Van Ticaretinin ivme kazandığı bu son yıllarda, Van’ın ekonomisi için adım atan; Van Terziler, Konfeksiyoncular, Kunduracılar Giyim Sanatkarları Esnaf Odası yeni Başkan Adayı Arslan Yılmaz, adaylığını açıkladı.

Van Terziler, Konfeksiyoncular, Kunduracılar Giyim Sanatkarları  Esnaf Odası yeni başkan adayı Arslan Yılmaz, Urartu Otelinde basınla bir araya geldi. Van’ın Türki için önemli bir ticaret kapısı olduğunu belirten Yılmaz; “Van önemli bir kent.Van, hem Ortadoğu’ya hem Orta Asya’ya açılan bir kapı ve Türkiye’nin değil, bölgenin en önemli merkezlerinden birisi. Bunu son zamanlarda yaşanan sirkülasyondan ve Van’ın gündemden hiç düşmeyen bir kent olmasından da çok rahatlıkla anlıyoruz.”dedi.

Van’ın  son yılların en yüksek ihracat rakamlarına sahip olduğunu dile getiren Van Terziler, Konfeksiyoncular, Kunduracılar Giyim Sanatkarları  Esnaf Odası yeni başkan adayı Arslan Yılmaz; “2017’nin başından bu yana 300 bini aşkın İranlı kentimizi ziyaret etti, iki ülke arasında özelde ise Van-İran arasında ciddi bir ticari işbirliği yaşanıyor.Tam bu noktada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum; Evet, kentimize İranlılar geliyor ve ciddi bir alışveriş hareketliliği yaşanıyor, ticari anlamda da yükselen değerler var. Örneğin, istatistiklere bakıldığında 2023 vizyonu kapsamında 1 milyar dolar ihracat hedefi bulunan Van, 39 milyon dolar ile son yılların en yüksek ihracat rakamlarına ulaşmıştı. Bu yılın 3’üncü çeyreğinde bile bu rakamlar yakalanmış ve 2017 sonunda geçtiğimiz yılın üstüne çıkacağı alenen görünmüştü.

Burada en önemli istatistik ise ihracatın sektörel dağılımında öne çıkan sektör de Van’ın yılın 3’üncü 32 milyon dolar civarındaki ihracat dağılımının başını 8 milyon civarında bir rakam ile giyim eşyası tutuyor.”şeklinde ifade etti.

“İranlılar sadece alışveriş yapıp gitmiyor “

İranlıların şehir bütçesinde büyük bir katkısı olduğunu söyleyen Yılmaz; “ Van, İran’a şu sıralar en çok giyim satıyor. İran’dan en çok ana metal sanayi ürünü alan Van yine bunun yanında 2 milyon dolar civarında da tekstil ürünleri ihraç ediyor.Bu geçtiğimiz yıllarda İran’a en çok makine teçhizatı ve mobilya ürünleri gönderen Van’da ticaretin farklı bir kulvara evrildiğini gösteriyor. Yani İranlılar sadece alışveriş yapıp gitmiyor. Ciddi miktarda da tekstil ve giyim ürünü ihraç ediyor.

Şüphesiz bu noktada Van Milletvekillerinin ve DAKA’nın desteği ile açılan Tekstilkent ve ardından açılan diğer tekstil üretim merkezlerinin payı çok büyük. Daha düne kadar tutmaz denilen Tekstilkent, kabuğuna sığmadığı kadar önemli yatırımlarında öncüsü oldu. Hatta cazibe merkezleri ve benzeri programlarla Van’da yatırım yapmak için bekleyen çok ciddi firmalar var. Böyle bir süreçte bizler de böyle bir misyon için Van’ın ve sizlerin huzurundayız.Kentin böylesi bir süreçte güçlü bir Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar Giyim Sanatkarları Esnaf Odası temsiliyeti ihtiyacı olduğuna kanaat getirerek bizler de bu yola aday olmaya karar verdik.” şeklinde konuştu.

“Biz ‘Varız’ demek için buradayız”

Van Terziler, Konfeksiyoncular, Kunduracılar Giyim Sanatkarları  Esnaf Odası başkan adaylığı için basına konuşan Arslan Yılmaz, Başkan Adaylık açıklamasını şu sözlerle noktaladı; “Bu bu süreci Van’ın lehine kullanmaya, Van’ın tekstil, giyim, konfeksiyon ve diğer tüm üretim sektörlerinin bu yükselişte pey sahibi olması, katkı sunması noktasında en çok üyesi olan oda olarak sürecin içinde olması gerektiğine inanıyoruz.

Van’da önemli yatırımlar olacak. Van ‘da önemli işler yapılacak ve bizler de bu oda ile bu işin parçası olacağız.Hem üyelerimizle  birlikte büyüyen  bu sektör ile bizler de büyüyeceğiz.2023 vizyonu çerçevesinde hiç de hesapta olmayan bir sektörde belki de en büyük  pastayı alan bu sektörün temsilcisi ve parçası olacağız.Bu yönde yapacak çok işimiz olduğunu düşünüyoruz.Bunun için de biz ‘Varız’ demek için buradayız. Odamızı aktif hale getirmek, üyelerimizin sorunlarını yerinde ve hızlı bir şekilde çözmek adına, değişimin şart olduğuna inanıyoruz.”