DAKA açıkladı: Bina kime ait? Kirası ne kadar?

Van Havadis Gazetesi yazarlarından Ayhan Yazlık'ın köşeye yazısında DAKA'ya sormuş olduğu; "DAKA, daha önceden hizmet verdiği o kullanışlı binadan neden çıkmak istedi? DAKA Genel Sekreteri, DAKA’nın şimdi hizmet verdiği işyerinin hangi siyasetçiye ait olduğunu açıklayabilir mi?" soruları üzerine Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından resmi açıklama yayınlandı. 

Büyütmek için resme tıklayın

Van Havadis Gazetesi yazarlarından Ayhan Yazlık'ın köşeye yazısında DAKA'ya sormuş olduğu; "DAKA, daha önceden hizmet verdiği o kullanışlı binadan neden çıkmak istedi? DAKA Genel Sekreteri, DAKA’nın şimdi hizmet verdiği işyerinin hangi siyasetçiye ait olduğunu açıklayabilir mi?" soruları üzerine Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından resmi açıklama yayınlandı. 

DAKA tarafından yapılan açıklama şu şekilde: "T.C. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), kurulduğu 2009 Temmuz ayından ayrıldığı 01.04.2018 tarihine kadar Van Devlet Tiyatrosunun karşısında yer alan eski hizmet binasında hizmet vermiştir. İlk yıllarda personel sayısının azlığı sebebiyle hizmet binası ihtiyaçlara cevap verebiliyorken, sonrasında personel sayısının artması ve binanın iki açık cephesinden biri olan kuzey cephesinin de bina yapımı nedeniyle kapanmasıyla bina artık ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmişti.

Sadece tek bir cephesi açık kalan bina çalışma koşulları açısından sağlıklı bulunmadığından kurulu bulunduğumuz bölge illerinin ( Bitlis, Hakkâri, Muş ve Van) sayın valilerinin, belediye başkanlarının, il genel meclisi başkanlarının ve ticaret ve sanayi odası başkanlarının yer aldığı yönetim kurulu tarafından yeni bir hizmet binası kiralanması için Ajans Genel Sekreterimiz Halil İbrahim GÜRAY’a yetki ve görev verildi. Yaklaşık olarak iki ay boyunca Genel Sekreterlik tarafından yapılan araştırmalar neticesinde eski hizmet binamızdan yaklaşık olarak 1200 metre kare daha fazla kullanım alanına sahip, her çalışanın güneş ışığı almasını sağlayacak kadar açık cepheye sahip ve daha merkezi bir konumda olan hâlihazırdaki hizmet binamızın kiralanmasının uygun olacağı kanaatine varıldı. Genel Sekreterimiz tarafından Yönetim Kuruluna bu konuda bilgilendirme amacıyla yapılan sunumdan sonra, Yönetim Kurulu yeni binanın kiralanmasını 19 Aralık 2017 tarihli toplantıda aldığı kararla uygun buldu. Her ne kadar ilgili yazınızda yeni binanın kiralanmasına sadece Genel Sekreterimiz Halil İbrahim GÜRAY’ın tek başına karar verdiği gibi bir iddia dile getirilmekteyse de Ajans yapısı ve işleyişinden de anlaşılacağı üzere bu konuda karar verme yetkisi Yönetim Kurulundadır. Genel Sekreterimiz sadece Yönetim Kurulunun aldığı kararları yerine getirmekle yetkilidir.  

Yukarıda da her iki binanın nitelikleri zikredildiğinden konu, yazınızda yapıldığı üzere her iki hizmet binasının mukayese edilmesi isabetli olmamıştır. Mukayese, birbirinin aynısı, muadili veya benzeri olan hususlar arasında yapılır. Yeni hizmet binasının sadece binanın sahibi olan bir siyasiye kamu kaynağı aktarmak amacıyla kiralandığı iddia ve ima edilmektedir. Söz konusu yazınızdan ima edilen kişinin AK Parti İl Başkanı Sayın Kayhan TÜRKMENOĞLU olduğu anlaşılmaktadır. Sayın Kayhan TÜRKMENOĞLU, yeni hizmet binamızın yedi ortağından sadece biridir. Dolayısıyla kira ödemesi tüm ortakların ayrı ayrı hesaplarına yapılmaktadır. Dolayısıyla ilgili yazınızda iddia edildiği üzere sadece birine haksız menfaat temin etmek amacıyla yersiz yere hizmet binasının değiştirilmesi durumu söz konusu değildir.

Öte yandan yeni hizmet binasının eskisine oranla sahip olduğu artılarına rağmen ödenen kira bedeli eski kira bedelinden sadece 7.000,00 TL daha fazladır. İlgili yazınızda ödemelere ilişkin dekontların paylaşılması gerektiğinden bahsedilmektedir. Sizin de takdir edeceğiniz üzere ortada bir mahkeme kararı olmaksızın bir tarafı özel hukuk kişisi olan bir kira sözleşmesine ilişkin bilgilerin ve ödeme belgelerinin paylaşılması, hukuka aykırılık ve suç teşkil edecektir. Ancak sizin de vurgu yaptığınız üzere kamuoyunu aydınlatmak adına eski ve yeni kira tutarları arasındaki farkı paylaşmakta bir beis görmüyoruz. Hâlihazırdaki hizmet binamıza verilen kira tutarının uygun olduğunu anlamak için aynı konumdaki emsal binaların rayiç kiralarına bakılması yeterli olacaktır. Bizden önce hâlihazırdaki binayı kafe, otel, dershane olarak kiralamak için Ajans olarak önerdiğimiz kiradan aylık 10.000,00 TL daha fazla öneren kişiler olmasına rağmen, mülk sahipleri kamu kurumu ve kurumsal bir yapıya sahip olmamız hasebiyle binayı bize kiralamayı uygun görmüşlerdir. Yukarıda kısaca izah etmeye çalıştığımız gerekçelerle kamuoyunu doğru bilgilendirme ve doğan cevap hakkımızı kullanmak adına söz konusu yazınızın tekzibi ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

27 Ağu 2021 - 15:35 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi


Anket Vanspor'un içinde bulunduğu durumdan memnun musunuz?