Üniversitede sınıfta kalma var mı? Çan eğrisi nedir? İşte öğrencilerinin merak ettiği sorular

Üniversite öğrencilerinin en sık sorduğu ve merak ettiği 'Üniversitede sınıfta kalma var mı? Çan eğrisi nedir? Üniversitede sınıfta kalma var mı? Çan eğrisi nedir?' sorularının cevabını sizler için derledik.

Üniversite yeni başlayan ve eğitimine devam öğrenciler tarafından en sık sorduğu 'Fakülte nedir? Dekan nedir? Meslek Yüksekokulu nedir? Yaz okulu ne demektir? Üniversitede sınıfta kalma var mı? Çan eğrisi nedir? Üniversitede sınıfta kalma var mıdır? 1,8 kuralı nedir? Üniversitede derse devam zorunluluğu var mı? Çan eğrisi nedir?' gibi sorulardan bazılarını sizler için hazırladık.. 

Fakülte nedir?

Bir üniversitenin, öğrenim alanı veya uzmanlık konusu bakımından ayrılmış kollarından her biri. Mühendislik ve mimarlık fakültesi, tıp fakültesi, ilahiyat fakültesi vb. İdari olarak En üstte dekan vardır, onun altında bölüm başkanları.

Dekan nedir?

Dekan, üniversitedeki fakültelerin her birinde bulunan en üst düzey idari amirdir. Görevleri bakımından rektöre bağlıdırlar, tüm dekanlar birer senato üyesidir.

Meslek Yüksekokulu nedir?

Meslek Yüksekokulu, üniversitelerde önlisans düzeyinde eğitim veren, teorikte fakültelerden hiçbir farkı olmayan kurumlardır. En üstte bulunan idari yöneticisi müdürdür.

Yaz okulu ne demektir?

Yaz okulu, bir öğrencinin güz ve bahar yarıyılda başarısız olduğu dersleri geçebilmeleri için, normal yarıyıldaki derslerin aynı şekilde olduğu gibi hızlandırılarak okutulduğu okuldur. Yaz okulunda üniversite senatosunca belirtileceği gibi genel olarak 10 ya da 12 kredilik ders alınabilmektedir. Yaz okulu, normal yarıyıldan farklı olarak ücretlidir.

Yaz okulunu başka bir şehirde almak için gerekli olan şart nedir?

Hangi ders alınacaksa o ders için yaz okulunun açılmaması bu şartlardan birisidir. Eğer o ders açılmış olsa bile başka şehirde yapmak isteyen öğrenciler, hocalarından gerekli izni aldıktan sonra, okunacak üniversitedeki dersin içeriğini, normalde okuduğu hocasına gösterip kabul ettirmesi lazımdır.

Üniversitede sınıfta kalma var mı?

Üniversitede genel anlamda sınıfta kalma diye bir şey yoktur. Lise mantığında bakılırsa kalma yoktur. Fakat her üniversitenin kendisi açısından belirlediği bir yönetmeliği ile sınıfta kalmaya benzer uygulamaları vardır.

Örnek olarak Ege Üniversitesi’nde 1. Sınıfta GANO (1,8) 2-3-4. Sınıflarda ise GANO’ su 2,0 altında olan öğrenciler bir üst sınıfa geçemezler. Altta başarısız oldukları dersleri bir kez daha alırlar. Bu uygulama her üniversitede farklı olduğu için bu sorunun en doğru cevabı üniversite yönetmeliğinde yazmaktadır.

2. Sınıftan, 3. Sınıfa geçerken 1,8 kuralı nedir?

Bu kural her üniversitede uygulanmayıp bazı üniversitelerde vardır. ( Muğla üniversitesi, Gediz üniversitesi) öğrenciler herhangi bir dersi geçmesi için o dersten DD ile geçmesi yeterlidir. 1 ve 2. Sınıfların dört yarılın GNO’ sunun ortalaması 1,8’in altında kalan öğrenciler 3. Sınıfa geçemezler ve 1. Ve 2. Sınıfın ilk dönemlerinde varsa başarısız dersleri yoksa notu az olan dersleri yükselterek 1,8’in üstüne geçerek bir üst sınıfa geçiş yapabilir.

Üniversitede derse devam zorunluluğu var mı?

Üniversiteler bunda kendi özgür iradelerini kullanarak karar verirler ama Türkiye’deki bazı iktisadi ve idari bilimler fakültesi ile hukuk fakültelerinde devam zorunluluğu yoktur. Bir öğrenci bu bölümlerde devamsızlıktan kalmaz. Diğer fakültelerde genellikle devam zorunluluğu vardır ve çoğunlukla teorik derslerde %70 devam zorunluluğu vardır. %70’in altında devamı olan öğrenci, hocanın inisiyatifinde olmakla beraber teorikte dersten kalmış olur. Dersin hocası isterse öğrenciyi bırakabilir. Devam olayı hazırlıkta, bazı üniversitelerde %90 devam iken bazılarında normal fakültelerde olduğu gibi %70’dir.

Çan eğrisi nedir? Farklı not sistemleri var mıdır?

Çan eğrisi, dersi alan öğrencilerin not ortalamasından elde edilen bir not sistemidir. Çan eğrisinde o dersteki en başarılı öğrenciyle en başarısız öğrencinin notları eğriye katılmazlar. Bunun dışında katalog not sistemi de vardır. Katalog not sisteminde Yok’un belirlediği not sistemi geçerlidir.

4.00 AA > 90-100
3.50 BA > 85-89
3.00 BB > 80-84
2.50 CB > 75-79
2.00 CC> 70-74
1.50 DC > 65-69
1.00 DD > 60-64

Dersin hocaları katalog uygulasa da değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ayrıca Her üniversitenin kendine has geçme notu olduğu gibi, not sistemi de vardır.

19 Mar 2021 - 19:23 - İpucu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi


Anket Web sitemize nasıl ulaştınız?