Van Valiliğinden 1 Temmuz kararları

Van Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 1 Temmuz kısıtlamaları ile ilgili kararını duyurdu. Karar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları, işyerlerinin faaliyetlerini kapsıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Van Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 1 Temmuz kısıtlamaları ile ilgili kararını duyurdu. Karar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları, işyerlerinin faaliyetleri ve nikâhlar/düğünler gibi etkinlikleri kapsıyor.

Yapılan açıklamada; 

SOKAĞA ÇIKMA ve ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMALARI

 • Hali hazırda uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamaları (hafta içi ve hafta sonu dahil) 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’e kadar devam edecektir.
 • 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sona erecektir

İŞYERLERİNİN FAALİYETLERİ

Tüm işkolları ve faaliyet alanlarında, salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberinde kendi işkolu/faaliyet alanı için belirlenmiş tüm tedbir ve esaslara uyulması kaydıyla;

 • Hâlihazırda faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan tüm işyerleri, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tekrar faaliyet gösterebilecektir.
 • Sinema salonları, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren faaliyet gösterebilecektir.
 • Masa ve/veya sandalyeler arasındaki mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren yeme içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar kaldırılacaktır.
 • Kahvehane, kıraathane gibi kâğıt, taş vb. oyunların oynandığı işyerlerinde oyun oynanmasına/oynatılmasına müsaade edilecektir.
 • 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tüm işyerleri; ruhsatlarındaki faaliyet
  konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş açılış kapanış saatleri çerçevesinde
  faaliyet gösterebilecektir
 • Tüm alanlardaki müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), 1 Temmuz 2021
  tarihinden itibaren saat 24.00’e kadar yapılabilecektir.
 • 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire
  alanı gibi yerlere dair kısıtlamalar kaldırılacaktır.
 • Faaliyet konusu nargile salonu/kafesi olan işyerlerinin faaliyetlerine ara verilecektir.
 • Konaklama tesisleri de dâhil olmak üzere hiçbir işyerinde nargile servisi yapılmayacaktır.

TOPLANTI/ETKİNLİKLİKLER İLE NİKÂHLAR/DÜĞÜNLER

Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberinde her bir etkinlik/faaliyet ile ilgili olarak belirlenmiş kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla;

STK’lar, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kooperatif ve birliklerin genel kurul dâhil geniş katılımlı tüm etkinlikleri ile her türlü toplantı, gösteri veya yürüyüşleri için;

 • Açık alanlarda Kişi başına asgari 4 metrekare ayrılacaktır
 • Kapalı alanlarda ise kişi başına asgari 6 metrekare yer ayrılacaktır

Nikâh ve Düğün merasimlerinde;

 • Yiyecek/ içecek ikramı yapılabilecektir.
 • Canlı müzik icrası da dâhil olmak üzere müzik yayınının saat 24.00’e kadar yapılabilecektir.
 • Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberinde yer alan “düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır” hükmü doğrultusunda, fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecektir.
 • Nikâh/ düğün merasimlerinde (kapalı yerler için halen uygulanmakta olan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı dışında) katılımcı sınırlamasına gidilmeyecektir.
 • Mahalle, sokak, kır düğünleri vb. 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren maske, mesafe, temizlik ve yukarıda belirtilen diğer kurallara uymak kaydı ile yapılabilecektir.
 • Sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra yapılabilecektir.
 • Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılacak ve belirlenen kurallara uymak kaydıyla izin verilecektir

TOPLU ULAŞIM TEDBİRLERİ

Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde toplu taşıma ile ilgili olarak belirlenmiş kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla;

 • 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren şehir içi ve/veya şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu/koltuk kapasite sınırlandırmalarına son verilecektir.
 • 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler/çocuklarımızın şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır.

KONAKLAMA TESİSLERİNE DAİR TEDBİRLER

 • Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberinde getirilen tüm kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla; konaklama tesislerine yönelik ilgili Kararlarımızla getirilen kısıtlama ve tedbirlerin uygulanmasına 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren son verilecektir.
 • Konaklama tesislerinin açık veya kapalı alanlarında düzenlenecek olan eğlence ve etkinliklerde, fiziki mesafe kuralının yanı sıra faaliyet konusuna göre Çalışma Rehberinde yer alan diğer usul ve esaslara uyulacaktır.
 • İşletmecileri tarafından konaklama tesisleri içerisindeki alanlarda (restoran, kulüp vb.) yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi ve fiziki mesafe kurallarının uygulanabilmesi için her türlü tedbir alınacaktır.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MESAİ

 • 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren Kamu kurum ve kuruluşları için günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri 08:00-12:00 ile 13:00-17:00 olarak uygulanacaktır.

SINIR KAPILARINDA UYGULANACAK TEDBİRLER

İlimize girişte sınır kapılarında uygulanacak tedbirlere ilişkin olarak;

 • Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan ilimize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasına son verilecektir.
 • Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan ilimize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı yeterli görülecektir.
 • Afganistan ve Pakistan’dan ilimize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulaması süresi 10 güne düşürülecektir.
 • Afganistan ve Pakistan’dan ilimize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere karantinanın 7 nci gününde uygulanan PCR testinin negatif çıkması halinde zorunlu karantina uygulaması sonlandırılacaktır. PCR testinin pozitif çıkması halinde ise Sağlık Bakanlığı COVİD-19 rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.
 • Bu şekilde ilimize gelen ve zorunlu karantinaya tabi olan kişiler Süleyman Şah KYK Yurdunda karantinaya alınacaktır.
 • Bu kişilerin sınır kapılarından Süleyman Şah KYK Yurduna transferleri vb. hususlar Hudut Mülki İdare Amirliğince yapılacaktır.
 • Sınır kapılarımızdan girişte azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz edemeyen vatandaşlarımıza sınır kapılarında PCR veya hızlı antijen testi uyguladıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınacaktır.

GENEL ESASLAR

Belirlenen tüm tedbir, usul ve esaslar çerçevesinde, önümüzdeki dönemde Kaymakamlarımızın koordinesinde kolluk kuvvetlerinin azami düzeyde kapasite ile katılım gösterdiği yoğunlaştırılmış denetimler gerçekleştirilecektir.

Kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise gerekli idari/adli işlem yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur

30 Haz 2021 - 09:10 Van- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.


Edremit Belediyesi iş makinelerini ihaleyle satıyor

Edremit Belediye Başkanlığı Destek Hizmetleri Müdürlüğü 2 adet iş makinesini ihale ile satıyor. İşte ihale şartları..

0 (432) 312 22 00 EDREMİT BELEDİYESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Van İpekyolu'nda 2+1 daire icradan satılıktır

Van 2. İcra Dairesi tarafından 2+1 daire icradan açık arttırma ile satılıyor. 

VAN 2. İCRA DAİRESİ

SONY HDV Video Kamera

Sony HDV Kasetli video kamera. Şarjı falan vardır gayet iyi çalışır durumdadır sadece alan kişinin kayıt kasesine ihtiyacı olacaktır çantasıda yanında...

0543 214 4573 F5 BİLİŞİM

Saramonic Shotgun Mikrofon

Cihaz sıfırdır fotoğraf çekmek için açıldı sadece, Saramonic Vmic Recorder marka Shotgun tepe mikrofondur garantisi vardır.

0543 214 4573 F5 BİLİŞİM

HP İ3 İşlemci Laptop

Laptop sıfırdır fotoğraf çekmek için açıldı sadece, HP Marka İ3 işlemcidir özellikler fotoğraflarda yazıyor garantisi mevcuttur.

0543 214 4573 F5 BİLİŞİM

Zhiyun Crane 2 Gimbal Kamera Sabitleyici

Cihaz sıfırdır fotoğraf çekmek için açıldı garantilidir. ZHİYUN CRANE 2 markadır.

0543 214 4573 F5 BİLİŞİM

Dell i3 işlemci laptop

Birkaç soyulma dışında başka bir sorunu yoktur dell marka özellikler fotoğraflarda mevcut.

0543 214 4573 F5 BİLİŞİM

Dji İnspire 1 V2 Drone

Dji İnspire 1 V2 Drone, piyasadaki en temiz drone'lardandır, yedek batarya ve 2 adet pervanesi mevcuttur. Sinyal çekim antenleri güçlendirilmiştir ort...

0543 214 4573 F5 BİLİŞİM

Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi


Anket Van TSO Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?