Başkan Mesud Barzani, Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin ABD'nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla Kürdistan’a saldırdığını söyleyerek, “ABD buna neden sessiz kaldı?” diye sordu.

 

Başkan Mesud Barzani, bugün Kürdistan Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini istedi.

 

Başkan Barzani, parlamentoya gönderdiği mektubun ardından bir mesaj yayımlayarak, Kürdistan'a yönelik saldırılar, bağımsızlık talebi ve Bağdat’ın tutumu hakkında önemli mesajlar verdi.

 

"Demokratik bir şekilde haklarımızı istedik"

 

Bağdat’la “barış ve diyalog konusunda ısrarcı” olduklarını vurgulayan Başkan Mesud Barzani, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Biz iyi niyetle özgür ve demokratik bir Irak için çaba sarf ettik. Ancak bunların demokrasi, hak ve hukuktan anlamadıklarını gördük. Bunların zihniyetleri buna müsaade etmiyor. Barışçı bir halk, demokratik bir şekilde haklarını istiyor ve buna karşı çıkıyorlar.

 

Bir kez daha anlaşıldı ki Kürdistan halkının tek dostu kendisidir. Biz her kesimin kendini ifade edebileceği bir Irak için ‘Evet’ dedik. Bu temelde anayasa yazıldı ancak yazılan anayasa ayaklar altına alındı ve Irak bir kez daha mezhebi bir tarafın eline geçti.

 

"2014'te referandum talebinde bulundum"

 

3 Temmuz 2014'te parlamentoya gidip, Kürdistan halkının iradesini beyan etmesi için referandum talebinde bulundum. Hemen ardından IŞİD saldırdı. 6 Haziran'da tekrar bu çalışmalarla ilgili karar alındı.

 

Eğer peşmerge olmasaydı, Irak hiçbir şekilde Musul'u alamazdı. Uluslararası toplum peşmergenin mücadelesine saygı duydu. Bağdat'ın da bu fedakarlığa saygı duymasını bekledik. Ancak Bağdat bilerek Havice operasyonunun sürekli erteledi ve Kerkük'e saldırmak için bu operasyonu en sona bıraktı.

 

"16 Ekim gecesi büyük bir ihanetti"

 

Kerkük için iyi bir hazırlık yapmıştık. Maalesef 16 Ekim gecesi bu büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi, peşmerge ve halkımıza zehirli bir hançer sapladılar. 16 Ekim'deki bu ihanet olmasaydı durum çok daha farklı olacaktı.

 

Referandumu bir bahane olarak gördüler. Ancak referandum olmasaydı  yine saldıracaklardı. Onlar Irak anayasasını uygulamak için değil, Kürt iradesini kırmak için geldiler. Heşdi Şabi saldırıları bizi savaşmaya mecbur etti.

 

"ABD'nin silahlarıyla Kürdistan'a saldırdılar" 

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri, ABD'nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla Kürdistan’a saldırdı. ABD buna neden sessiz kaldı? Bu soruların sorulması lazım çünkü onların silahlarıyla peşmergelerimiz şehit edildi.

 

Kerkükte yaşananlar büyük bir ihanetti ve bu ihanetle Kerkük teslim edildi. Peşmerge çekildi ve Heşdi Şabi ile Irak ordusu hiç bir zorluk çekmeden Kerkük ve tartışmalı bölgelere girdi. Saldırı kararını çoktan almışlardı ve referandumu bahane ettiler.

 

"Kan dökülmemesi için çok çabaladık" 

Peşmerge kan dökülmemesi için büyük bir çaba sarf etti ancak Pırde (Altınköptü) Zumar, Rabia ve diğer yerlerde buna engel olamadı. Peşmerge büyük bir kahramanlıkla Irak ordusu ve Heşdi Şabi saldırılarına karşılık verdi.

 

Kürdistan Parlamentosu, görev süremin uzatılmasını talep etti ancak ben bunu kabul etmedim. Yasalar neyi gerektiriyorsa onu yapmalarını söyledim. Bu  nedenle parlamentoya mektup yazdım.

 

"Ben peşmerge olan Mesud Barzani'yim!" 

Başkanlıktan önce olduğu gibi başkanlıktan sonra da ben aynı Mesud Barzani'yim. Yani peşmerge olan Mesud Barzani'yim. Değerli halkım, ben hep sizin peşmergenizim. Kürt halkının mücadelesi meşrudur ve bu mücadele devam edecektir" dedi