Önceki dönemden bakanlar, çok sayıda milletvekilleri, siyasetçi, bürokrat İle Birlik Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Alacacı Bey ve Türkiye'nin her bölgesinden gelen Birlik Vakfı temsilcileri hazır bulundu.

Toplantılarda enerjinin varoluş meselesi olduğu, bunun hiç bir şekilde göz ardı edilemeyeceğinin altı çizilerek, ülkenin birlik ve beraberliğine vurgu yapıldı.

Bölge toplantısında söz alan Birlik Vakfı Van Şube Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin Bey " Bu süreçte ve ülkeyi ilgilendiren hassas konularda bireysel düşünce ve davranışların kimseye fayda sağlayamayacağı, aksine zararın her kesimi etkileyeceğini" dile getiren Ekin Van'ın güzelliklerine bir kez daha vurguda bulunarak davette bulundu.

Söz alan Başkan yardımcısı Tufan Tunç, Uluslararası platformda Türkiye'nin dünü ve bugününü değerlendirdi.

Yarınlara söz sahipliği noktasında basit meselelere odaklandırılıp, Türkiye'yi ilgilendiren büyük meselerden uzaklaştırma algısının millet olarak farkına varılması gerektiğini, bunun da fikir üretebilecek, liyakatli bireylere ve beyinlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Toplantıda söz alan Birlik Vakfı Van şubesinin Kulüp ve komisyon başkanları, kendi branşlarında; Hanımlar, yerel yönetimler, sağlık ve hukuk alanlarında katkıda bulundular. Van şube mensuplarını Sayın İsmail Kahraman Bey "Diplomalı Beyinler " olarak sıfatlandırdı. Toplantı Birlik Vakfı Van şubesi Akademisyenler kulüp başkanı İlahiyatçı Sayın Mazhar Dede'nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile son buldu.