Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, Ankara’yı ziyaret ederek, çeşitli görüşmelerin yapılacağı belirtildi. 

 Başbakan Mesrur Barzani başkentteki temaslarında önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği bildirildi.

İlk görüşmenin saat 13.00’de ikinci görüşmeninse 17.00’de yapılması bekleniyor. 

Görüşmelerde ana gündem maddelerinin ‘terörle mücadele’ ve ‘Irak’taki ekonomik sıkıntılardan dolayı yaşanan protestolar’ olacağı ifade dildi.  

Başbakan Barzani ile Bakan Çavuşoğlu görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erbil-Ankara ilişkilerine değinen Çavuşoğlu, “Her alanda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

IŞİD ile mücadele konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Bugün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Sayın Mesrur Barzani ve heyetini Ankara’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Sayın Barzani IKBY Başbakanı olarak ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiriyor. Bunan da memnun olduk özellikle söylemek isterim, bunun sembolik anlamı da var. Daha önceki yıllarda veya diğer hükümetler döneminde olduğu gibi bu dönemde de Irak’ın birliği ve beraberliği çerçevesinde bölgesel hükümetle de mümkün olduğu her alanda geliştirmek istiyoruz.

Bu günkü görüşmelerimizde bu konuların üzerinde önemle durduk. Her şeyden önce Erbil ile Bağdat arasında sürdürülen görüşmelerin olumlu bir şekilde seyretmesinden memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Şu anda zor süreçten geçen Irak’ın istikrarı birlik ve beraberliği açısından önemlidir. 

Sayın Barzani ile görüşmemizde her iki tarafı da ilgilendiren yani hem Irak’ı ve özellikle de Bölgesel yönetimi ilgilendiren güvenlik meselelerini de ele aldık. Irak merkezi hükümet ile gerçekleştirdiğimiz üst düzey görüşmelerde özellikle ülkemize yönelik terör kaynaklarını ele almıştık hatta tüm bunları ele alan bir güvenlik anlaşması da ele almıştık.  Bugün özellikle terör örgütü PKK’nın ülkemize Irak’a ve bölgesel yönetime Türkiye’deki Kürtler olduğu gibi, Suriye ve Irak’ta Kürt kardeşlerimize verdiği zararı ele aldık ve değerlendirdik.

Türk ürünlerine getirilen yasakları

Son zamanlarda bazı ürünlerimize yasaklar getirildi bunları doğru bulmuyoruz. Hele hele başka ülkelerin baskısıyla bu tür yasakların ilişkilerimize yakışmadığını vurgulamak isterim. Gümrük kapılarındaki işlemlerin daha hızlanması için adımların daha önce çifte gümrük uygulamasından kaynaklanan bu konuda olumlu adımlar atıldı. Irak’ın yeniden inşasına önem veriyoruz bu bizim içinde önemlidir. Daha önce taahhütte bulunduğumuz 5 milyar dolar kredi firmalarımızın Irak’ta üstleneceği projelerin aynı şekilde firmalarımızın Irak’ta yapacakları yatırımlara ve de yapacağımız ticaretlerde kullanılacak."

"ABD’nin YPG’ye 30 bin tır dolusu silah verdi"

ABD’nin YPG’ye 30 bin tır dolusu silah verdiğini söyleyen Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Peşmerge de Kobani’de DEAŞ saldırıldığına, DEAŞ’a karşı destek vermek istedi, o zamanda Peşmerge’nin gelmesini de engellediler. Başlangıçta bir terör örgütüyle angajmana girince sonrasında geri dönmek zor oluyor. Terör örgütüyle angajmana girmek sadece uluslararası hukuk bakımından değil, Amerikan kanunları bakımından da çok ciddi sorun. Şu anda Amerikan yönetimlerinin en büyük problemi bu. YPG'ye yönelik herhangi bir adıma karşı destek olurlarsa bu defa bu terör örgütüne karşı niye siz destek verdiniz denir. Çünkü çok büyük destek verdiler. 30 bin tır dolusu silah verdiler. Daha bizimle güvenli bölge çalışması yapılırken bile o silah ve eğitim desteği devam etti. Buna yönelik en ufak kabul Amerikan yönetimini kendi içinde ülkesi içinde hukuki olarak çok ciddi bir duruma düşürecek."

"Barış ve istikrarın bölgede yaşayan herkes için önemli"

Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin hem tarihi hem de stratejik açıdan önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Barzani şunları söyledi:

“Türkiye’ye ilk resmi ziyaretim, bunun için de bize ev sahipliği ettiğiniz içinde teşekkür ediyorum. Olumlu konuşmalar gerçekleştirdik bunun için de teşekkür ediyorum. Türkiye’ye ile ilişkileriniz hem tarihi hem de stratejik açıdan çok önemli. Sayın bakanla bölgedeki güncel konuları değerlendirdik. Barış ve istikrarın bölgede yaşayan herkes ve her halk için önemli olduğunu konuştuk. İki tarafın ilişkilerimiz açısında hem de genel olarak işbirliğimiz hem de Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek gerektiğini taahhüt ettik.

Şu anda Bağdat’la olan ilişkilerimizi çok ciddiye alıyoruz ve büyük bir anlaşma uygulayacağımızda dair büyük umutlarım var ve Bağdat ile Kürdistan Bölgesi arasında gerçekleştirilecek anlaşmanın bütün bölgenin yararına olacağını düşünüyoruz. Güvenliğin herkes için endişe verici olduğunu anlıyoruz ve bütün terör örgütlerine karşı bölgede bir mücadele sürüyor. Bu mücadelenin bölgede ortak yürütülmesinin önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Suriye’yle ilgili karşılıklı kaygılarımızı da tartıştık. Mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine dönmesi konusunda Türkiye ile Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi arasında gerçekleştirilen karşılıklı ilişkilerin haberini almaktan ve bu konuları konuşmaktan mutluluk duyduk. Hiç kimsenin farklı bölgeler zorla gönderilmeyeceğini duymaktan mutluluk duyduk. Bir kez daha Bakana teşekkür etmek istiyorum."

PKK'nin Şengal'deki varlığı 

PKK’nin Şengal’deki varlığına ilişkin sorulan bir soruya Başbakan Mesrur Barzani, “Şengal şuan bizim kontrolümüzde değil, Irak güvenlik güçleri tarafından yönetilmektedir. Genel olarak PKK’nin Şengal’de olmasını onaylamıyor ve karşıyız, tabi diğer yerlerde de” değerlendirmesinde bulundu.

Mike Pence'in Erbil ziyareti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Erbil ziyaretine ilişkin konuşan Başbakan Barzani, “Pence’in bize yapmış olduğu ziyareti genel hatlarıyla ABD’nin Irak’a ve Kürdistan Bölgesi’ne desteğini tekrarlayan olumlu ilişkilerimizi sürdüren bir ziyaretti. Aynı zamanda şükran günü vesilesiyle Irak’taki Amerikan kuvvetlerini de ziyaret etti” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Başbakan Mesrur Barzani’yi Kürdistan bayrağıyla karşıladı.