Ak Parti ilçe kongreleri, Kayyumların çalışması, Turizm, İranlıların Van ziyareti, sınır ticareti, güç birliği platformu ve daha birçok önemli konularda görüş belirten Soğanda, Van’ın Ortadoğu’nun İstanbul’u olma yolunda adım adım ilerlediğini söyledi.

AK Parti’nin her zaman halkın hizmetleri olduğunu belirten Soğanda, “Biz halkımızın hizmetkârıyız, onlara hizmet yapmak bizim işimizdir. Bu enerjiyi korumak zorundayız, aksi takdirde bu memleketin geleceği heba olup gidecek. Bizler birlikte  Allah’ın izniyle çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için çanla başla çalışmaya devam edeceğiz.  Biz sadece şunu düşünmüyoruz;  yani bu memleket birilerinin tekerinde değildir.  Dolaysıyla diyoruz ki bu memlekete hizmet getirebilecek yegane dava AK Partidir davasıdır.  Recep Tayyip Erdoğan siyasetindeki bu memleket bu dava bütün illerimize hizmeti götürdüğü gibi aynı zamanda Van’ımıza da  bu anlamda ciddi hizmetler getirmiştir. Bununla birlikte yeni siyasi anlamda, politik anlamda, kültürel ve sosyal anlamda muazzam işler yapıldı. Bu bölgenin önü açıldığı vakit Van’ımızın kendisini ne kadar yenileyebileceği, bu şehrin ne kadar güzel olabileceği tarihi şanına yakışır başkentliğe layık olabileceğini biz düşünmekteyiz.  Van’ın güvenlik meseleleri  Allah’a şükür çözüldü. Bildiğiniz gibi güvenlik meselesinin çözülmesi, huzur ortamının sağlanması ile Van adeta turizm anlamında şaha kalktı. Yıl içerisinde 500 Bine yakın İranlı turist bu şehre geldi ve gelmeye de devam edecek. Biz Van’ın çok daha güzelliklere layık olduğunu düşünüyoruz. Aşkla ve şevkle çalışarak bu memleketi hak ettiği noktaya taşıyacak ve asla nankör insanlara bırakmayacağız. Bu memleketin parasını çarçur eden,  dağa gönderen insanlara bırakmayacağız. Onun içindir ki bu aşkımız buradan geliyor. Biz hak yolunda çalıştığımıza inanıyoruz dolayısıyla halka hizmet hakka hizmet anlayışıyla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz,  buda bize heyecan veriyor. Sadece il başkanlığında değil nerede olursa olsun bu heyecan benim ruhumda vardır.” Dedi.

“Kongreler Ak Parti’yi güçlendiriyor”

AK Parti’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu kongreler ve Van’ın ilçelerinde yapılan kongrelere de değinen Soğanda, Ak Parti’nin bu söz konusu kongrelerde daha güçlü bir şekilde çıkması gerektiğini söyledi.

Soğanda,Sayın Cumhurbaşkanımızın Genel  Başkan olmasından sonra bu kongre sürecimiz başladı. Bizler iki hafta üç hafta içerisinde bütün ilçelerde kongrelerimizi  bitirmeyi açaçlıyorduk, ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın 30 ilde kongrelerin ilçe kongrelerinini kendisinin gözetiminde yapılması konusunda ki talimatları olduğu için yapılacak olan değerlendirmeler onun gözetiminde olacağı için bunlar erteledi.  Ertelendikten  sonra biz o zamana kadar iki tane yapmıştık fakat,  bu bölgede kar ve kış nedeniyle bizim memleketimiz biraz daha soğuk olduğu için alacağımız tarihlerde ne olacağını bilemediğimiz için biz genel merkezimize bu anlamda talepte bulunduk. Onlarda bize dört ilçe kongresi  yapabileceğimiz söylediler ve biz Gürpınar,  Başkale’de,  Bahçesaray’ ve Muradiye’de kongrelerimizi yaptık.  Kongrelerimizde muazzam halkın teveccühü söz konusuydu.  Her bir ilçe kongresi il kongreleri gibi geçti. CHP’nin veya başka bir partinin il kongrelerinde hatta genel merkez kongrelerinde toplanmayacağı insanları biz bu kongrelerde topladık ve katılım sağlandı. Ben ilçe başkanlarımıza ve yönetimlerine hayırlı olsun diliyorum. İnşallah önümüzdeki  günlerde sayın genel başkanımızın ve genel merkezimizin alacağı karalar doğrultusunda  geri kalan 7 ilçemizin kongrelerini de gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

“AK Parti’de Ahde Vefa Vardır”

AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana kendisi ile yola çıkanları asla yarı yolda bırakmadığını, her zaman ahde vefayı bilerek hareket ettiğini belirten Soğanda, “Dört ilçemizde yapılan kongrelerde mevcut başkanlar güven tazeledi. Bu arkadaşlarımız bildiğiniz gibi zor şartlarda görev yaptılar. Bununla birlikte birçok kez Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişarelerde bulundular. Bu kardeşlerimizi bu davaya hizmet eden insanlardır. Gerek seçim dönemlerinde gerekse farklı faaliyetlerde bu arkadaşlarımız ile ev ev, mahalle mahalle dolaşarak hizmet gütmüşüz. Genel merkezimizin ön gördüğü periyotta yolumuza devam ediyoruz.  Bu davranış Ak Partiye münhasır bir durumdur.”

“HDP’nin hizmet anlayışı yoktur”

 Geçmiş dönemlerde Belediye Meclis üyelikleri ve farklı kademelerde görev alan Av. Zahir Soğanda, özellikle belediye hizmetlerinde HDP’nin hiçbir zaman hizmet amacı taşımadığını ve öyle de hareket etmediğinden söz ederek, belediyecilik işinin AK Parti’nin işi olduğunu söyledi.

Soğanda, “Geçmiş tarihlerde sekiz yıl burada Van Belediyesi’nde ve birçok ilçe belediyesinde HPD veya diğer adıyla BDP partisi burada  bir yönetim sergiledi. Ama maalesef burada onların hizmet anlayışı yoktu . Kendilerinin tabiriyle ‘biz hizmet için gelmedik,  biz bölüp parçalamak için geldik’ sözünü unutmamak lazım. Tabiri caizse halka hükmetmek ve onlara yani biraz daha despot olmaya geldik dedikleri için halk bu anlamda biraz onlardan bıkmıştı. Halkın parasını dağa göndermek, terör örgütüne yandaş yapmak, makinaları  onların emrine sokmak, halka hizmet etmeme, parayı çarçur etme, devletin bölünmez üstünlüğüne karşı geldikleri için devlet tarafından kayyumlar atandı. Kayyumlar AK Partili değil, devletin kayyumlarıdır. Hizmete gelince muazzam bir hizmet söz konusu. İlçeleri dolaştığımızda her yer şantiyeye dönüşmüş vaziyette.  HDP döneminde Muradiye’ye yılda 5 km asfalt yapılırken, bu gün bu rakam 100 KM’yi buluyor. Yollar sıfır yapılıyor, kaldırımların hepsi yapılıyor ve yenileniyor. Gerek kayyumların yönettiği belediyeler, gerekse Ak Parti bünyesinde olan belediyelerde hummalı bir çalışma söz konusu. Ben hem belediye başkanlarımızı, hem de kayyumları tebrik ediyorum, gerçekten muazzam işler yapılıyor.

 Büyükşehir belediyesi sadece bu sene tahmin edersem edindiğim bilgilere göre 250 milyonun üzerinde bir hizmetle sıcak asfalt yapmış durumda,  tabi diğer hizmetler hariç. Sosyal içerikli hizmetler oluyor,  sahiller yapılıyor, yollar yapılıyor, ana artel caddeler açılıyor, alt yapılar yapılıyor. Altyapısız bir şehirde yaşıyorduk bunlar yapılıyor. 8 yıl boyunca hiçbir şey yapılmadı bu memlekette. Dolayısıyla bu konuda güzel bir süreçten geçiyoruz. Ben şuna inanıyorum 2019 inşallah bu halk artık bunu taçlandıracaktır zira bu hizmetlerin devamı için Ak Parti belediyelerinin burada kazanması  şarttı, elzemdir. Benim halkımda buna göre işini biliyor ve bu çerçevede önümüzdeki dönem halkımız hizmet endeksli siyasete önem vererek hizmeti esas alan partileri iş başına getirecektir. O Parti de nitekim AK Partidir” şeklinde konuştu.

“Güç Birliği Van için bir fırsattır”

Van Milletvekili Beşir Atalay öncülüğünde kurulan ve her toplantıda Van’ın farklı bir sorununun ele alındığı Güç Birliği Platformu’nun Van’ın önünün açılması açısından son derece önemli bir oluşum olduğunu belirten Ak Parti İl Başkanı Av. Zahir Soğanda, “1 Kasım seçimlerinden sonra Milletvekilimiz Burhan Kayatürk’ün katkısıyla Van’ın sorunlarının ele alındığı bir oluşum yani güç birliği platformu kuruldu.  Bu bir platform şeklindedir,  bunu içinde Valimiz var, Kaymakamlarımız,  belediye başkanlarımız, siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz var. İki ayda bir Van’ın temel sorunlarını burada tartışıyor, ele alıyor ve çözüm konusunda komisyonlar kurularak işin takibi yapılıyor. Her toplantıda bir konuyu gündeme alarak, çözümü noktasında hareket ediliyor. Zaman zaman da bu toplantılara bir bakanımızın eşlik edeceği şekilde gerçekleştiriliyor. İşin takibi konusunda Van ayağı ve Ankara ayağı oluşturularak nihai sonuca ulaşılması sağlanıyor. Bu anlamda güç birliği platformunu çok önemsiyoruz. Van kendi yüzünü burada görüyor.  Öte yandan siyasi anlamda önümüzdeki süreçte daha çok çalışmamız gerektiği kanaatindeyim.  Şer güçlerin Türkiye üzerinde ittifakını ve oynadıkları oyunları biliyoruz ve bunun bilincindeyiz. Bölgemiz üzerinde bunu yapıyorlar ve yapmaya da devam ediyorlar. Hendek siyasetinden, çukur siyasetinden tutunda başka terör faaliyetlerine kadar başımıza musallat edilmek istenen oyunlar çok. Bu çerçevede ben halkımızın birlik ve beraberliğine sahip çıkması konusunda daha duyarlı, daha itidalli olmasını umuyorum” şeklinde konuştu.

HABER YORUM:SEFA BİLDİK