İnanç varsa başarı da vardır

Kişide başarmak için varsa İNANÇ, istenilen başarının elde edilmesi konusunda, kişide oluşan İNANÇ’ın karşısına hiçbir engel dayanmaz.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen programda, önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolaysıyla önce pasta kesildi sonrasında Gazeteciler günü anısına programa katılan Gazetecilere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Daha sonra Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, İl Müdürlüğünce yapımı tamamlanan, yapımı planlanan, devam eden tesisler ve faaliyetleri anlattı.  Görevde bulunduğu 6 yılda yaptığı  yüzlerce başarılı işleri  tek tek anlatan İnanç,   2020 değerlendirme toplantısında kentin geleceğine dair oldukça sağlam yatırımlar yaptığını net ve somut örneklerle basın mensuplarına anlattı.

İşte gündemdeki konular ve anlatılanlar:

1.    YAPIMI TAMAMLANAN TESİSLER:

NUR TATAR SPOR SALONU

2011 yılında yapımına başlanan ancak çeşitli nedenlerden dolayı yapımı tamamlanamayan 5.000 seyirci kapasiteli Nur Tatar Spor Salonumuzun yapımı hızlandırılarak tamamlanmış ve 2015 yılı sonunda dönemin Başbakanı tarafından açılışı yapılarak hizmete sunuldu.

-        Salonumuzun hizmete girmesine müteakip 2017 yılında Nur Tatar Spor Salonumuza Ferdi Sporlar olarak nitelendirdiğimiz (güreş, jimnastik, atıcılık, karate, taekwondo, okçuluk, judo, boks, spor tırmanışı) branşlarına özgü spor alanları yapılarak hizmete sunuldu.  

-        Spor salonumuza ayrıca Masa Tenisi, Squash, Bolder ve Fıtnes salonlarımızı tüm tefrişatları ile birlikte hizmete sunuldu.

-        Edremit Nur Tatar Spor Salonumuzun hemen yanında kort tenisi branşına özgü 2 adet tenis sahası ve 1 adet açık basketbol sahasının yapımı tamamlandı ve hizmete sunuldu.

-        2017 yılında Gençlerimizin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlik ve projelerden faydalanmaları için Edremit Gençlik Merkezimizi, Nur Tatar Spor Salonumuza taşıyarak hizmete sunduk.  

Ayrıca 2018 yılında spor salonumuzun yerel, ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir tesis özeliğine sahip olması hasebiyle birçok önemli eksiklikleri bu süreçte giderildi. En önemli çalışmalardan biri ev sahipliği yaptığımız organizasyon ve müsabakalarda daha sağlıklı bir iletişim ağının oluşması için tüm salona Akustik ses çalışması, yapılmış akabinde 2020 yılında da LED aydınlatma dönüşümleri ve yüksek voltajlı trafo işlemleri yapılarak tamamlandı.    

ÖZALP FUTBOL SAHASI

Özalp ilçesinde yapımına başlanılan 4 soyunma odalı ve 500 seyirci kapasiteli ilçe stadımızı tamamlayarak 2015 yılının başında hizmete sunuldu.

ERCİŞ GENÇLİK MERKEZİ

Gençlerimizin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlik ve projelerden faydalanmaları için Erciş İlçemizde 2015 yılında; içinde spor salonu, dışında 2 adet tenis kortu, 2 adet basketbol ve 1 adet voleybol sahalarının bulunduğu büyük bir Gençlik Merkezi yapılarak hizmete sunuldu.

TUŞBA GENÇLİK MERKEZİ

2016 yılında İskele Caddesi üzerinde bulunan ve kurumumuza tahsisi yapılan yerleşkemizde gençlerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere sahip Tuşba Gençlik Merkezimizi hizmete sunduk.

2019 yılında Gençlik Merkezi ve İl Müdürlüğü Hizmet Binası arasında atıl ve artık kullanılmayacak bir halde olan mevcut kapalı halı sahayı değerlendirmeye alarak gençlerimizin ve vatandaşlarımızın serbest zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla; bu alanımızda; mini halı saha, açık tenis kortu, basketbol ve voleybol branşlarına özgü sahalara dönüştürdük.

 İL GENELİNDE 17 OKULUMUZUN BAHÇELERİNE ÇOK AMAÇLI SPOR ALANLARI

İlimiz genelinde Tuşba ilçemizde 5, Edremit’te 4, İpekyolu’nda 3, Başkale, Çaldıran, Gevaş, Muradiye ve Saray ilçelerimizde 1’er toplam da 17 okulumuzun bahçelerinde sentetik zeminli; basketbol, hentbol, futbol ve voleybol branşlarına yönelik çok amaçlı sahalar yapılarak hizmete sunuldu.

1. İpekyolu TOBB İmam Hatip Ortaokul

2. ipekyolu Hacıbekir Ortaokulu

3. İpekyolu Vali Ali Cevdet Bey Ortaokulu

4. Tuşba Abdülhamithan Ortaokulu

5. Tuşba Vali Haydar Bey Anadolu Lisesi

6. Tuşba Hacı Ömer Sabancı Ortaokulu

7. Tuşba Polatoğlu Ortaokulu

8. Tuşba Kalecik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

9. Edremit Ferit Melen Ortaokulu

10. Edremit Vakıfbank Ortaokulu

11. Edremit Kinyas Kartal Ortaokulu

12. Edremit Mustafa Cengiz Ortaokulu

13. Başkale Borsa İstanbul ÇPL Pansiyonu

14. Saray İmam Hatip Ortaokulu

15. Gevaş Atatürk Ortaokulu

16. Muradiye Nizamettin Aktaş Anadolu Lisesi

17. Çaldıran Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

İPEKYOLU GENÇLİK MERKEZİ

2017 yılında ezberciler iş merkezi üzerinde bulunan 4 katlı ve 3 bloktan oluşan yapının İl Müdürlüğümüze tahsisi sağlandı. Daha önce Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan ve kiralık küçük bir binada hizmet veren İpekyolu Gençlik Merkezimizi bu yapının A ve B bloklarına taşıyarak gençlerimizin hizmetine sunduk. Gençlik Merkezimizin önemli oranda tüm tadilatlarını yaparak, doğal gaz dönüşümlerini de gerçekleştirdik. Ayrıca bu yerleşkede Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün Gençlik Merkezleri arasında yaptıkları Kültür, Sanat (Ses, Tiyatro, Şiir ve Münazara) Bölge yarışmalarına ev sahipliği yapabilecek donanımlara sahip ve yaklaşık 400 kişilik oturma kapasitesi bulunan çok amaçlı bir konferans salonunu hizmete açtık.  İpekyolu Gençlik Merkezimiz Bakanlığımızın; üye sayıları, kültürel, sanatsal, sportif, sosyal sorumluluk ve gönüllülük faaliyetleri gibi birçok kurs ve etkinlikleri kategorilerinde 2017 yılının Kasım ayında Türkiye geneli yaklaşık 310 Gençlik Merkezi arasında ayın Gençlik Merkezi olarak seçildi.

İPEKYOLU GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ

Ezberciler iş merkezi C bloğunu 2019 yılında İpekyolu Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüzün hizmet binası olarak hizmete sunduk. Bu binamızda ayrıca antrenör ve sporcularımıza hizmet verecek psikologlarımız, fizyoterapist ve masörümüze hizmet birimleri ile muayenehane ve tedavi amaçlı birimler oluşturuldu.

İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASI

İl Hizmet binamıza 2011 yılı depremi sonrası yıkım kararı verilmesi nedeniyle 7 yıl kiralık bir binada hizmet vermek zorunda kaldık. İl Hizmet Binamızın yerine İskele Caddesi üzerinde bulunan ve kurumumuza devri yapılan yerleşkemizde ilimize yakışır yeni bir hizmet binası yapılarak 2018 yılında hizmete sunuldu.

İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası

KYK ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün birleşmesinden sonra personel yoğunluğu nedeniyle; Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan eski KYK İl Müdürlüğü binamızın tüm bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayarak İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak hizmete sunduk.

 ERCİŞ 12 DEV ADAM SPOR SALONU

Türkiye Basketbol Federasyonu ile TOBB tarafından yapımı üstlenilen Spor Salonumuzu 2017 yılında tamamlanarak hizmete sunuldu. 

GENÇ OFİSLER

Okullarımızda ve öğrenci yurtlarımızda gençlerimizin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlik ve projelerden faydalanmaları için 5 adet genç ofis kuruldu.

1.     Şehit Ferhat Arslan İmam Hatip Anadolu Lisesi Genç Ofisi(Seyrantepe)

2.     Gevaş Öğrenci Yurdu Genç Ofisi

3.     İmam Şafii Öğrenci Yurdu Genç Ofisi

4.     Hüma Hatun MTAL Genç Ofisi (Kalecik)

5.     Said-i Nursi Anadolu Lisesi imam Hatip Lisesi Genç Ofis (Kevenli)

EDREMİT İLÇE STADI

Nur Tatar Spor salonun yanında nizami ölçülerle (68/105) UEFA standartlarına uygun ışıklandırmalı, sentetik zeminli, ilçe stadımız tamamlanarak hizmete sunuldu. 

NOT: Tribün ve Soyunma Odaları 2021 yılında yapılacak.

ERCİŞ İLÇE STADI VE ATLETİZM KOŞU PARKURU

Erciş İlçe stadımız hem 2011 Van depreminde çadır kent olarak kullanıldığından hem de zemin ve pistleri yıllardır kullanılmış olması nedeniyle ekonomik ömrünü tamamlamış ve artık kullanılmayacak hale gelmişti. Bu sahamızı da tamamen yıkarak yerine yeniden nizami ölçülerle (68x105) UEFA standartlarına uygun yepyeni bir saha yaparak atletizm koşu pistleriyle birlikte hizmete sunduk. Ayrıca tribünler ve soyunma odalarının da bakım ve onarımları tamamlanarak hizmete sunuldu. 

İPEKYOLU SPOR KOMPLEKSİ

·       İpekyolu Futbol Sahası

Atatürk Şehir Stadyumun yanında bulunan eski adıyla gençlik stadı 2011 Van depremi sonrasında çadır kent olarak kullanıldığından hizmet veremez duruma gelmişti. 2020 yılı sonlarında bu stadımızın yerine nizami ölçülerde (68 x 105) UEFA standartlarına uygun ışıklandırmalı, sentetik zeminli yepyeni bir saha yapıldı. Ayrıca soyunma odaları ve tribünleri de yeniden yapılandırılarak, İpekyolu Futbol Sahası olarak hizmete sunuldu.

  Puanlı Atletizm (Teknik Branşlar) Sahası

İpekyolu Spor Kompleksi alanımızda puanlı atletizm branşına hizmet vermek ve bu alanda üst düzey sporcular yetiştirmek amacıyla atletizm sahası yapıldı. Uzun atlama, 3 adım atlama, yüksek atlama, gülle, cirit, çekiç ve disk atma gibi teknik branşlara hizmet verecek olan sahalar yapılarak hizmete sunuldu.

  Okçuluk Sahası

İpekyolu spor kompleksimizin içerisinde okçuluk ve geleneksel okçuluk branşlarına özel alanlar planlanarak hizmete sunuldu.

Tenis Kortları

İpekyolu spor kompleksimizin içinde bulunan eski tenis kortlarımız tamamen yıkıldı. Yerine 4 adet ulusal organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek nizami özelliklerde ışıklandırmalı modern yeni tenis kortlarımızın yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu.

BOCCE Sahası

İpekyolu spor kompleksimizin içerisinde BOCCE-DART branşına özgü alanlarda planlanarak hizmete sunuldu.

Futbol Akademisi

İpekyolu Futbol Sahamızın bitişiğinde bulunan kurumuza ait prefabrik binada futbol alt yapısına hizmet verecek olan Futbol Akademisi Merkezimizi hizmete açtık. Bu akademi 20 yaş altı tüm kategorilerde sporcularımıza hizmet verecektir.

İl Müdürlüğümüze bağlı Futbol kulübümüzü kurarak U13, U14, U15, U19 kategorilerinde altyapı çalışmaları başlatıldı. Ayrıca büyükler kategorisinde ise 4 yıldır amatör liglere katılım sağlayan Gençlik ve Spor Amatör Takımını da bu akademi bünyesine alındı.

SANAYİ FUTBOL SAHASI

Tuşba ilçe sınırları içerisinde bulunan sanayi futbol sahamızı tamamen yıkarak yerine nizami ölçülerde (68x105) UEFA standartlarına uygun yepyeni bir saha inşa ettik. Soyunma odaları ve tribünlerinin de onarımı tamamlanarak sanayi futbol sahası olarak tekrardan hizmete sunuldu.

GEVAŞ FUTBOL SAHASI

Gevaş İlçemizde bulunan futbol sahamızı tamamen yıkarak başka bir yönde nizami ölçülerde (68x105) ve UEFA standartlarına uygun bir şekilde yepyeni yüzü ile Gevaş Futbol Sahasının ve yeni tribünlerinin yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu.

GÜRPINAR GENÇLİK MERKEZİ

Gürpınar ilçemizde Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kurumumuza kazandırdığımız bina içerisine Gürpınar Gençlik Merkezimizi taşıyarak gençlerimizin hizmetine sunduk. Binanın içerisinde ayrıca bir spor salonu bulunmakta, gençlerimize ve sporcularımıza birçok branşta hizmet vermektedir.

2.   YAPIMI DEVAM EDEN TESİSLE:

800 YATAK KAPASİTELİ YENİ KIZ ÖĞRENCİ YURDU:

Merkez yurtlarımıza; 2 bloktan oluşan 20.449 m² inşaat alanına sahip 800 yatak kapasiteli yeni bir kız öğrenci yurdunu ilimize kazandırıyoruz. 15.03.2019 tarihinde yapımına başladığımız inşaatımız devam etmektedir.

2 bloktan oluşan öğrenci yurdumuzda kalan öğrencilerimize hizmet vermek üzere; 5.533 m²  inşaat alanına sahip bir sosyal tesisimizin inşaatı da devam etmektedir.  Sosyal tesisimizde; bir adet genç ofis, 5 adet eğitim atölye salonu, 276 kişilik yemekhane ve 322 kişi kapasiteli konferans salonu bulunmaktadır. İnşaat devam eden kız öğrenci yurdumuz ve sosyal tesisimizi 2021 yılı içerinde tamamlayarak öğrencilerimizin hizmetine sunmayı planlanmaktayız. Fiziki Gerçekleştirme Oranı % 87’dir.

SEYİT FEHİM ARVASİ ve İMAM ŞAFİ ERKEK ÖĞRENCİ YURDLARINA SOSYAL TESİS YAPIMI

·       Merkez İmam-ı Şafi ve Seyyid Fehim Arvasi Erkek Öğrenci Yurtlarımıza hizmet verecek 7,051 m² inşaat alanına sahip sosyal tesisimizin inşaatına 04.03.2020 tarihinde başlandı. Sosyal Tesisimiz toplam 4 katlı olup içerisinde; 560 kişilik yemekhanesi, 430 kişilik çok amaçlı konferans salonu ve 4 adet eğitim atölyesi bulundurulmaktadır. Sosyal tesis inşaatımız devam etmekte olup, 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Fiziki Gerçekleştirme Oranı % 75’dir.

ÂMİNE HATUN ve AİŞE SIDDIKA KIZ ÖĞRENCİ YURDLARI SOSYAL TESİS YAPIMI

 Âmine Hatun ve Aişe Sıddıka Kız Öğrenci Yurtlarımıza hizmet verecek 7,051 m² inşaat alanına sahip sosyal tesisimizin inşaatına 04.03.2020 tarihinde başlandı. Sosyal Tesisimiz toplam 4 katlı olup içerisinde; 560 kişilik yemekhanesi, 430 kişilik çok amaçlı konferans salonu ve 4 adet eğitim atölyesi bulundurulmaktadır. Sosyal tesis inşaatımız devam etmekte olup, 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Fiziki Gerçekleştirme Oranı % 70’dir.

KAMERA SİSTEMİ YAPIMI

 Tüm tesislerimize (Yurtlar, Gençlik Merkezleri ve Spor Tesisleri) Genel Müdürlüğümüz aracılığı ile ASELSAN firmasına son teknolojiye sahip uzaktan izleme ve depolama sistemine sahip kamera sistemlerinin kurulumuna başlanılmış olup; 2021 yılı başında tamamlanması planlanmaktadır.

Fiziki Gerçekleşme Oranı %52’dir. 

SPOR KÜTÜPHANESİ, ARŞİV VE ATÖLYE 

YYÜ Kampüsünde âtıl durumda bulunan prefabrik bina il müdürlüğü yanına taşınarak Atölyeler, Arşiv ve Spor Kütüphanesi olarak değerlendirildi.

KAMPÜS GENÇLİK MERKEZİ

YYÜ Kampüs yerleşkesinde; 780 m2 kullanım alanına sahip bir prefabrik binayı YYÜ Rektörlüğü ile İl Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol ile kurumumuza kazandırdık. Bu bina 2 adet çok amaçlı salon ve 14 derslikten oluşmaktadır. 2021 yılı içerisinde bakım, onarımı ve tefrişatı tamamlanarak kampüsteki gençlerimize Kampüs Gençlik Merkezi olarak hizmet verecektir.

GENÇ OFİSLERİMİZ

·       Erciş Yukarı TOKİ Genç Ofisi

·       OSB Teknik Koleji Genç Ofisi

·       Van Gölü MTAL Genç Ofisi (Karşıyaka)

·       Muradiye Merkez Genç Ofisi

Bu ofislerimizin çalışmaları devam etmektedir. Bu yılı Şubat-Mart aylarında hizmete sunulması planlanmaktadır.

GEVAŞ GENÇLİK KAMPI

Türk Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü ile Genel Müdürlüğümüz arasında 2018 yılında imzalanan protokol gereği 19 yıllığına ortak kullanım hakkı Bakanlığımıza verilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz tarafından proje ihalesi yapılmış ve projesi tamamlanmıştır. Plankote çalışmaları devam eden Gevaş Gençlik Kampı yapım işlerine 2021 yılı içerisinde başlanılacaktır.

 3.     BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI:

4.     SÜPHAN GENÇLİK MERKEZİ

2016 yılında Süphan Mahallesinde yer alan ve önemli eksiklikleri bulunan Gençlik Merkezimizin tüm bakım ve onarımları yapılarak hizmete sunuldu.

GEVAŞ PORTATİF SPOR SALONU

Gevaş Gençlik Merkezimizin yanında bulunan Portatif Spor salonumuzun zemin, çadır ve diğer tüm bakım ve onarımları yapılarak hizmete sunuldu.

ERCİŞ KAPALI HALI SAHA

Erciş ilçemizde bulunan kapalı halı sahamızın branda, zemin ve LED ışıklarının bakım ve onarımları tamamlanarak daha kullanışlı bir şekilde hizmete sunuldu

DUMLUPINAR SPOR SALONLARI

2016 yılı Nisan ayında uğradığı molotoflu saldırı sonucunda kullanılmayacak hale gelen bu salonumuz saldırı sonrası hiç vakit kaybetmeden adeta yeniden inşa edilerek bölge halkının, öğrencilerimizin ve sporcularımızın hizmetine sunuldu.  

BOSTANİÇİ SPOR SALONU

İpekyolu ilçesi Bostaniçi (Sıhke) mahallesinde bulunan spor salonumuzun 2020 yılı il müdürlüğümüz bakım ve onarım işleri kapsamında Pvc zemin kaplaması ve tüm bakım ve onarımları yapılarak yepyeni yüzü ile sporcularımızın ve o bölgede bulunan okullarımızın hizmetine sunuldu.

BAHÇESARAY SPOR SALONU

Bahçesaray ilçemizde kullanılamaz halde bulunan spor salonumuzun zemin yenilenmesi ve büyük bakım ve onarımları yapılarak gençlerimizin hizmetine sunuldu. 

ATATÜRK ŞEHİR STADYUMU

Van Atatürk Şehir Stadımız daha öncesinde 10 yıllığına Van Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmiş iken 2016 yılında İl müdürlüğümüzce belediyeden tekrardan geri alınarak müdürlüğümüzce hizmet vermesi sağlandı.  

Deprem dönemi yıkım kararı verilen tribünlerin yıkımı gerçekleştirilerek

2019-2020 yılları içerisinde;

-        2019 yılında 2.495 seyirci kapasiteli kapalı batı tribünü yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu.

-        2019 yılında 3.090 seyirci kapasiteli kale arkası tribününün koltuk ve diğer çalışmaları yeniden yapılandırılarak hizmete sunuldu.

Tüm Stadyum son teknolojiye sahip güvenlik ve kamera sistemleri ile donatılmıştır,

TFF elektronik bilet uygulamasına uygun bir şekilde gerekli turnike sistemine geçildi.

Video board, Yenilenen Ses Sistemleri ve Yedek Kulübelerinin yapımları da tamamlanarak stadyumumuz daha kullanışlı bir konuma getirilmiştir.

-        2020 yılında 2.254 seyirci kapasiteli kapalı doğu tribünü yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu. Böylece 7.839 seyirci kapasiteli bir stadyum olarak Vanspor futbol kulübümüze ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş bulunmaktayız.

-        Şehir stadımızın atletizm pistleri yıllardır kiremit irmiğinden yapılmış, kış aylarında çamur ve yaz aylarında ise toz ile büyük sıkıntılar yaşanmaktaydı. Yıllar sonra Atletizm branşları ve halkımızın konforu,  yerel ve ulusal müsabakalara ev sahipliği yapabilecek ilimize yakışan bir tartan pist yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu.

Kar Küreme Aracı

Van Atatürk Şehir Stadyumu, Sanayi Futbol Sahası, Bostaniçi Futbol Sahası, İşgem Futbol Sahası ile Erciş ve Gevaş Futbol sahalarında kullanılmak üzere ilimize ilk defa kışın saha temizliğinde kullanılmak üzere il müdürlüğümüzce 2015 yılında 1 adet kar küreme aracı alınarak hizmete sunulmuştur.

FERDİ SPORLAR MERKEZİ

Şehir Stadının arkasında ve İpekyolu Spor Kompleksimizin içinde bulunan Ferdi Sporlar Merkezimizin içini tekrardan dizayn ederek (boks, jimnastik, güreş, judo, karete, taekwondo, muay thai, kick boks ve masa tenisi) branşlarına uygun spor salonları oluşturduk ve bu tesisimizin PVC zemin kaplama işlemleri ve diğer tüm bakım ve onarım çalışmaları tamamlanarak yepyeni yüzü ile hizmete sunuldu.

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM İŞLEMLERİ

2019-2020 yılları içerisinde; Edremit Nur Tatar Spor Salonumuza, Erciş ve Özalp ilçesinde bulunan öğrenci yurtlarımıza, Erciş 12 Dev Adam Spor Salonumuza, Erciş İlçe Stadımıza, Erciş Spor Salonumuza, Erciş Gençlik Merkezimize, İpekyolu Gençlik Merkezi ve İpekyolu İlçe Müdürlüğümüze ait doğalgaz dönüşüm işlemleri tamamlanarak hizmete sunuldu. 

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNCESİNDE YURTLARDA YAPILAN BAKIM VE ONARIMLAR

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı öncesinde YYÜ Kampüsü yerleşkesinde bulunan tüm öğrenci yurtlarımız ile Gevaş, Erciş ve Özalp ilçelerinde bulunan yurtlarımızın ve sosyal tesislerimizin tüm eksiklikleri giderilmiş ve gerekli olan tüm büyük ölçekli Bakım ve Onarımları (dönerli giriş kapıları, yemekhane, mutfak bölümlerinin modernize edilmesi, yangın merdivenleri ve giriş sundurmalarının yapımları vs.) tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.  

Ayrıca Kız ve Erkek yurtlarımız içerisinde gençlerimize hizmet verecek fıtness salonları yapılarak hizmete sunuldu.

Tüm birimlerimizin (Yurtlar, Gençlik Merkezleri ve Spor Tesisleri) Reklam, Tabela işlemleri yenilenerek güncel standartlarda kurumsal bir görünüme kavuşturuldu.

 ABALI KAYAK MERKEZİ

2015 yılı öncesinde 5 yıllık bir sözleşme ile özel bir firmaya (Merit Otel) işletmesi verilen Abalı Kayak Merkezimiz; İlimizdeki sporcularım için daha verimli hale getirmek ve vatandaşlarımıza daha uygun şartlarda kaliteli ve düşük bir maliyet ile hizmet sunmak amacıyla yeniden özel sektöre verilmeden, işletmesi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzce yürütülmeye başlanılmıştır. 2 ayrı pisti bulunan tesisimizin 1. Etap ve 2. Etap pistlerin gerekli düzeltme, genişletme, mekanik hatlarının bakım ve onarımları hızlı bir şekilde yapılarak sporcularımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. 1. ve 2. Etaplara son teknoloji ürünü olan kart okuyuculu turnikeler kurulmuş, ayrıca 1. Etap mekanik hattı olan Telesky sisteminin enerji hattı yer altına alınarak Telesky sisteminin hızı artırılarak vatandaşlarımızın daha fazla sırada beklemelerinin önüne geçilmiştir.

 Bu yıl itibari ile Kayak Merkezimizde; Sporcu Eğitim Merkezi ve İdari Hizmet Binası yapılarının yapımına başlanılmış inşaatı devam etmektedir. Fiziki Gerçekleştirme Oranı % 40’dır.

Ayrıca Mera arazisi üzerine kurulan bu tesisimiz için 2019 yılında 350.000.00 TL’lik ot bedeli ödenerek, mera vasfından çıkarılıp İl Müdürlüğümüze tahsisi yapılmıştır. Kayak Merkezimize ulaşımı rahatlatmak amacıyla yerleşim yerinin içinden geçen yol Büyükşehir ve Gevaş Belediyelerimizin desteği ile yeni bir yolda eklenerek çift yol yani gidiş-geliş şeklinde bir düzenleme ile kış trafiğinde rahat bir nefes alması sağlandı. Ayrıca kayak merkezimize ait otoparkımız da genişletilerek kapasitesi arttırıldı.

5.    VAN’DA YAPIMI PLANLANAN TESİSLER

      (2020 yılı itibariyle Bakanlığa sunulan yatırım teklifleri)

 1.     Yüksek Seyirci Kapasiteli Stadyum

2.     2.000 Seyirci Kapasiteli Spor Salonu (İpkeyolu)

3.     1.500 Seyirci Kapasiteli Spor Salonu (Tuşba)

4.     Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Tuşba)

5.     Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Edremit)

6.     Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Erciş)

7.     Edremit İlçesine 4 Adet Kapalı Tenis Kortu Yapımı

8.     İpekyolu İlçesine 3.000 Seyirci Kapasiteli Atletizm SahasıSporcu Fabrikası (Tuşba)

9.     Sporcu Kamp Eğitim Merkezi (Edremit)

10.  Edremit İlçe Stadımıza Soyunma Odalı Ve 1.000 Seyirci Kapasiteli Betonarme Tribün yapımı.

11.  Başkale, Çaldıran, Çatak, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp ve Saray ilçelerimize 500 seyirci kapasiteli Spor Salonları yapımı

12.  Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Edremit, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp ve Saray İlçelerimize Gençlik Merkezleri yapımı.

13.  Başkale, Muradiye ve Tuşba (OSB) İlçelerimize UEFA standartlarında Futbol Sahaları yapımı.

14.  Süphan (İŞGEM) futbol sahasının yıkılarak yeniden yapılması.

15.  Rafting Parkuru yapımı (Bahçesaray)

16.  Rafting Parkuru yapımı (Çatak)

17.  Kapalı Buz Pateni ve Buz Hokeyi Pisti yapımı (İpekyolu)

18.  YYÜ Kampüsü İçerisinde Bulunan Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarımıza Ortak Hizmet Verecek Çok Amaçlı Antrenman Salonu yapımı.

19.  İpekyolu Gençlik Merkezi ve İlçe Müdürlüğümüzün bulunduğu binanın (Ezberciler İş Merkezi) onarımları ve Fıtness salonu yapımı.

20.  Ferdi Sporlar Merkezine 2 Minderli Güreş Salonunun Eklenilmesi (İpekyolu)

21.  Olimpik Yüzme Havuzunun Büyük Onarımları

22.   İl Müdürlüğü ile Tuşba Gençlik Merkezi Çevre Düzenlemesi ve Açık Alan Anfi yapımı.

6.    FAALİYETLER:

1.     SPOR HİZMETLERİ FAALİYETLERİ

VAN’DA FAALİYET GÖSTERİLEN SPOR BRANŞLARI

İlimizde toplam 48 branşta hizmet vermekteyiz.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE YAPILAN YARDIMLAR

·       2015 yılı Amatör Spor Haftası kapsamında ilimizde faal olan 96 amatör spor kulübümüze yaklaşık 10.000 kalem spor malzemesi desteğinde bulunuldu.

·       2016 yılı Amatör Spor Haftası kapsamında ilimizde faal olan tüm amatör spor kulüplerimize yaklaşık 6.000 kalem spor malzemesi desteğinde bulunuldu.

·       2018 yılının başında ilimizde faal olan tüm amatör spor kulüplerimize malzeme yardımında bulunuldu.

·       2018 yılı Amatör Spor Haftası kapsamında Büyükşehir Belediyemizin de katkılarıyla ilimizde faal olan 106 spor kulübümüze 20.000 kalemde malzeme desteğinde bulunuldu.

·       2018 yılında Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce ilimizde faal olan ve çeşitli branşlarda faaliyet gösteren 77 amatör spor kulübümüze toplam 482 bin Türk Lirası nakdi yardımda bulunuldu.

·       2019 yılında Erciş, Çatak, Gürpınar ve Özalp 5 okulumuza; okul spor kulübü kurdurularak Genel Müdürlüğümüzce bu kulüplerimize toplamda 150.000,00 TL’lik malzeme yardımında bulunuldu.

·       2020 yılı sonunda faal olan 47 amatör spor kulübümüze toplam 340.000.00 TL’lik nakdi yardımda bulunuldu.

TÜRKİYE SPORTİF YETENEK TARAMASI VE SPORA YÖNLENDİRME UYGULAMASI

Spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları bilimsel yöntemlerle tespit etmek, gelişimlerini sağlamak ve Türkiye geneli olimpik sporcu havuzuna her yıl yaklaşık 4.000 sporcu ekleyerek uluslararası sportif başarılarımızı artırmak amacındadır.

Yetenek Taraması kapsamında İlimizde 2017-2018 1. Grup ve 2018-2019 2. Grupta toplamda 27.800 öğrencimize davet gönderilmiş ve 17.980 öğrencimizi teste tabi tutarak, seçilen 1.107 öğrencimizin eğitimleri devam etmekte ve pandemi sürecinden sonra branşlara yönlendirilmesi yapılacaktır.

Ölçümlerde 80 Öğretmen, 60 Antrenör, 120 GSİM Personeli olmak üzere toplam 260 kişi görev almıştır.

Tarama Sonrası Seçilen öğrenciler, Temel Hareket Eğitimi ile Branş Seçimi ve Yönlendirmeye tabi tutulmaktadır.

GSB & MEB işbirliği ile Mayıs 2018’de başlatılan Yetenek Taraması Uygulaması Türkiye'nin spor altyapı haritası oluşturulmaktadır.

YÜZME BİLMEYEN KALMASIN PROJESİ

Cumhurbaşkanlığımız 100 günlük eylem planlarında da yer alan Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören 8.805 öğrencimize yüzme eğitimi verildi.

Ayrıca 2020 Kasım ve Aralık aylarında Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi kapsamında 12 farklı okulumuzdaki öğretmenlerimize danışmanlık ücreti ödenerek 2 aylık süreçte 500 öğrencimizin havuza taşıması yapılarak bu proje kapsamında eğitimler verildi.

 BAKANLIIĞIN DİĞER SPOR PROJELERİ

Sokaklar Bizimdir 3x3 Basketbol

Evimin Sultanları;

Koşabiliyorken Koş;

Mutlu Çarşamba; 

Gençlik Ve Spor Bakanlığı İle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Yapılan Protokol;

Atletizm Geliştirme Projesi;

Yaz Kurslarında Spor Yapıyoruz;

Ünilig (Üniversiteler Arası Deplasmanlı Lig);

Antrenörlerimiz Engelleri Aşıyor Projesi;

Anadolu Yıldızlar Ligine tüm Branşlarda katılım sağlamaktayız. (11 branş)

 Amatör Spor Haftası;

Gençlik Haftası İle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Etkinlikleri

Özel Spor Tesisleri; Faal 11, İşlem aşamasında 20 adet toplam 31 Özel Spor Tesisi bulunmaktadır.

İlimizde Okul Sporları Faaliyetleri kapsamında 48 farklı Branşta hizmet vermekteyiz.

VAN’DA YÜRÜTÜLEN FEDERASYON FAALİYETLERİ

Okullar ve Kulüplerarası Halkoyunları Grup Yarışmaları.

Türkiye Kayak Federasyonu Milli Takım Kampı.

Okullar Arası Badminton ve Masa Tenisi Grup Müsabakaları.

Türkiye Hollanda Voleybol Maçı

Anadolu Yıldızlar Ligi Atletizm Yarı Final Yarışmaları.

Kros Ligi Bölge Final Yarışmaları.

Anadolu Yıldızlar Ligi Karate Yarı Final ile Voleybol Çeyrek Final Müsabakaları.

Anadolu Yıldızlar Ligi Yüzme Grup Yarışmaları.

Türkiye Rafting Şampiyonası

KYK iller arası Voleybol Grup Eleme Müsabakaları

Anadolu Yıldızlar Ligi Basketbol ve Judo Grup Müsabakaları.

 VAN’DA YÜRÜTÜLEN YEREL FAALİYETLER

Van Denizi Su Sporları Festivalleri

Van Denizi Su Sporları Festivali kapsamında İl müdürlüğümüze bağlı Edremit Gebze Su Sporları Merkezinde;

Ø  Halk Konserleri, Flayboard, Manciniks, Dragon, Kano, Yelken, Kürek, Plaj Futbolu, Plaj Voleybolu, Bange Jumping, Parasailing,  Halk yarışları, (Yüzme, Mangala ve Havalı Tüfek ) yarışları ve Gençlik Merkezlerimize ait Gençlik stantları gibi etkililiklerle vatandaşlarımızın yoğun katılımlarıyla festivallerimizi her yıl gerçekleştirdik.

Kurumlar Arası Turnuvalar

İl Müdürlüğümüz tarafından her yıl; Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi ve Yüzme branşlarında geniş kapsamlı ödüllü turnuvalar düzenlenmektedir.

Köyde Survivor (Vanvivor)

İl müdürlüğümüzce antrenör ve spor uzmanları eşliğinde Köylerde Survivor parkurunu kurarak oradaki çocuklarımızın sevinçlerine ortak olduk"

EĞİTİM ATÖLYELERİ

Dil Eğitimleri Atölyesi

Osmanlıca, İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça ve İşaret Dili eğitimleri.
Güzel Sanatlar Atölyesi

Şan (ses) Eğitimi, Bağlama, Keman, Gitar, Piyano, Ney, Kanun eğitimleri
Görsel Sanatlar Atölyesi

Karakalem, Ebru, Yağlı Boya, Seramik, Ahşap Boyama ve Oyma eğitimleri.

 
 Bilişim Atölyesi

Bilgisayar Eğitimi, KOD2023, Robotik Kodlama (Model Uçak), Fotoğrafçılık, Drone, Adobe PhotoShop Video Montaj vb. Eğitimleri.
Sahne Sanatları Atölyesi

Tiyatro, Drama ve Halk Oyunları eğitimleri.
Kişisel Gelişim Atölyesi

Diksiyon, Hızlı Okuma eğitimleri
Dini ilimler Atölyesi

Kuran-ı Kerim eğitimi.
Zekâ Oyunları Atölyesi
Değerler Eğitimi Atölyesi
 

MOBİL GENÇLİK MERKEZLERİ

Gençlik Spor Bakanlığı’mızca Desteklenen Mobil Gençlik Merkezi ilimizde Edremit, İpekyolu, Tuşba, Özalp, Başkale ve Çaldıran ilçelerimizin okullarındaki gençlerle buluşarak farkındalık yarattı. Okul idaresine kırtasiye ve spor malzeme yardımında bulunularak okuldaki bütün öğrencilere farklı etkinlikler gerçekleştirilerek ikramlar dağıtıldı.

HAREKETLİLİK PROJELERİ:

Gençlik Kampları;

Van Gençlik Merkezleri olarak her yıl haziran, temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Bakanlığımıza bağlı farklı illerde bulunan Gençlik Kamplarına  (deniz ve doğa) yılda 350-400 gencimizi göndermekteyiz. 2015-2020 yılları arasında Gençlik Kamplarından yaklaşık 2.000 gencimiz faydalandı.

Şehirler ve Kültürler;

Van Gençlik Merkezleri olarak her yıl Haziran-Ekim ayları arasında yaklaşık 500 gencimizi farklı bölgelerde bulunan illerimize bu proje kapsamında göndermekteyiz.

Şehirler ve Kültürler Yörelerimiz;

Vangölü Havzası Çevresi, Ağrı İshak Paşa Sarayı, Muradiye Şelalesi, Hoşap Kalesi, Akdamar Adası, Gevaş Selçuklu Mezarlığı, Zeve Şehitliği ve Van Merkez Tarihi ve Turistlik yerlere 13 ilçemizde ikamet eden yaklaşık 650 gencimizi her yıl bu projeden faydalanmalarına olanak sağlıyoruz

 GENÇLİK MERKEZLERİNDE YÜRÜTÜLEN ETKİNLİKLER

·       Gençlerin İyilik Ağacı

·       Gençlik Merkezleri Akademisi

·       Merkezim Her Yerde Projesi

·       Kitap Okuma Halkaları Projesi

·       Kod Adı 2023 Projesi

·       Değerlerimize Uygun Mizah Projesi

·       Gönüllülük Yılı Faaliyetleri

·       Gençlik Merkezi Atölye Faaliyetleri

·       Sabah Namazı Buluşmaları

·       Gençlik Şühedanın İzinde - Sarıkamış Yürüyüşü

·       Gençlik Haftası

·       Çaya Geliyoruz Projesi

 ·       120 Kahraman Çocuğu Anma Etkinlikleri

·       Kadir Gecesi Etkinliği

·       Kutlu Doğum Etkinlikleri

·       Çanakkale'yi Anma Programı

·       İstiklal Marşı’nın Kabulü

·       Gönüllü Gençlerimizin Doğum Günü Kutlamaları

·       Ramazan Etkinlikleri

·       Anneler Günü

·       Babalar Günü

·       Babalar Günü

·       Engelliler Haftası

·       Sinema Etkinlikleri

·       Madde Bağımlılığıyla Mücadele Konulu Seminerler
 

PANDEMİ SÜRECİNDE GENÇLİK MERKEZLERİNDE SİPERLİK MASKE ÜRETİMİ

Pandemi sürecinde Gençlik Merkezlerimizde; Gençlik Liderleri ve Gönüllü gençlerimiz tarafından toplam 52.000 bin siperlik maske yapılarak sağlık çalışanlarına, sahada görev yapan emniyet ve askeri personellere, birçok kamu kurumuna, fırıncı, kuaför, market çalışanlarına vs. hediye edildi.

YARDIM KAMPANYALAR

 Elazığ’da ve İlimiz Başkale İlçesin de yaşanan depremde zaman kaybetmeden;  yurt, gençlik ve ilçe müdürlüklerimiz ile birlikte Elazığ iline bir tır erzak, giyim ve temizlik ürünleri, İlimiz Başkale İlçesine ise temizlik ürünleri ve battaniye yardımlarını depremde etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırdık. Ayrıca İdlip'e bir tır erzak, giyim ve temizlik ürünleri malzemesi gönderildi.

2015-2020 YILLARI ARASI İSTATİKİ VERİLER VE 2021 YILI HEDEFİMİZ

 2015
Ulaşılan Genç Sayısı

31.703
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı 18.605
 2016
Ulaşılan Genç Sayısı

46.207
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı 30.659
 2017
Ulaşılan Genç Sayısı

51.243
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı 37.132
 2018
Ulaşılan Genç Sayısı

56.916
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı 43.967
 2019
Ulaşılan Genç Sayısı

59.768
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı 47.435
 2020
Ulaşılan Genç Sayısı

63.221
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı

53.302
2021 YILI HEDEFİMİZ
 2021
Ulaşılan Genç Sayısı

100.000
Etkinliklerden Faydalanan Genç Sayısı

75.000
 3.    YURT HİZMETLERİ FAALİYETLERİ

İl Müdürlüğümüze bağlı 11 yurdumuz ile ilimizde ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora öğrenimi görev öğrencilerimize hizmet vermekteyiz.

Ø  Melikşah Kız Öğrenci Yurdu- 1.152 yatak kapasiteli,

Ø  Ümmü Eymen Kız Öğrenci Yurdu- 1.152 yatak kapasiteli,

Ø  Aişe Sıddıka Kız Öğrenci Yurdu- 704 yatak kapasiteli,

Ø  Amine Hatun Kız Öğrenci Yurdu- 720 yatak kapasiteli,

Ø  Van Erkek Öğrenci Yurdu- 798 yatak kapasiteli,

Ø  Seyit Fehim Arvasi Erkek Öğrenci Yurdu- 852 yatak kapasiteli,

Ø  İmam Şafii Erkek Öğrenci Yurdu- 844 yatak kapasiteli,

Ø  Süleyman Şah Erkek Öğrenci Yurdu- 1.484 yatak kapasiteli,

Ø  Erciş Öğrenci Yurdu- 1.004 yatak kapasiteli,

Ø  Özalp Öğrenci Yurdu- 346 yatak kapasiteli,

Ø  Gevaş Öğrenci Yurdu- 362 yatak kapasiteli,

ÇINARALTI GENÇLİK SÖYLEŞİLERİ

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Çınaraltı Gençlik Söyleşileri projesi kapsamında Dr. Ender SARAÇ YYÜ Kampüs yurtlarımızda kalan öğrencilerimizle bir araya gelerek, Kendine İyi Bak konferansında 'Beden ve Ruh Sağlığı' konusunda KYK'lı gençlerimizi bilgilendirdi.

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Merkez Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarımızda kalan gençlerimiz ve personellerimiz tarafından Kızılay'a kan bağışında bulunuldu. Kan bağışı kampanyasına katılan gençlerimiz ve personellerimiz herkesi kan bağışına davet ettiler.

GÖNÜLLÜLÜK FAALİYETLERİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızca 2019 Yılının ’’Gönüllülük Yılı’’ olarak ilan edilmesi ile birlikte, Merkez Kız ve Erkek Yurtlarımızda kalan gençlerimiz 'Isıtan Eller' projesi kapsamında hazırladıkları atkı, bere ve giysileri ilçelerimizdeki köy okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize hediye ettik. 

PANDEMİ SÜRECİNDE1 KARANTİNA

·       Pandemi sürecinde yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın (KKTC, Umman, Kazakistan ve Almanya) gibi ülkelerden yurda dönmeleri sürecinde 14 gün boyunca Süleyman Şah ve imam Şafii Yurtlarımızda kendilerini ağırladık.

·       Bu süreç içerisinde misafirlerimize; Konser, iftar ve sahur programları, doğum günü kutlamaları, fidan dikimi gibi etkinliklerimizle misafirlerimize moral destek olmaya çalıştık.

·       Oldukça konforlu şartlarda ağırladığımız misafirlerimizi hiçbir vakaya müsaade etmeksizin tüm misafirlerimizi sağlıklı bir şekilde memleketlerine uğurladık.

·       Pandemi döneminde bir dönem ceza evi personellerimizi de misafir ederek karantina süreçlerini tamamlamalarını sağladık.

·       Son olarak Eylül ayından itibaren karantina ve evde tedavi süreçlerini ihlal ederek dışarı çıkan ve kolluk kuvvetlerimizce yakalanan vakaları da tedavi süreçleri boyunca yurtlarımızda misafir etmeye başladık, bu hizmetimiz hâlihazırda devam etmektedir” Şeklinde önemli açıklamalarda bulunan  Van Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, böylelikle yapılan tüm çalışmaları detaylarıyla birlikte anlattı.

09 Oca 2021 - 11:07 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi


Anket Çin'den getirilen ve inaktif yöntemle üretilen aşıyı olmayı düşünüyor musunuz?