İstanbul’da gerçekleştirilen APA 10. Genel kurul’da konuşan Van Milletvekili Kayatürk, APA’nın önemine değindi.

Dönem Başkanlığını Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün yaptığı Genel Kurulda, Asya Parlamenter Asamblesi (APA)’nın Türkiye’nin, dünyada söz sahibi olabilmesi anlamında, APA’nın büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Van Milletvekili Burhan Kayatürk, APA birliği bünyesinde ekonomi başta olmak üzere, bir çok alanda faydalı olacağını belirterek; “APA Birliği bünyesinde ekonomi, enerji, sosyal ve kültürel, finans komisyonu ve idari bir komisyon bulunmaktadır. Bugün Avrupa Birliği Parlamentosu’nda Türkiye olmadığı halde en çok Türkiye tartışılıyor. Ancak APA’da Türkiye kurucu üyelerden biridir. Türkiye bir yerde yeterince etkili olmadığı zamanlar bakıyorsunuz, Türkiye aleyhine bir çok yanlış kararlar çıkabiliyor. İşte bu anlamda uluslararası kurumlarda, Türkiye’nin çok güçlü olması gerekiyor.  Bu nedenle APA Birliği  asil ve artı yedek üyelerle, Birleşmiş Milletlerden (BM) sonraki en büyük kuruluştur” diyerek, ileriki süreçlerde birçok Ülke, Asya Parlamenterler Asamblesi (APA)’ya üye olmak için, çok çaba sarf edeceklerini sözlerine ekledi.

APA’nın Türkiye konusunda ki faydaları hakkında  konuşan Kayatürk; “Aldığımız karar ile FETÖ’yü bütün Asya ülkelerinden terörist organizasyon olarak ilan ettik. Bunu ilan ettiğimizde Amerika’ya Adalet Bakanı gidiyor. Adalet Bakanı dosyasını açıyor. Oradaki Adalet Bakanlığı, “yargı bize diyor ki, sizin devletiniz FETÖ’yü terör örgütü ilan ediyor ama başka hangi ülke terörist ilan ediyor. Hemen bizim Kamboçya’da aldığımız karar ortaya çıkıyor ve masanın üzerine konuluyor. 60’ın üzerinde üyesi olan APA Birliği bu örgütü terör örgütü ilan etmiş ve demiş ki ‘Bu örgüt tehlikeli ve kirli bir terör örgütüdür. Bu örgütün büyümesine herkesin engel olması gerekiyor.

 

Bazen parlamentolar bir karar alıyor, işte A ülkesinin parlamentosu, Avrupa Birliği parlamentosu veya Afrika Birliği parlamentosu Ermenistan ile ilgili Türkiye aleyhinde şu kararı aldı deniliyor. O zaman ne oluyor. Türkiye uluslararası arenada sıkıntıya giriyor. Başka bir parlamento kalkıp diyor ki, Ermeniler Türkiye’de her hangi bir soykırıma tabi tutulmamıştır. O dönemde gözyaşı olmuş, sıkıntı olmuş dolayısıyla Türkiye’nin yaşadığı dramatik bir olaydır. Bu dramda, Türkiye halkının sıkıntı yaşamasına neden olmuştur. Şeklinde açıklama yapmaları, Türkiye’yi güçlü kılıyor. Bu nedenle APA uzun vadede Türkiye’ye çok büyük fayda sağlayacaktır” diyen Kayatürk, APA’ya ilgi gösteren her ülkeye ayrı ayrı teşekkür ettiğini vurguladı.