DEVA Partisi’nden kadınlar günü etkinliği

DEVA Partisi Van İl Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü etkinliği yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Van Havadis haber - DEVA Partisi Kadın politikalar birim Başkanı Afet Kuşman Özkaçmaz’ın başkanlığında yapılan etkinliğe, DEVA Partisi Van İl Başkanı Semra Odabaşı, partililer ve çok sayıda kadın konuklar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan DEVA Partisi Kadın Politikalar birimleri Başkanı Afet Kuşman Özkaçmaz; Kadınların toplumdaki önemine değinerek; “Sayın il başkanım, saygıdeğer hanımefendiler, DEVA Partimizin kıymetli yöneticileri, siyasi parti, sivil toplum, iş dünyası ve medyamızın değerli temsilcileri, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Geli milletime dayıktıme xuşku brayıme hün  bı xer hatın ser çavan hatın.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlediğimiz DEVA Kadında Zirvesi’ne hoş geldiniz. Bugün sizlerle DEVA Partisinin çözüm üreten, Türkiye’deki kadına nefes aldıracak, kadın politikaları ve DEVA Partisi’nin yenilikçi kadın örgütlenme modelini paylaşacağız.

Biz kadın konusunu, sorunlarını önemsiyoruz ve sahipleniyoruz. Kadının kendini güvende ve mutlu hissedeceği öncü çözümler, politikalar üzerine gayretle çalışıyoruz.

 Ayrıştıran değil birleştiren, susan değil konuşan, sorgulayan, demokrasinin eşitlik ve adaletin olduğu ve içinde Türkiye’nin tüm renkleriyle yan yana yaşamayı mümkün kılan, yeni hikayesi olan bir parti, yeni siyaset tarzıyla, yeni kadrolarla iyileştirici çözümler ve politikalar üreteceğiz.

Toplumun yarısını oluşturan kadını görmezden gelmek, kadının ülkeye sağlayacağı değeri, faydayı yok saymak mümkün mümkün değil.

Kadınların topluma katılımını, işgücü, eğitim, siyaset, karar alma mekanizmaları, ihtiyaçlar ve hizmetler yönüyle doğru değerlendirecek, etkin politikalar üreteceğiz.

İlimizdeki kadınların iş hayatında ve sosyal hayatta daha aktif görev almasını istiyoruz. Kadına olumlu yönde pozitif ayrımcılığın sağlandığı girişimci kadın sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar yaparak kadını ekonomik yönden bağımsızlaştırıp iş ve siyaset hayatına kazandırmak en büyük gayemizdir. ‘Kadın neden siyasete girsin?’ Sorusunun cevabı tam da burada. DEVA kadında!” diyerek Kadınların günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlara değinerek, Kadınların ülkenin sorunlarına duyarsız kalmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmaların devamında duygulara dokunan Afet Kuşman Özkaçmaz; “İçinizden gelen biriyim çoğunuz gibi bir ev hanımıyım. Ama ev hanımı olmak kadın olmak siyasetten hayattan uzak durmayı gerektirmez.  Aksine Kendi içinizdeki cevheri ortaya  çıkarın. Her birimiz ayrı düşüncelere fikirlere ve bakış açılarına sahibiz bu nedenle çok farklı fikirlerle hep beraber, korkmadan cesurca aydın yarınlar  için birlikte elle vererek toplumsal sorunlara duyarlı olmalıyız.

Biz kadınların bilinçlenmesi çok önemlidir çünkü bizler ülkemizin aydın yarınlarını oluşturan bireyler yetiştiriyoruz. Unutmayın her güçlü erkeğin arkasında güçlü bir kadın vardır.  Günümüzde artan boşanmaların ve şiddetin nedenlerinden biride ekonomik sıkıntılardır.

 Deva Partisi olarak hedefimiz toplumun ekonomik seviyesini arttırmak,  beraberinde mutlu ve huzurlu aileler oluşturmaktır. Gelin el ele verelim mutlu yarınlarımız için doğru siyasetle doğru hedeflere varmak için çaba sarf edelim bu yolda hep birlikte mücadele edelim ülkemizin sorunlarına duyarsız kalmayıp birlikte çözümler üretelim.

Bugün Türkiye’de %35 cinsiyet kotası ile kadının karar mekanizmalarında olmasına önem veren ve genel merkez yapılanmasından il ve ilçelere uzanan teşkilatlarında, kadınları öncü çözümlerin paydaşı yapan parti DEVA Partisi olmuştur.

Kadın erkek ülkesi için çarpan yüreklerin bir araya geldiği, ülkesinin geleceği için yola çıkan ve cesur kelimesinin anlam bulduğu yer DEVA Partisi olmuştur. Huzurun, refahın adresi DEVA Partisi olmuştur.

Ülkemizde artan pandemi salgınının etkisiyle artan yoksulluk, gelir dağılımı adaletsizliği ve sağlık alanında yaşanan önemli sorunlar insanlarımızın adeta belini bükmüştür. İnsanlarla birlikte demokrasinin, hakların taşıyıcısı, güvencesi olan kurumlar, kurullar da sanki bu ağır pandemiyi geçiriyor. Toplum nefes almakta zorlanıyor, adalet istiyor, sorunlarına çözümler arıyor. Artık geleceğimizi tehdit eden hayati ve ertelenemez meseleler var.

İşte biz tam da bu noktada, DEVA Partisi’nde iki önemli kavramı bir araya getiriyoruz; Demokrasi ve Atılım. Her ikisine de bugün o kadar çok ihtiyacımız var ki!

Ama biz bugün burada bulunan ve bizimle beraber hareket eden arkadaşlarımızla bu sorunlara çözüm olacağız. Biz kimsenin kendini dışlamadığı, öteki hissetmediği ve haksızlıkların yaşanmadığı bir Türkiye istiyoruz, biz insan onuruna yaraşır hayat standartları istiyoruz, ülkemizdeki bütün vatandaşların eşit yurttaş hakkıyla birlik ve beraberlik içinde yaşamasını istiyoruz.  

 

 DEVA Partisi’nden kadınlar günü etkinliği

                                                                        

Biz ekonomik sorunları olmayan ve babalarının ucuz ekmek kuyruklarında beklemediği bir Türkiye istiyoruz, biz kadınların cinayete kurban gitmediği,   katillerin dışarıda gezmediği ve çocukların annelerinin cinayetlerine şahit olmadığı mutlu  ailelerin olduğu bir  Türkiye istiyoruz, biz çocuklarımızın geleceğinden endişe duymayacağımız eğitimde fırsat eşitliğinin sağlandığı ve üniversite bitirip işsiz gezen gençlerimizin atamalarda liyakatin esas olduğu adil bir Türkiye istiyoruz.

Fiziksel, ekonomik, ve duygusal şiddetle mücadele edeceğiz. Önleme koruma ve kovuşturma ve destek politikaları başlıkları altında çözüm üretecek, politika yapacak, kadınları koruyacak düzenlemeleri hızla yapacağız. İstanbul sözleşmesine yönelik yükümlülüklerin etkili bir biçimde yerine getirilebilecek politikalar ve eylem planları yapacağız.

 6284 sayılı kanuna göre şiddet gören mağdurun koruma kararı ile birlikte failin suçu kanıtlanmışsa geciktirmeden cezalandırılmasını sağlayacak aradaki süreyi suçluya fırsat olarak vermeyeceğiz. Şiddet gören kadının korunması kadar öncesinde önleyici çözüm politikaları üreteceğiz. Sorunun görünen kısmına değil bu soruna neden olan sebepleri kaldırmak için politikalar üreteceğiz.

 sinek öldüren değil bataklık kurutan çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle  Şefkatli, merhametli ve pratik çözümler üreten siz değerli kadınlarımızı   aktif siyasette davet ediyorum.

Katılım sağladığınız  ve beni dinlediğiniz için teşekkür ederim sizleri saygıyla selamlıyorum” diyerek katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra panelistlerin konuşması ve sonrasında soru cevap şeklinde program geç saatlere kadar sürdü.

09 Mar 2021 - 09:50 Van- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.