Van’ı gerek ekonomi, gerek turizm ve gerekçe çevresel yatırımlarla ihya edecek adımlar tek tek atılmaya başlandı.

Urartuhaber/Özel

Geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ın katılımıyla Et ve Süt Kurumu temel atma törende önemli açıklamalarda bulunan Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, medeniyetlere başkentlik etmiş Van’ın gerçek hüviyetine kavuşmaya hazırlandığını söyledi.

Gerek belediyelerin yaptığı çalışmalar, gerek bakanlıklar düzeyinde yapılan çalışmalarla ile Van Milletvekilleri olarak Van’ın ve bölgenin iyi bir noktaya gelmesi için çanla başla çalıştıklarını belirten Kayatürk, çok yakın zamanda Van’ın uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapmaya hazırlandığını söyledi.

Güç Platformunun birçok konuda Van’ı katma değer kattığını belirten Kayatürk, “Van’ımızın bölgemizin iyi bir yere gelmesi için büyük çabalar sarfediyoruz. İyi noktalara gelmesi için güç platformu birçok konuda bize ön ayak oldu. Nitekim Et ve Süt Kurumu’nun tekrar Van’da yapılıyor olmasının, temellerinin atılması noktasında Güç Birliği Platformunun etkisi büyük oldu.

Van, gördüğünüz gibi sadece muhteşem bir şehir değil, köklü bir tarihe sahip bir şehir değil, aynı zamanda muhteşem çalışmaların da yapıldığı bir şehirdir. Havası ve huzuru ile farklı bir şehirdir.

Birçok çalışmanın en önemli adımlarından birini attık. Kayyumlarımızın yaptığı çalışmalar ortada. Bununla birlikte önemli çalışmalarımız da gelecek. Van güzel bir şehir, Van önemli bir mevki. İki önemli projeyi daha Valimizle, bakanımızla takip ediyoruz. Bunlardan biri Van’ın temizlenmesi. Yani çöplerin dönüşüme tabi tutulması. Çok önemli bir adımı bu senenin içerisinde atacağız. İkincisi Van Gölü’nün temizlenmesi. Arıtma şu an %20’nin altında çalışıyor. Bununda bütçesi hazırlandı. İller Bankası, Çevre Bakanlığı gereken bütçeyi hazırladı. Van’ın temizlenmesini takiben Van Gölü’nü de temizlemek için en büyük adımı atacağız. Birçok medeniyete başkentlik etmiş bu şehir, yapacağımız çalışmalarla hak ettiği değere kavuşacaktır” dedi.

“Asya ve Ortadoğu’yu Van’da konuşacağız”

10-12 Kasım tarihlerinde Helsinki Platformu adı altında Van’ın büyük bir organizasyona ev sahipli yapacağını belirten Van Milletvekili Burhan Kayatürk, akabinde Mayıs ya da Nisan aylarında yine Asya’nın kaderini belirleyen bir çalışmaya ev sahipliği yapacağını söyledi.

Van’ın uluslararası toplantıların yapılacağı bir kent olması için çaba gösterdiklerini belirten Kayatürk, “Van, sadece bir turizm kenti, sağlık kenti değil, aynı zamanda uluslararası toplantılarında yapılacağı bir kent olması için çalışıyoruz. Bunun ilk adımını 40 akademisyenin katılacağı, Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Güney Asya’dan gelen akademisyenlerle 10-12 Kasımda Helsinki forumunu biz Van’da yapacağız. Dışişleri bakanımızda bu toplantıya katılacak. Dünyada etkin, yetkin, 40 akademisyen, Afrika’daki problemleri, Ortadoğu’daki problemleri, Körfez ülkelerindeki problemleri artık Helsinki gibi, Londra gibi bir kent olan Van’da tartışıyor olacak.

Bu önemli organizasyonun ardından Nisan veya Mayıs ayında Asya Parlamenter Asamblesi Esengit grubunun 100 siyasetçinin, 60’a yakın Asya ülkelerinden gelen katılımcılarla, Van’da yine Asya’nın kaderini, ekonomisini, enerjisini konuşacak. Burada Dünyanın problemlerini ve dünyanın barışını konuşuyor olacak. Van bu hüviyetine tekrar kavuşuyor. İnanıyorum ki, yeni çalışmalar, yeni organizasyonlar ile Van’ın çehresi değişecek” dedi.