Başkan Yazlık yayınladığı mesajında, Gazetecilerin toplumun gözü ve kulağı olduğunu belirterek; "Basın mensupları demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Basın kamuoyunun gözü  kulağı ve daha da önemlisi kamuoyunun vicdanıdır.  Biz Gazeteciler, olayları doğru, tarafsız ve çok hızlı bir şekilde vatandaşlara ulaştırmak anlamında, kar-kış, gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden, çoğu zaman da her türlü riskleri göz önünde bulundurarak görevlerimizi icra etmekteyiz. Demokrasinin temel taşı olan Gazetecilerin, birçok zorluklarla karşılaştığını çok iyi bilmekteyiz.

Gazeteciler, hiç bir menfaat beklemeden, her soruna ve her vatandaşın derdine derman bulabilmek için sürekli çaba içerisindedirler.  Gazetecilik mesleği, bugün gelişen teknoloji ve hızlı iletişimle birlikte, günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında en önemli yerini almıştır. Birbirini hiç tanımayan insanlar arasındaki bilgi alışverişlerini sağlayan, kamuoyunu aydınlatan, eleştirileriyle eksiklerin giderilmesini sağlayan basın mensupları, yani genel tanımıyla Gazeteciler, iletişimin en önemli unsurudur. 

Özelde Van ilimizin, genelde ise ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlamak adına, var gücüyle gayret gösteren başta Anadolu Basın Birliği ailesi olmak üzere tüm Gazetecilerin, 10 Ocak çalışan Gazeteciler gününü kutlar, hepsine sağlıklı, mutluluk dolu ve başarılı bir hayat dilerim" diyen Anadolu Basın Birliği Van Şube Başkanı Ayhan Yazlık, 10 Ocak 1961'de Gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri ve düzeyli haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gün olduğunu belirtti.