde aktif olacağına inanıyorum.

Özalp ve Saray’a, iç gümrük iznini almamız gerekiyor. İthalat ve ihracat konusunda Gümrük kapısının yoğunluğunu önlemek anlamında "iç gümrük" iznini muhakkak almamız gerekir.  Kapıköy,  Türkiye’nin en büyük sınır kapılarından birisidir.  Çok yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluğa rağmen, İran ve Türkiye arasında oldukça fazla alışveriş vardır. Dolayısıyla şimdi biz bunu Van için avantaja çevirebiliriz. Burada binlerce insan faydalanıyor.

Van'ın en büyük avantajı, Turizm açısından olsun, Tekstil açısından olsun, küçük ev eşyaları üzerinden olsun herkes faydalanıyor.  Bu anlamda bunu daha ileriye götürebilmemiz için, fiziki anlamda her iki tarafında, daha fazla fedakarlık yapması  gerekir.

Kapıköy sınır kapımız, şuan inşaat safhasında olduğu için biraz aksaklıklar olabiliyor.  Bunu da sağ olsunlar Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Necdet Takva ile birlikte emin adımlarla ilerleyen  Gümrük ve Ticaret Bakan yardımcımız Sayın Fatih Çiftci bu konuda bizimle oldukça fazla ilgileniyorlar.  İşadamı olarak, kendi şahsi adıma, iki değerli insana da çok teşekkür ediyorum.

Fatih Çiftci, Bakan Yardımcısı olduğu süre zarfından şimdiye kadar, bizlere çok yardımcı oldular. Bunu inkar etmek, akla ziyan olur. Dış Ticaretle uğraşan birisi olarak, yaklaşık 15 yıldır Van TSO'da  Necdet Takva ile birlikte  çalışıyoruz. Gerçekten  oldukça donanımlı ve dolu bir özelliğe sahiptir. Necdet Takva'yı iyi değerlendirmek gerekir. Takva, Van için çok büyük bir şans. Biz işadamları, böylesi bilgi birikim ve kabiliyet gücü yüksek olan birisinden istifade etmemiz gerekir. Samimiyetimle söylüyorum, gerek ki, Van Esnaf ve Tüccarı Necdet Takva'ya çok iyi sahip çıkması gerekir. Başka bir şehirde olsa, sayın Takva'ya müthiş sahip çıkarlar çünkü  kentin geleceğine ışık tutan bir yapıya sahiptir.

Necdet Takva, gerek Genel Sekreterlik döneminde, gerek Başkan olduğu dönemlerde,  VanTSO için gece gündüz demeden, verimli bir şekilde çalışmıştır. İthalat ve İhracat yapan  Tüccar ve iş adamları ile birlikte bizler, bir  ön istişare yaptık. Bu süreçleri iyi takip ettik. İran'dan gelen Turistlerin bu şekilde ağırlanması, yolcu edilmesi, reklam ve tanıtımın yapılması, bir birinden güzel  festivallerin düzenlemesi sayın Takva'nın emekleri sonucu olmuştur. Bunlar Sayın Takva'nın projeleridir. İşadamları olarak, bu nedenlerden dolayı, Van TSO'nun Başkanlık  seçimlerinde, Necdet Takva'nın yanında, yer almaya karar verdik" diyen Çeliktaş, Van TSO seçimlerinin önemine vurgu yaptı.