Sağlık-Sen Van Şube Başkanı sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarından dolayı, çok sert bir açıklama yaparak, herkesin kendine bir çeki düzen vermesi gerektiğini söyledi.

Başkan Bilgin, yaptığı açıklamada; "Son dönemlerde gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları yaşanmasın.

Uzun zamandır Sağlık-Sen olarak ısrarla dile getirdiğimiz sağlıkta şiddete dur diyecek net, şeffaf ve keskin cümlelerle çıkarılması gereken kanunlar olmalıdır.

Son bir hafta içerisinde Van ilinde 10’un üstünde fiili şiddet olayı yaşanmıştır.

Bunun içerisinde sözlü taciz ve hakaret yaklaşımları dile bile getirmiyoruz.

Sağlık çalışanları güvensiz ortamlarda artık çalışmak istemiyor.

İlimizde bu yaşanan son olaylarla birlikte çalışma hevesimiz kalmamıştır.

Şifa vermeye çalışan bizler mesai kavramı gözetmeksizin en zorlu koşullarda canla, başla, gece, gündüz, kar, fırtına demeden adeta kendi canımızı hiçe sayarak önce insan şiarıyla çalışmaktayız.

Yeri geldiğinde hastayı sırtımızda taşırız yeri geldiğinde hiç kimsenin ulaşamayacağı zorlu iklimlerde de mücadele vermekteyiz.

24 saat Acil servisler, Ameliyathaneler, Yoğun Bakımlarda ve her yerde şifa için biz varız.

Artık sağlık mensupları olarak şiddetin bu kadar rahat olmasını istemiyoruz.

Daha ağır yaptırımların yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Şimdiye kadar onlarca Meslektaşımızı şiddet teröründen dolayı şehit verdik. Artık ölmek istemiyoruz.

Kıymetli basın mensuplarından ve bütün duyarlı vatandaşlarımızdan bizlere destek olmalarını istiyor, Sağlıkta Şiddetle Topyekûn Mücadele etmeye davet ediyoruz.

Kıymetli Basın Mensupları biz Sağlık-Sen Van şubesi olarak aşağıda zikrettiğimiz düzenlemelerin Sağlıkta Şiddetle topyekun mücadele kapsamında bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz;

1-Şiddet uygulayan kişi, kişiler teşhir edilmelidir

2-Şiddet uygulayan kişi, kişilerin Sosyal Güvenceleri en az 6 ay askıya alınmalıdır.

3-Şiddet uygulayan kişi veya kişilerin belirli bir süre içerisinde hastalanması durumunda polis nezaretinde muayene ve tedavi olması sağlanmalıdır.

4-Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişi, kişiler tutuklu yargılanmalıdır.

5-Şiddet uygulayan kişi, kişilere uygulanacak cezalarda indirim uygulanmamalı ve alacağı ceza para cezasına çevrilmemelidir.

İlimizin çeşitli hastanelerinde son günlerde Sağlık Çalışanlarımıza yapılan saldırıları şiddet ve nefretle kınıyor mesai arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Son olarak Sağlıkta şiddetin son bulmasını temenni ediyoruz." dedi.