Büyükşehir Belediyesi Van Gölü'nden daha fazla yararlanılmasını sağlamak amacıyla sahil ve halk plajı projesi hazırladı. Etüt ve Projeler Dairesi tarafından hazırlanan proje ile ilçenin turizm potansiyelinin arttırılması hedefleniyor.

Daha yaşanabilir bir Van için ilçe belediyeleri ile işbirliği çerisinde çalıştıklarını belirten Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Cevdet Başer, Gevaş ilçesinin turizm potansiyeli bakımından büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi. 

İlçenin turizm potansiyelini arttırmak amacıyla Gevaş ilçe belediyesi ile birlikte çalıştıklarını belirten Cevdet Başel şunları söyledi:

 “Bu kapsamda Keretaş mevkii olarak bilinen alanda Akdamar adasına yakın, 700 metrelik sahil kısmında Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Murat Zorluoğlu’nun talimatlarıyla Keretaş sahili ve halk plajı projesini hayata geçireceğiz. Halihazırdaki sahil gerek mevki gerek alan büyüklüğüyle turizm sezon açılışlarına ev sahipliği yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Ayrıca proje kapsamında plaj futbolu, 2 adet iskele yüzme alanı, 1 adet engelli yüzme alanı, 12 adet duş yeri, 30 araçlık otopark alanı, kumsal alanında 200 adet şezlong, 200 adet şemsiye ve sehpa, 3 adet cankurtaran kulesi, sahil boyunca yürüyüş yolu, idari bina, wc-ibadethane, amfi-tiyatro ve yeşil alan kısımları planlanmaktadır.”