Ceza davası ve ceza yargılaması nedir?

Ceza davası olan kişiler ceza yargılaması nedir? sorularına yanıt arıyor. İşte Hukuk Ofisi'nin derlediği en iyi İstanbul ceza avukatı ve İstanbul ağır ceza avukatlarından ceza yargılaması ile ilgili detaylar.

Ceza davası olan kişiler ceza yargılaması nedir? sorularına yanıt arıyor. İşte Hukuk Ofisi'nin derlediği en iyi İstanbul ceza avukatı ve İstanbul ağır ceza avukatlarından ceza yargılaması ile ilgili detaylar.

Ceza Davası

Bir suç işlendiğinde bunun kim tarafından işlendiği, suçun niteliği, hangi koşullarda işlendiği önemli hale gelir. Ceza Muhakemesi Kanunu tarafından düzenlenen ceza davalarının ihtiyaçlarını belirleyen faaliyetler bütünü kanunlarda açıkça ifade edilir. İstanbul ceza avukatı ceza davaları konusunda deneyimli bir avukattır.

Ceza muhakemesi şüpheye dayalı olarak başlar ve maddi delillerle desteklenerek ispat edilmesi gerekli olur. Ceza davaları toplumu ilgilendiren yanları ile öne çıkar. Devlet kamunun koruyucusu olarak onun haklarının korunup gözetilmesinden sorumludur.

Bundan dolayı da ceza davaları kamu davaları olarak görülür. Savcılık makamı iddia makamıdır ve suç oluştuğuna dair bir şüphe duyduğunda resen soruşturma başlatma yetkisi devlet tarafından kendisine verilmiştir.

Savcılık makamının kendiliğinden harekete geçmesi söz konusu olabilirken aynı zamanda da şikâyete bağlı olarak da görevini yapabilir. İşlenen suça bağlı olarak bu durumda değişiklik olurken soruşturma yetkisi kendisine verilmiştir.

Savcılık makamı toplumu korumakla yükümlü olan ve devlet tarafından görevlendirilen kurumun temsilcisidir. İddianame hazırlayan ve soruşturma başlatan taraf savcılık makamıdır. İstanbul ağır ceza avukatı ağır ceza davaları söz konusu olduğunda kendisinden danışmanlık alınabilecek olan taraftır.

Ceza Yargılaması Nedir?

Ceza yargılaması birçok suça istinaden yapılabilir. Bu suçlar işlendiğinde toplumun her kesiminin suçtan etkilendiği düşünülmektedir. Ceza yargılaması sırasında maddi gerçeğe ulaşılmak istenir. Bundan dolayı da varsayımlar üzerinden hareket etmeyen ceza davaları kapsamlı davalardır.

Ceza davalarını ilgilendiren suçlar işlendiğinde bu suçların aynı zamanda başka suçlarla birlikte işlenebilme ihtimali de olur. Ceza davalarında karar alınacağı zaman kuşkuya yer bırakmayacak mahiyette yargılama yapılması zorunludur.

İstanbul ceza avukatı ceza davalarında gerekli olan tüm süreçlerin yakın takibinde başarılı çalışmaları ile öne çıkan bir avukattır. Ceza yargılaması yapılırken münferit olarak olay aydınlatılmaya çalışıldığı gibi kamunun haklarının korunması ve kamu otoritesinin sağlanması da amaçlar arasında yer alır.

Ceza yargılamasının sonuçları arasında kişi hürriyetini engelleyici sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bu tür davalar hem ağır hapis cezaları ile hem de ağır para cezaları ile sonuçlanabilen türdedir. Ceza muhakemesi hukukunun amaçları arasında insan haklarının ihlal edilmeden maddi gerçeğin araştırılması yer almaktadır. Bundan dolayı da insan onuruna saygılı bir araştırma sürecini gerekli kılar.

İstanbul ağır ceza avukatı ceza muhakemesi hukuku konusunda yetkinlik sahibi bir avukattır. Ceza muhakemesi hukukunun temel ilkeleri söz konusu olduğunda bunlara uyulması gerekmektedir. Bazı ilkeler ise şunlardır:

  • Şüpheden sanık yararlanır
  • Hukuk devleti ilkesi
  • Doğal yargıç ilkesi
  • Kıyas ilkesi
  • Alenilik ilkesi
  • Sözlülük ilkesi
  • Delillerin resen araştırılma ilkesi
  • Davasız yargılama olmaz ilkesi

Ağır Ceza Yargılaması Nedir?

Ağır ceza yargılaması en ağır suçlar için yapılan bir yargılamadır. Bu tür yargılamalar sırasında suçun niteliğine ve alacağı ceza miktarına bağlı olarak hareket edilir. İstanbul ceza avukatı ağır ceza davalarını ilgilendiren konularda başarılı çalışmaları ile dikkat çekmektedir.

Ağır ceza yargılaması yapılacağı zaman bazı suçlardan söz etmek gerekli olur. Bu suçlar arasında gasp, kasten adam öldürme, zimmet, rüşvet, hileli iflas, irtikap, devletin egemenliğine karşı işlenen suçlar ilk akla gelenler arasında yer alır.

Ağır ceza mahkemeleri Adalet Bakanlığı tarafından kurulur. Bu mahkemelerin kurulmasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun olumlu görüşleri alınmaktadır. 10 yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlar için görülecek davalarda bu mahkemeler görev alır.

Ağır ceza mahkemeleri kuruldukları il ve ilçelerin adları ile anılırken aynı yerde birden fazla kurulduklarında da numaralandırıldıkları görülmektedir. Ağır ceza mahkemeleri kovuşturma ve soruşturma aşamasında önemli sorumluluklar üstlenmektedir.

İstanbul ağır ceza avukatı ağır ceza davalarını ilgilendiren konularda yetkinlik sahibi bir avukattır. Başarılı çalışmaları söz konusu olan İstanbul ağır ceza avukatı güvenle danışmanlık alınabilecek bir hukukçudur.

Ceza ve Ağır Ceza Yargılamasında Avukatın Rolü

İstanbul ceza avukatı ceza davalarında ihtiyaç duyulacak savunma makamının temsilcisi olarak görev yapabilecek deneyimli bir avukattır. Ceza davalarının yanı sıra ağır ceza davaları da yaptırımları ağır olan türde davalardır.

Ağır ceza mahkemelerinde görülen davaların sonucunda kişi hürriyetinin kısıtlanması ya da ağır para cezaları söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı da ceza davaları söz konusu olduğunda kanuni temsilci aracılığı ile temsil edilmek önemlidir.

İstanbul ağır ceza avukatı bu sebeplerle önemli görevler üstlenir. Ağır ceza davası avukatları tarafından temsil edilen kişilerin hukuki açıdan hak kaybı yaşamasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca hukuki olarak ortaya çıkabilecek yanlışların düzeltilebilmesi için de avukatlara gereksinim duyulur.

Ceza davalarında maddi delillere göre yargılama yapılır. Bu sebeple mahkemeye sunulacak maddi delillerin hukuki yollardan elde edilmiş olması önemlidir. Avukatlar tarafından temsil edilen kişiler açısından maddi delillerin hukuka uygun olarak toplanması ve mahkemeye sunulması kurallara uygun bir şekilde yapılır.

İstanbul ceza avukatı ceza davalarının tüm süreçlerine hakimiyet sahibi olan bir avukattır. Bundan dolayı da kendisinden profesyonel anlamda hizmet alınabilir. Ceza davalarıyla ilgili olarak ortaya çıkan suçların yargılaması yapılırken bu suçların başka suçlara da kaynak teşkil edebildiği görülür.

Bu sebeplerle ceza davalarının geniş kapsamlı olarak ele alınması gerekli olur. Ayrıca ceza yargılaması yapılırken maddi delillerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde olayı ispatlaması zorunludur. Aksi durumda mahkemenin karar vermesi mümkün olmaz.

Ceza davası yargılamalarında şüpheye bağlı hüküm verilmesi söz konusu olmamaktadır. Kesin delil ihtiyacı bu tür davaların en önemli özellikleri arasında yer alır. Kişilerin hukuki açıdan kendilerini bu tür davalarda tek başına temsil etmesi oldukça zordur.

Deneyimli bir kanuni temsilci tarafından hakların savunulması zorunlu olurken bu sayede hem hak kayıplarının önüne geçilir hem de hukuken karşılaşılabilecek yanlışlar önlenmiş olur. https://hukukofisimiz.com/ bu açıdan oldukça önemli görevler üstlenmekte ve kişilerin adil yargılama ile müspet netice elde etmeleri adına oldukça kapsamlı hukuki faaliyetlerde bulunmaktadır.

15 Eki 2021 - 10:43 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi


Anket Vanspor'un içinde bulunduğu durumdan memnun musunuz?