Van'da 90 metrekare büro icradan satılıyor

Van 1. İcra Dairesi tarafından Van'ın İpekyolu ilçesinde bulunan 90 metrekare büro icradan satılıyor. Taşınmazın ilan ve satış şartları haberimizde..

Büyütmek için resme tıklayın

Van 1. İcra Dairesi tarafından Van'ın İpekyolu ilçesinde bulunan 90 metrekare büro icradan satılıyor. Taşınmazın ilanı Basın İlan Kurumu ilan portalında yayımlandı. İşte icradan satılan büronun satış şartlar..

VAN'DA 90 METREKARE BÜRO İCRADAN SATILIYOR

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Van İl, İpekyolu İlçe, 1333 Ada, 23 Parsel, BAHÇIVAN MAHALLESİ Mahalle/Köy, 39 Nolu Bağımsız Bölüm Tapu Kaydı: Van İli İpekyolu İlçesi Bahçıvan Mahallesi 1333 ada 23 nolu parsel üzerindeki yapı, 2.kat 39 nolu bağımsız bölüm büro niteliğindedir, tapu kaydında dava konusu parselin toplam alanı 569,47m2 ve arsa payının 23/523(25,04m) olduğu görülmektedir. Dava konusu taşınmaz tapu kaydında borçlu adına kayıtlıdır.

Dava Konusu Taşınmazın Hâlihazır Durumu ve Özellikleri: Dava konusu taşınmaz büro vasfındadır, hâlihazırda parsel üzerinde betonarme karkastan yapılmış 6 katlı bina bulunmaktadır. Binanın yaşı 21-25 yıl arasında olup büronun brüt alanı yaklaşık 90,00m² ve net alanı ise 70,00m2 dir. Büro 2+1 odalı, mutfak ve wc bölümlerinden oluşur, islak mahaller, mutfak fayanstir. Pencereler pvc ve iç kapılar ahşaptır. Dış kapı çeliktir. Bina doğalgazlı ve asansörlüdür. Dava konusu taşınmaz, çarşı merkezindedir, cadde üzerindedir, ticari alandadır.

Dava konusu taşınmazın bulunduğu parsel belediyenin su, kanalizasyon, temizlik, yol ve altyapı hizmetleri ile elektrik, doğalgaz ve telekomünikasyon hizmetlerinden faydalanmaktadır. Taşınmazın yakınında dükkânlar olup, yoğun bir yapılaşma alanında bulunmaktadır. Dava konusu taşınmazın yapı sınıfı 3.sınıf B grubu olup 2020 yılı m² birim değeri 1.450,00TL/m² olarak belirlenmiştir. Yapının yaşı 21-25 yıl arası olup, yıpranma payı %25'tır. Dava konusu taşınmaz deprem öncesi olduğundan dolayı %10 değer düşüklüğü uygulanmıştır.

Kıymet Takdiri: Dava konusu taşınmazın bulunduğu konum, çarşı merkezinde olması, ticari alanda olması, olması, yerleşim yerinde olması, yola cephesinin olması, okul ve resmi kurumlara yakın olması, ulaşım kolaylığı, civarda pazara çıkarılmış gayrimenkul fiyatları, taşınmaza etki eden tüm değer artırıcı ve azaltıcı faktörlerin etkisi, haricen yapılan pazar araştırması ve emlak alım satım piyasası şartları göz önüne alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, dava konusu taşınmaza değer biçilmiştir

İpekyolu İlçesi Bahçıvan Mahallesi 1333 ada 23 nolu parseldeki 2.kat 39 nolu bağımsız bölümün(büro) değeri:

Büronun yapım bedeli : (Büronun toplam alanı)*(Yapı birim değeri)* (Yıpranma oranı) : 90,00m² x 1.450,00 TL/m² x (1-0,35) = 84.825,00TL olur.

Taşınmazın Toplam Değeri = 84.825,00TL x 5,0 = 424.125,00TL olur.

Borçlunun Hissesinin Toplam Değeri = (Taşınmazın toplam değeri) x (Hisse oranı) = 424.125,00TL x (1/1) = 424.125,00TL olur.

Adresi : Bahçıvan Mahallesi Maraş Caddesi 2.Kat 39 Nolu Bağımsız Bölümİpekyolu / VAN
Ana Taşınmaz Yüzölçüm : 569,47 m2

Arsa Payı : 23/523

İmar Durumu : Her türlü belediye hizmetinden (su, kanalizasyon, temizlik, yol ve altyapı hizmetleri ile elektrik, doğalgaz ve telekomünikasyon hizmetleri) yararlanmaktadır.

Kıymeti : 424.125,00 TL

KDV Oranı : %18

1. Satış Günü : 30/09/2021 günü 13:30 - 13:35 arası
2. Satış Günü : 25/10/2021 günü 13:30 - 13:35 arası

Satış Yeri :VAN BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ BİNASI 1. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ KALEMİ İPEKYOLU / VAN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2015/19511 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.25/08/2021(İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

30 Ağu 2021 - 15:14 Van- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi


Anket Vanspor'un içinde bulunduğu durumdan memnun musunuz?